ԱԷՄԳ-ի տեսուչներն այցելել են իրանական Նաթանզում ուրանի հարստացման գործարան, որտեղ տեղի է ունեցել վթարը, «ՌԻԱ Նովոստի»-ին հայտնել է գործակալության ներկայացուցիչ Ֆրեդերիկ Դալը։
«ԱԷՄԳ-ի տեսուչները Իրանում շարունակում են ստուգումներն ու դիտարկումները եւ այսօր այցելել են Նաթանզի ուրանի հարստացման գործարան»,- ասել է Դալը:
Նա հավելել է, որ ԱԷՄԳ-ը կշարունակի գործակալության Կառավարիչների խորհրդին զեկուցել Իրանի միջուկային ծրագրի հետ կապված բոլոր վերջին իրադարձությունների վերաբերյալ:
Իրանական կողմը ապրիլի 11-ին հայտարարել էր, որ Նաթանզի միջուկային կայանի էլեկտրաէներգիայի բաշխման ցանցում վթար է գրանցվել: Իրանի ատոմային էներգիայի կազմակերպության ղեկավար Ալի Աքբար Սալեհին միջադեպը «միջուկային ահաբեկչության դրսեւորում» է որակել։

Инспекторы МАГАТЭ посетили завод по обогащению урана в иранском Натанзе, где произошла авария, сообщил РИА Новости представитель агентства Фредрик Даль.
«Инспекторы МАГАТЭ продолжают проверку и наблюдательную активность в Иране и сегодня посетили завод по обогащению урана в Натанзе», - сообщил Даль.
Он добавил, что МАГАТЭ продолжит сообщать в Совет управляющих агентства о всех последних событиях, связанных с ядерной программой Ирана.
Иранская сторона 11 апреля заявила, что на ядерном объекте в Натанзе зафиксирована авария в распределительной электросети. Руководитель Организации по атомной энергии Ирана Али Акбар Салехи назвал инцидент «проявлением ядерного терроризма».