Ապրիլի 29-30-ը Կազանում տեղի կունենա Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի դեմ առ դեմ ձեւաչափով նիստ` ԵԱՏՄ երկրների, ԵԱՏՄ-ին կից դիտորդ պետությունների՝ Մոլդովայի, Կուբայի եւ Ուզբեկստանի կառավարությունների ղեկավարների, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահի մասնակցությամբ:
ԵԱՏՄ պետությունների կառավարությունների ղեկավարները կքննարկեն «Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների ինտեգրված համակարգի` տիեզերական եւ աշխարհատեղեկատվական ապրանքների եւ ծառայությունների արտադրության եւ տրամադրման միջպետական ծրագրի իրականացումը`հիմնված Երկրի հեռավար տվյալների ազգային աղբյուրների վրա» եւ տիեզերական ծառայությունների ոլորտում Միության երկրների համագործակցության հեռանկարները, Բելառուսի Հանրապետության կողմից Միության ներքին շուկան մանրածախ առեւտրի ոլորտում գործարկելու պարտավորությունների կատարման մասին ԵՏՀ Կոլեգիայի Խորհրդի 2021 թ. մարտի 1-ի թիվ 24 որոշումը չեղյալ հայտարարելու հնարավորությունը:
Միջկառավարական խորհուրդը կքննարկի էլեկտրոնային առեւտրի զարգացման վերաբերյալ զեկույցը:
Օրակարգում է որոշակի տեսակի զգայուն ապրանքների արտահանումը կարգավորելու միջոցառումների միավորման հարցը, ԵԱՏՄ գյուղատնտեսական ապրանքների շուկան վտանգավոր բուսական վիրուսներից պաշտպանելու միջոցառումները, Ղազախստանում արտադրվող եւ ԵԱՏՄ այլ երկրներ տեղափոխվելու համար նախատեսված ապրանքների սերիական արտադրության սերտիֆիկատի կիրառման ժամկետների երկարացումը:
Նախատեսվում է հաստատել Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում արդյունաբերական համագործակցության հիմնական ուղղությունները մինչեւ 2025 թվականը:

В Казани 29-30 апреля в очном формате состоится заседание Евразийского межправительственного совета с участием глав правительств стран ЕАЭС, государств-наблюдателей при ЕАЭС – Молдовы, Кубы и Узбекистана, председателя Коллегии Евразийской экономической комиссии.
Главы правительств государств ЕАЭС рассмотрят реализацию межгосударственной программы «Интегрированная система государств-членов Евразийского экономического союза по производству и предоставлению космических и геоинформационных продуктов и услуг на основе национальных источников данных дистанционного зондирования Земли» и перспективы сотрудничества стран Союза в сфере космических услуг, возможность отмены решения Коллегии ЕЭК от 1 марта 2021 г. № 24 о выполнении Республикой Беларусь обязательств по функционированию внутреннего рынка Союза в сфере розничной торговли.
Межправсовет рассмотрит доклад по вопросам развития электронной торговли.
На повестке дня – вопрос унификации мер регулирования экспорта отдельных видов чувствительных товаров, меры по защите рынка сельхозпродукции ЕАЭС от опасных вирусов растений, продление сроков применения сертификата серийной продукции для товаров, производимых в Казахстане и предназначенных для перемещения в другие страны ЕАЭС.
Планируется утвердить Основные направления промышленного сотрудничества в рамках Евразийского экономического союза до 2025 года.