Հնդկաստանի Ալլահաբադի բարձր դատարանը կարծում է, որ հիվանդանոցներում բժշկական թթվածնի պակասը, ինչը կորոնավիրուսային վարակով բազմաթիվ հիվանդների մահվան է հանգեցրել, տեղական իշխանությունների հանցագործությունն է, որը համեմատելի է ցեղասպանության հետ: Ինչպես հաղորդում է NDTV հեռուստաալիքը, այս քաղաքի բարձր դատարանի կոլեգիան (2018-ին Ալլահաբադ քաղաքը Պրայագրաջ էր վերանվանվել, սակայն բարձր դատարանը պահպանել էր անվանումը) հասարակական մեծ բողոքի ֆոնին բանաձեւ է ընդունել՝ բժշկական հաստատություններում թթվածնի պակասի հետ կապված մահվան դեպքերի վերաբերյալ դատավարություն սկսելու մասին:
«Կորոնավիրուսով հիվանդների մահը միայն հիվանդանոցներում թթվածնի պակասի պատճառով քրեական գործողություն է՝ ոչ պակաս, քան ցեղասպանություն նրանց կողմից, ովքեր պարտավոր են ապահովել հեղուկ բժշկական թթվածնի շարունակական պատրաստումն եւ մատակարարումը»,- մեջբերում է հեռուստաալիքը Ալլահաբադի դատավորներին:
«Ինչպե՞ս կարող ենք թույլ տալ մեր ժողովրդին մահանալ այսպես, երբ գիտությունն այնքան զարգացած է, որ այսօր սրտի փոխպատվաստումներ եւ ուղեղի վիրահատություններ են անցկացվում»,- նշել են դատավորները:
Հնդկաստանում կորոնավիրուսով վարակման դեպքերի թիվն օրական աճում է ավելի քան 300 հազարով: Բժշկական հաստատություններում թթվածնի եւ դեղամիջոցների սուր պակաս կա:

Высокий суд Аллахабада в Индии полагает, что нехватка медицинского кислорода в больницах, приведшая к многочисленным смертям пациентов с коронавирусной инфекцией, - это преступление местных властей, сравнимое с геноцидом. Как сообщает телеканал NDTV, коллегия высокого суда этого города (в 2018 году город Аллахабад был переименован в Праяградж, но высокий суд сохранил название) на фоне большого общественного резонанса приняла постановление о начале судебного разбирательства по поводу летальных исходов, связанных с нехваткой кислорода в медучреждениях.
«Смерть пациентов c коронавирусом только из-за недопоставки кислорода в больницы является преступным деянием, не меньшим чем геноцид, со стороны тех, кому поручено обеспечить непрерывную заготовку и цепочку поставок жидкого медицинского кислорода», - цитирует телеканал мнение судей Аллахабада.
«Как мы можем позволить нашим людям умереть таким образом, когда наука продвинулась настолько, что в наши дни производят трансплантации сердца и операции на мозге?» - задают вопрос судьи.
В Индии число заболевших коронавирусной инфекцией растет более чем на 300 тыс. в сутки. Медицинские учреждения испытывают острую нехватку кислорода, а также медикаментов.