Long March 5B չինական ծանր հրթիռակիրը, որը արձակումից հետո դուրս է եկել վերահսկողությունից, կարող է մթնոլորտ մտնել եւ ընկնել Երկրի վրա: Այս մասին հայտնում է CNN-ը՝ հղում անելով Պենտագոնի ներկայացուցիչ Մայք Հովարդին:
Տիեզերական հրամանատարության տվյալներով՝ հրթիռը մթնոլորտ կմտնի մոտավորապես մայիսի 8-ին: Հովարդն ասել է, որ ճշգրիտ վայրը կարելի է որոշել դրանից մի քանի ժամ առաջ: Ներկայումս դա հնարավոր չէ՝ օբյեկտի արագության պատճառով: «Մենք ակնկալում ենք, որ այն մայիսի 8-10-ը կվերադառնա մթնոլորտ: Այս երկօրյա ժամանակահատվածում նա 30 անգամ շուրջերկրյա ճանապարհորդություն կկատարի: Այս առարկան շարժվում է մոտ 18 000 մղոն / ժամ (մոտ 29 000 կիլոմետր / ժամ) արագությամբ։ Եւ եթե մեկ ժամ սխալվենք գուշակելու մեջ, հստակ չենք իմանա, թե որտեղ է այն ընկնելու 18 000 մղոն հեռավորությամբ»,- հեռուստաալիքին ասել է Հարվարդի համալսարանի Աստղաֆիզիկական կենտրոնի գիտնական Ջոնաթան Մաքդաուելը:

Вышедшая из-под контроля после запуска китайская тяжелая ракета-носитель Long March 5B может войти в атмосферу и упасть на Землю. Об этом сообщает CNN со ссылкой на представителя Пентагона Майка Ховарда.
Согласно информации Космического командования, ракета войдет в атмосферу приблизительно 8 мая. По словам Ховарда, точное место можно будет определить за несколько часов до этого. В настоящее время это невозможно из-за скорости объекта. «Мы ожидаем, что она вновь войдет в атмосферу где-то между 8 и 10 мая. За этот двухдневный период она совершит кругосветное путешествие 30 раз. Эта штука движется со скоростью примерно 18 тысяч миль в час (около 29 тысяч километров в час — прим. «Лента.ру»). И если вы на час ошибетесь при угадывании, вы не будете знать, где именно она упадет на расстоянии 18 тысяч миль», — рассказал телеканалу ученый из Астрофизического центра Гарвардского университета Джонатан Макдауэлл.