Հայաստանի գլխավոր դատախազությունը հետախուզում է հայտարարել Ղարաբաղում կռված մոտ 40 իսլամիստ գրոհայինների հանդեպ: Այս մասին Ազգային ժողովի նիստում Գլխավոր դատախազության 2020 թվականի կատարած աշխատանքների տարեկան հաշվետվության քննարկման ժամանակ հայտարարեց գերատեսչության ղեկավար Արթուր Դավթյանը:
Նա, մասնավորապես, նշեց, որ դատախազությունը բավական փաստական տվյալներ է հավաքել այն մասին, որ Թուրքիան վարձկաններ է ընտրել եւ օգնել նրանց տեղափոխել Ադրբեջան մինչեւ Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների սկսվելը:
«Մեր դատական համակարգն արդեն ցմահ ազատազրկման է դատապարտել երկու գրոհայինների: Հիմա մենք փնտրում ենք եւս մոտ 40 գրոհայինների եւ խմբավորումների ղեկավարների, ովքեր մասնակցել են Ղարաբաղում ռազմական գործողություններին»,- նկատեց Դավթյանը:
Նա նաեւ հավելեց, որ դատախազությունն այս հարցով մշտական կապի մեջ է իր արտասահմանցի գործընկերների հետ:

The Prosecutor General’s Office of Armenia has declared a search against 40 Islamist militiamen who fought in Nagorno-Karabakh. This is what Prosecutor General of Armenia Artur Davtyan said in parliament today, during the latter’s discussion on the annual report of the Prosecutor General’s Office on the work done in 2020.
Davtyan particularly stated that the Prosecutor General’s Office has gathered rather factual data showing that Turkey selected mercenaries and helped transfer them to Azerbaijan before the start of hostilities Nagorno-Karabakh.
“An Armenian court has already sentenced two militiamen to life in prison. Now we’re looking for nearly 40 more militiamen and the heads of groupings who participated in the hostilities in Nagorno-Karabakh,” he noted, adding that the Prosecutor General’s Office is in constant contact with its foreign partners.