Շփման գծում կամ սահմանին միշտ կարող են տարբեր տեսակի միջադեպեր լինել: Այս մասին մայիսի 5-ին Հայաստանի Ազգային ժողովի նիստին ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանը՝պատասխանելով հարցին, թե ի՞նչ են անում Հայաստանի իշխանություններն ու ՊՆ-ն տեղի բնակիչների հետ միջադեպերը կանխելու համար:
Այնուամենայնիվ, ինչպես նշեց նախարարի պաշտոնակատարը, կարեւորն այն է, որպեսզի այդ միջադեպերը մարդկանց մահվան կամ վիրավորման չհանգեցնեն: Հարությունյանը վստահ է, որ բնակիչներն ապահովագրված են նման դեպքերից:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ ադրբեջանցի զինծառայողները հարձակվել են Հայաստանի Սյունիքի մարզի սահմանամերձ Արավուս գյուղի բնակչի վրա, ով Հայաստանի տարածքում անասուններ էր արածեցնում: Նրանք հարվածել էին նրան, ապա պահանջել հետ քշել անասուններին: Հայ զինվորներն օգնության էին հասել տղամարդուն: Տեսնելով, որ հայ զինվորականների մոտենում են, ադրբեջանցիները շտապ նահանջել էին:

На линии соприкосновения или на границе различного рода инциденты всегда могут быть. Об этом на заседании Национального Собрания Армении заявил 5 мая исполняющий обязанности министра обороны республики Вагаршак Арутюнян, отвечая на вопрос, что власти и Минобороны Армении делают для исключения инцидентов с местными жителями.
Тем не менее, как отметил и.о. министра, главное, чтобы эти случаи не приводили к гибели или ранению людей. Арутюнян уверен, что жители от таких случаев застрахованы.
Ранее стало известно, что азербайджанские военнослужащие напали на жителя приграничного села Аравус Сюникскoй области Армении, пасшего скот на армянской территории. Они ударили его, а затем потребовали отогнать скот назад. Мужчине на помощь прибыли армянские военнослужащие. Увидев приближение армянских военных, азербайджанцы поспешно ретировались.