Գրեթե համոզված եմ, որ այսօր ԱՄՆ նախագահ Բայդենը իր ուղերձում կարտասանի «ցեղասպանություն» բառը: Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 24-ին, Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում լրագրողների հետ զրույցում նշեց քաղաքական գործիչ Դավիթ Շահնազարյանը:
«Բայց եկեք հստակ հասկանանք, որ դա կապված է լինելու աշխարհաքաղաքական գործոնների հետ, ԱՄՆ-ի շահերի հետ եւ Թուրքիայի այսօրվա քաղաքականության հետ: Ինչեւէ, դրանից հետո Հայաստանի արտաքին քաղաքականության համար նոր հնարավորություններ են բացվում, ինչը այս իշխանությունները անընդունակ են իրականացնելու. Ինչպես նաեւ ընդհանրապես արտաքին քաղաքականություն վարելու»,-ասաց նա:
Շահնազարյանի խոսքով, Թուրքիան բավական վաղուցվանից վարում է նեոօսմանիզմի քաղաքականություն, որը կոչվում է նաեւ պանթուրանիզմ. «Դրա առաջին զոհերը դարձյալ մենք էինք միայն ու միայն այն պատճառով, որ Հայաստանում արդեն երեք տարի ունենք մի իշխանություն, որը պաշտպանում է նույն նեոօսմանիզմի քաղաքականության շահերը: 1915-ից հետո մեր ամենամեծ աղետը 2020 թվականն էր եւ առաջին հերթին մեզ պետք է միասնություն, որ հաղթահարենք մեր ներսի նեոօսմանիզմը: Այն 5 հազարից ավելի զոհերը, հայրենիքի կորուստը տեղի չէր ունենա, եթե Հայաստանն ունենար թեկուզ վատ, բայց իր շխանությունը, ոչ թե օտարի նշանակած իշխանությունը: հուսանք, որ մոտ ապագայում կկարողանանք ազատվել պետական դավաճանություն կատարած այս իշխանություններից, որպեսզի կարողանանք պահպանել արդեն Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը եւ մեր պետականությունը: Հիմա արդեն վտանգը Սյունիքն է: ՀՀ իշխանությունները լծված են հաղորդակցական ինչ-որ միջանցքներով, որոնք չեն բխում Հայաստանի շահերից»,-ասաց  նա:
Դավիթ Շահնազարյանը նկատեց, որ Հայաստանն այսօր գործոն չէ. «Երկու տարի առաջ եմ ասել, որ Հայաստանը միջազգային հարաբերությունների սուբյեկտ չէ, ընդամենը օբյեկտ է: Ոչ մի հարց չի լուծվելու, ամեն ինչ շարունակելու է վատթարանալ,  վտանգները մեր տարածքային ամբողջականությանն ուղղված շարունակելու են մեծանալ, քանի դեռ չենք հրաժարվել նեոօսմանիզմի շահերը սպասարկող այս քաղաքականությունից»:

Практически уверен, что сегодня президент США Байден использует слово «геноцид» в своем послании. Об этом заявил в беседе с журналистами в мемориальном комплексе «Цицернакаберд» в Ереване 24 апреля политический деятель Давид Шахназарян.
«Но давайте уточним, что это будет связано с геополитическими факторами, интересами США и текущей политикой Турции. В любом случае, после этого для внешней политики Армении откроются новые возможности, которые данные власти не в состоянии реализовать, как и вообще вести внешнюю политику», - заявил Шахназарян.
По его словам, Турция долгое время проводит политику неоосманизма, который еще называют пантюркизмом. «Первыми его жертвами опять-таки были мы, и только потому, что вот уже три года у нас в Армении власть, которая защищает интересы той же неоосманской политики. Нашей самой большой катастрофой после 1915 года стал 2020-ый. Нам, в первую очередь, нужно единение, чтобы преодолеть нашего внутреннего неоосманизма.
Не было бы 5000 жертв, потери Родины, если у Армении была бы пусть и плохая, но своя власть, а не власть, назначенная иностранцем. Будем надеяться, что в ближайшем будущем мы сможем избавиться от этих предательских властей, чтобы сохранить территориальную целостность уже Армении и нашу государственность. А угроза сейчас над Сюником. Власти РА говорят о каких-то коридорах, которые не исходят из интересов РА», - заявил политический деятель.