«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությանը ծանոթ է Հայաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանի կոչին, բայց մենք դեռ պաշտոնական դիմումներ չենք ստացել: Այս մասին NEWS.am-ի հետ ցազրույցում ասաց «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանը:
Պատգամավորը նշեց, որ իրենց թիմն այժմ այցելում է երկրի մարզեր:
«Ինչպես հասկանում եմ, Օնիկ Գասպարյանը դիմել է հանրապետության նախագահին, խորհրդարանական խմբակցություններին, բայց մինչ այժմ մենք ոչ մի պաշտոնական դիմում չենք ստացել: Այն ստանալուն պես հարցը կքննարկվի, եւ մենք կտեղեկացնենք մեր որոշման մասին»,- ասաց Աբովյանը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի նախկին պետ, գեներալ-գնդապետ Օնիկ Գասպարյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ: Մասնավորապես, նա դիմել է Ազգային ժողովին, խորհրդարանական երեք խմբակցությունների ղեկավարներին, ինչպես նաեւ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանին:
«Դիմում եմ ձեզ, որպեսզի Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 108-րդ հոդվածի 4-րդ կետով ձեզ վերապահված լիազորությունների շրջանակներում անհապաղ ԱԺ քննչական հանձնաժողով ստեղծում նախաձեռնվի՝ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի հանգամանքները քննելու համար»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Prosperous Armenia Party is aware of the call made by former chief of the General Staff of the Armed Forces of Armenia Onik Gasparyan, but it still hasn’t received the official statement. This is what secretary of the opposition Prosperous Armenia faction of the National Assembly of Armenia Arman Abovyan told Armenian News-NEWS.am, adding that the faction’s MPs are currently visiting the country’s provinces.
“As far as I understood, Onik Gasparyan has addressed the President of Armenia and parliamentary factions, but we still haven’t received the official statement. We will consider the issue as soon as we do and will report our decision,” Abvoyan said.
Former chief of the General Staff of the Armed Forces of Armenia, Colonel-General Onik Gasparyan has issued a statement in which he has addressed the National Assembly, the leaders of the three parliamentary factions, as well as Chairman of the Standing Committee on Defense and Security of the National Assembly Andranik Kocharyan to immediately set up, within the scope of the powers reserved for them under the Constitution, a parliamentary committee to lead a probe into the circumstances behind the 44-day war that took place in 2020.