Մինեապոլիսի մերձակայքում ոստիկանությունը կիրառել է արցունքաբեր գազ ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների դեմ, որոնք լուսաբանում էին ոստիկանի կողմից աֆրոամերիկացի Դոնթի Ռայթի սպանության դեմ բողոքի ակցիան, գրում է DW-ի ռուսական ծառայությունը:
Պարբերականի տվյալներով՝ մի շարք լրագրողներ բողոքել են ապրիլի 17-ին կայացած ցույցերը լուսաբանելու ժամանակ ոստիկանության կողմից խոչընդոտներ ստեղծելու մասին: Նրանք, մասնավորապես, հայտարարել են, որ Մինեապոլիսի մերձակայքում բողոքի ակցիաներից մեկի ընթացքում ոստիկանությունը կիրառել է արցունքաբեր գազ ընդդեմ ԶԼՄ-ների աշխատակիցների՝ չնայած նրանք հեշտությամբ տարբերվում էին՝ որպես լրագրողներ:
«Թղթակիցներին նաեւ արգելել են գտնվել տարածքում, որտեղ ոստիկանությունը պահում էր բերման ենթարկված ցուցարարներին: Նրանք ստիպված էին լուսանկարվել եւ հանձնել փաստաթղթերը»,-նշված է հրապարակման մեջ:

Близ Миннеаполиса полиция применила перечный газ против представителей СМИ, освещающих акцию протеста в связи с гибелью афроамериканца Донти Райта от выстрела полицейского, пишет русская служба DW.
По данным издания, ряд журналистов пожаловались на препятствия со стороны полиции при освещении акций протестов в в субботу, 17 апреля. Они, в частности, заявили, что в ходе одной из акций протеста возле Миннеаполиса полиция применила перечный газ против работников СМИ несмотря на то, что их было легко распознать, как журналистов.
«Репортерам также запретили находиться на территории, где полиция держит под стражей задержанных демонстрантов. Им пришлось принудительно фотографироваться и сдать документы», - отмечается в публикации.