Նիկոլ Փաշինյանն ու նրա տիկին Աննա Հակոբյանը ցավակցական խոսք են հղել Նյու Յորքի Կարնեգի հիմնադրամի նախագահ, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Վարդան Գրեգորյանի մահվան կապակցությամբ։
NEWS.am-ը ներկայացնում է  ցավակցականը.
«Իմ եւ կնոջս՝ Աննա Հակոբյանի անունից ցավակցում եմ անվանի մտավորական Վարդան Գրեգորյանի մահվան կապակցությամբ։ Սփոփանքի եւ վշտակցության խոսքեր ենք ուղղում նրա ընտանիքին, հարազատներին, բարեկամներին եւ գործընկերներին։
Վարդան Գրեգորյանը հայկական սփյուռքի վերջին տասնամյակների ամենավառ եւ ճանաչված ներկայացուցիչներից մեկն էր։ Դասավանդելով ամերիկյան մի շարք համալսարաններում՝ Վարդան Գրեգորյանն այնուհետեւ դարձել է համաշխարհային համբավ ունեցող Նյու Յորքի հանրային գրադարանի նախագահը, Բրաունի համալսարանի նախագահը եւ իր աշխատանքային գործունեությունն ավարտել ԱՄՆ հռչակավոր Քարնեգի կորպորացիայի նախագահի պաշտոնում։ Նա իր ողջ կյանքը դրել է ի սպաս Միացյալ Նահանգներում կրթության եւ գիտության զարգացմանն ու ժողովուրդների եւ մշակույթների միջեւ ճանաչելիության ու փոխվստահության ամրապնդմանը, արժանացել է ԱՄՆ նախագահի «Ազատության» շքանշանին։
Վարդան Գրեգորյանը, լինելով մեծ հայրենասեր, մշտապես ներգրավված է եղել ամերիկահայ համայնքի կյանքում։ Պատահական չէ, որ սերելով Իրանի Թաբրիզ քաղաքի հայկական ընտանիքներից եւ ուսանելով Բեյրութի հայկական կրթօջախներում, նա երիտասարդ տարիներից ի վեր հոգեւոր ամուր թելերով կապված է եղել իր ժողովրդի հետ եւ ապրել նրա կյանքով։ Իսկական հայ մտավորականի եւ հումանիստի խառնվածքն էր պատճառը, որ իր կյանքի վերջին տարիներին նա դարձավ «Ավրորա» նախաձեռնության համահիմնադիրներից մեկը։
Հայաստանում եւ Սփյուռքում ապրող շատ հայերի համար Վարդան Գրեգորյանը յուրատեսակ փարոս եւ ընդօրինակման կերպար էր։ Նրա բացակայությունը մեծ կորուստ է լինելու մեր ժողովրդի համար։
Ես եւ Աննան ջերմորեն ու մեծ տպավորություններով ենք հիշում պարոն Գրեգորյանի՝ բացառիկ մարդու հետ հանդիպումները»։

Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan and his wife, Anna Hakobyan have sent a condolence message on the occasion of the death of President of the Carnegie Corporation of New York, co-founder of the Aurora Humanitarian Initiative Vartan Gregorian.
Armenian News-NEWS.am presents the condolence message:
“On behalf of myself and my wife, Anna Hakobyan, I express condolences to the family, relatives, friends and partners of renowned intellectual Vartan Gregorian on the occasion of his death.
Vartan Gregorian was one of the most brilliant and recognized representatives of the Armenian Diaspora of the past decades. He lectured at a number of US universities, after which he became President of the New York Public Library, the President of Brown University and ended his career as President of the Carnegie Corporation of New York. He dedicated his entire life to the development of education and science in the United States and the strengthening of recognition and mutual trust of peoples and cultures, and he received the US Presidential Medal of Freedom.
As a great patriot, Vartan Gregorian was always involved in the life of the Armenian American community. It is not by chance that Vartan Gregoryan, born to an Armenian family in the Iranian city of Tabriz and studying at Armenian schools in Beirut, he was linked to his people starting from his prime and lived for Armenia and Armenians. It was the temperament of a genuine Armenian intellectual and humanist that helped him become one of the co-founders of the Aurora Humanitarian Initiative in the final years of his life.
Vartan Gregorian served as a role model for many Armenians in Armenia and abroad, and his absence will be a great loss for our people. Anna and I remember our meetings with the exceptional Vartan Gregorian cordially and with great impressions.”