Նախագահ Ջո Բայդենի կառավարման տարիներին Չինաստանին ուղղված ամերիկյան ռազմանավերի եւ դիտորդական ինքնաթիռների ակտիվությունը զգալիորեն աճել է, հայտարարել է Չինաստանի ՊՆ ներկայացուցիչ Վյու Ցյանը, հայտնում է AP-ն:
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի Mustin կործանիչը վերջերս մանրամասն հսկողություն է իրականացրել չինական Liaoning-ի եւ նրա մարտական խմբի վրա: «Սա լրջորեն ազդել է չինական կողմի ուսումնական միջոցառումների վրա եւ սպառնացել է երկու կողմերի նավարկությունների ու անձնակազմերի անվտանգությանը»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ նավը նախազգուշացվել է, եւ պաշտոնական բողոք է ուղարկվել ԱՄՆ:
Պաշտոնյայի խոսքով՝ ԱՄՆ ռազմանավերի ակտիվությունն աճել է 20%-ով, իսկ օդանավերինը՝ 40%-ով:
«ԱՄՆ-ը հաճախ է նավեր ու ինքնաթիռներ ուղարկում Չինաստանի մերձակայքի ծովերում եւ օդային տարածքում աշխատելու համար՝ նպաստելով տարածաշրջանային ռազմականացմանը եւ սպառնալով տարածաշրջանային խաղաղությանն ու կայունությանը»,- ասել է Վու Ցյանը:
Նա նաեւ դատապարտել է չինական ինքնաթիռների տեղաշարժի վերահսկման քայլերի խստացումը Թայվանից կողմից: Անխուսափելի միավորումը կանխելու Թայվանի կառավարության ջանքերը նման են միջատի, որը փորձում է կանգնեցնել կառքը»,- ասել է նա:

При администрации президента Джо Байдена активность американских военных кораблей и самолетов наблюдения, направленных на Китай, значительно возросла, заявил официальный представитель министерства обороны Китая Ву Цянь, передает AP.
По его словам, эсминец ВМС США Mustin недавно провел тщательное наблюдение за китайским авианосцем Liaoning и его боевой группой. Это «серьезно повлияло на учебные мероприятия китайской стороны и  угрожало безопасности мореплавания и персонала с обеих сторон», - сказал он, добавив, что судно было предупреждено, и США был направлен  официальный протест.
По словам чиновника, активность военных кораблей США выросла на 20%, а самолетов - на 40%.
«США часто отправляют корабли и самолеты для работы в морях и в воздушном пространстве вблизи Китая, способствуя региональной милитаризации и угрожая региональному миру и стабильности», - сказал Ву Цянь.
Он Ву также осудил шаги по усилению контроля за движением китайских самолетов со стороны Тайваня. «Усилия правительства Тайваня по предотвращению  неизбежного объединения, подобны богомолу, пытающемуся остановить колесницу», - сказал он.