«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությանը ծանոթ է Հայաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանի կոչին, բայց մենք դեռ պաշտոնական դիմումներ չենք ստացել: Այս մասին NEWS.am-ի հետ ցազրույցում ասաց «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանը:
Պատգամավորը նշեց, որ իրենց թիմն այժմ այցելում է երկրի մարզեր:
«Ինչպես հասկանում եմ, Օնիկ Գասպարյանը դիմել է հանրապետության նախագահին, խորհրդարանական խմբակցություններին, բայց մինչ այժմ մենք ոչ մի պաշտոնական դիմում չենք ստացել: Այն ստանալուն պես հարցը կքննարկվի, եւ մենք կտեղեկացնենք մեր որոշման մասին»,- ասաց Աբովյանը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի նախկին պետ, գեներալ-գնդապետ Օնիկ Գասպարյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ: Մասնավորապես, նա դիմել է Ազգային ժողովին, խորհրդարանական երեք խմբակցությունների ղեկավարներին, ինչպես նաեւ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանին:
«Դիմում եմ ձեզ, որպեսզի Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 108-րդ հոդվածի 4-րդ կետով ձեզ վերապահված լիազորությունների շրջանակներում անհապաղ ԱԺ քննչական հանձնաժողով ստեղծում նախաձեռնվի՝ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի հանգամանքները քննելու համար»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Партия «Процветающая Армения» знакома с обращением экс-начальника Генштаба Вооруженных сил Армении Оника Гаспаряна, но никаких официальных обращений нам пока не поступало. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил секретарь парламентской фракции партии «Процветающая Армения» Арман Абовян.
Депутат отметил, что их команда сейчас посещает регионы страны.
«Я так понимаю, Оник Гаспарян обратился к президенту республики, к парламентским фракциям, но мы пока никаких официальных обращений не получали. Как только мы их получим, данный вопрос будет обсужден, и мы сообщим о нашем решении», - сказал Абовян,
Напомним, что экс-начальник Генштаба ВС Армении, генерал-полковник Оник Гаспарян выступил с заявлением. Он, в частности, обратился к Национальному Собранию, руководителям трех парламентских фракций, а также к председателю постоянной парламентской Комиссии по обороне и безопасности Андранику Кочаряну.
«Обращаюсь к вам, чтобы в рамках полномочий, отведенных вам пунктом 4 статьи 108 Конституции Республики Армения, немедленно инициировать создание следственной комиссии НС по расследованию обстоятельств 44-дневной войны 2020 года», - говорится в заявлении.