Թուրքիայի Ազգայնական ազգային շարժում կուսակցության (ԱԱՇ) ղեկավար Դեւլեթ Բախչելին կոչ է արել Ռուսաստանի Դաշնությունից գնված «Ս-400» համալիրները մարտական հերթապահության դնել՝ ի պատասխան ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը:
ԱԱՇ-ն Թուրքիայի խորհրդարանում ներկայացված է 49 պատգամավորով եւ իշխող Արդարություն եւ զարգացում կուսակցության հետ դաշինքի մի մաս է. «Բայդենն ատելություն հրահրման հանցագործություն է գործել՝ Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի 11-րդ հոդվածի համաձայն: Ի պատասխան, մեր առաջին խնդիրը պետք է լինի «Ս-400»-ների ակտիվացումը եւ գումարի վերադարձի պահանջը F-35-երի (կործանիչների) համար: Մեզ համար Միացյալ Նահանգների հետ հարաբերություններն այժմ պատմական կետում են»,- ասել է Բախչելին՝ ելույթ  ունենալով իր կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության առջեւ:

The leader of the Nationalist Movement Party (MHP) of Turkey, Devlet Bahceli, has called for putting the country’s Russian-made S-400 missile systems on combat duty in response to US President Joe Biden's recognition of the Armenian Genocide.
"Biden committed the crime of incitement to hatred under Article 11 of the Universal Declaration of Human Rights. In response, our [Turkey’s] first task should be to activate the S-400s and demand a refund for the [US-made warplanes] F-35s. For us, relations with the United States are at a historic juncture," Bahceli said in a speech before his party's parliamentary faction.