Մոտ 10 000 մարդ ջահերով երթ է կազմակերպել Երեւանում՝ ի հիշատակ մեկուկես միլիոն հայերի, ովքեր ավելի քան մեկ դար առաջ սպանվել են Օսմանյան Թուրքիայում, գրում է արաբական Al-Arabia պարբերականը:
«Երթը սկսվեց կենտրոնական հրապարակից եւ շարժվեց դեպի հսկայական հուշահամալիր, որտեղ ակտիվիստներն այրեցին Թուրքիայի դրոշը: Պատմաբանների գնահատմամբ՝ Օսմանյան կայսրության վերջին օրերին օսմանյան թուրքերի կողմից մոտ 1.5 միլիոն հայ էր սպանվել, ինչը շատերը 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունն են համարում:
Չնայած Թուրքիան խոստովանում է այդ դարաշրջանում տեղի ունեցած սպանությունները, սակայն մերժում է ցեղասպանություն եզրույթը՝պնդելով, որ զոհերի թիվը չափազանցված է, եւ որ այդ մահերն Օսմանյան կայսրության փլուզման ժամանակ քաղաքացիական անկարգությունների արդյունք են:
Հայաստանը Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը պաշտոնապես նշում է ապրիլի 24-ին, երբ 1915 թվականին սկսվեցին սպանությունները:
Հատկանշական է, որ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտն անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության սպասվող հայտարարությանը, ինչը, ամենայն հավանականությամբ, ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի՝ այն ճանաչելու պատրաստակամության հաստատումն է
«Ինչ վերաբերում է Հայոց ցեղասպանությանը, դուք կարող եք հետեւել վաղվա հայտարարությանը», - լրագրողներին ասել է Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցչի օգնական Գալինա Փորթերը:
Վաշինգտոնը մինչ այժմ զերծ է մնում ցեղասպանության մասին խոսակցություններից: Թուրքիան հրաժարվում է խոսել Հայոց ցեղասպանության մասին, մինչդեռ ավելի քան քսան երկիր եւ շատ պատմաբաններ դա ընդունում են:
Բայդենը կդառնա ԱՄՆ առաջին նախագահը, ով կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունն Օսմանյան կայսրության տիրապետության տակ»,- գրում է պարբերականը:

Nearly 10,000 people staged a torchlight procession in Yerevan in memory of the 1.5 million Armenians who were killed over a century ago in Ottoman Turkey, Al-Arabia reported.
The march began from the central square to the huge memorial complex, where the activists burned the Turkish flag. Historians estimate that in the last days of the Ottoman Empire, about 1.5 million Armenians were killed by the Ottoman Turks in what many consider the first genocide of the 20th century.
Although Turkey recognizes the killings during that era, it rejects the term genocide, claiming that the death toll was exaggerated and that these deaths were the result of civil unrest during the collapse of the Ottoman Empire.
Armenia officially celebrates the Day of Remembrance of the Victims of the Genocide on April 24, when the murders began in 1915.
The US State Department referred to the expected announcement of the Armenian Genocide, which, most likely, is a confirmation of the readiness of US President Joe Biden to recognize it.
Washington has so far refrained from talking about genocide. Turkey refuses to talk about the Armenian genocide, while more than twenty countries and many historians recognize it.
Biden will become the first US president to recognize the Armenian genocide under the rule of the Ottoman Empire, the newspaper added.