ՀՀ վարչապետի գլխավոր խորհրդական Արայիկ Հարությունյանն այսօր՝ ապրիլի 19-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց, թե ինչ միջոցառումներ են նախատեսված ապրիլի 23-ին եւ 24-ին:
Նրա խոսքով, «Հիշատակի եռերգություն» կոչվող միջոցառումների շարքում ապրիլի 23-ին ժամը 23-ին Ծիծեռնակաբերդի ցեղասպանության հուշահամալիրում կկատարվի Ջուզեպպե Վերդիի «Ռեքվիեմը»: Հանդես կգան Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը՝ եւ Հայաստանի պետական ակադեմիական երգչախումբը: Այն կղեկավարի Էդուարդ Թոփչյանը: Համերգը հեռարձակվելու է ուղիղ եթերում:
Ապրիլի 23-ի լույս 24-ի գիշերը՝ ժամը 24:00-ին, Կոմիտասի անվ. կամերային երաժշտության տանը Գերմանիայից հրավիրված դիրիժոր Ալ. Իռադյանի ղեկավարությամբ Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի և «Հովեր» պետական կամերային երգչախմբի մասնակցությամբ կհնչի Վ. Ա. Մոցարտի «Ռեքվիեմ»-ը:
Ապրիլի 24-ին՝ ժամը 19:15-ին, Կ. Դեմիրճյանի անվ. մարզահամերգային համալիրում Հայաստանի ազգային սիմֆոնիկ նվագախմբի, Հայաստանի պետական կամերային երգչախմբի և Երևանի պետական կամերային երգչախմբի մասնակցությամբ տեղի կունենա համերգ՝ Տիգրան Մանսուրյանի «Ռեքվիեմ»-ի կատարմամբ: Այս միջոցառմանը նախատեսվում են դիվանագիտական պատվիրակությունների մասնակցություն, համերգը կլինի Նիկոլ Փաշինյանի հովանու ներքո:
Կլինեն նաեւ այլ միջոցառումներ: Մասնավորապես, ԱԳՆ-ի կողմից դիվանագիտական ներկայացուցչությունների եւ մեր հանրության համար ցուցահանդես է նախատեսվում ապրիլի 24-ին Երեւանի քաղաքապետարանի նախասրահում, որը կվերաբերի Արցախում մեր հուշարձանների վիճակին: Ցուցահանդեսը կրելու է «Վտանգված ժառանգություն» խորագիրը: Մուտքը բաց է լինելու բոլորի համար:
Ապրիլի 21-ին ժամը 21-ին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում ժամանակավոր ցուցադրություն է լինելու, որը կկրի «Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների հետքերով» խորագիրը: Այն կլինի մինչեւ սեպտեմբերի 10-ը:
Ապրիլի 27-ին տեղի կունենա ավանդական ծաղկահավաքը, որտեղ ավանդաբար թերթիկներից թուղթ են պատրաստում, որն օգտագործվում է շնորհակալագրեր ուղարկելու համար:

YEREVAN. – Arayik Harutyunyan, Chief Adviser to the Prime Minister, informed at a press conference Monday about the events are planned in Armenia for the Armenian Genocide anniversary commemoration.
Accordingly, Verdi's "Requiem" will be performed at the Armenian Genocide Memorial in Yerevan on Friday at 11pm as part of the "Trilogy of Remembrance" event. The concert will be broadcast live.
On the night of Friday to Saturday, April 24 at midnight, Mozart's “Requiem” will be played at a concert at Yerevan’s Komitas Chamber Music Hall.
On Saturday, at 19:15 (7:15pm), renowned Armenian composer Tigran Mansurian’s "Requiem" will be performed at a concert at the Karen Demirchyan Sports and Concert Complex.
Also, an exhibition is planned Saturday at Yerevan Municipality, and it will be devoted to the condition of Armenian monuments in Artsakh (Nagorno-Karabakh).
An exhibition, entitled "On the Footsteps of Armenian Genocide Survivors," will open Wednesday at the Armenian Genocide Museum-Institute, and it will run until September 10.
And on April 27, there will be a traditional flower gathering—at the Armenian Genocide Memorial— where paper is made from the petals of flowers placed at the memorial on the Genocide anniversary, and this paper is used for send letters of thanks.