Ընտրական օրենսգրքի նոր նախագիծը զգալիորեն կկրճատի Հայաստանի խորհրդարանում պատգամավորների թվի ավելացման հնարավորությունը: Այս մասին մայիսի 6-ին Ազգային ժողովում նոր Ընտրական օրենսգրքի նախագծի քննարկման ժամանակ հայտարարեց իշխող «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավոր Համազասպ Դանիելյանը:
Նրա խոսքով՝ Սահմանադրությունը նախատեսում է նվազագույն թվով պատգամավորներ՝ 101 պատգամավոր + 4 պատգամավոր ազգային փոքրամասնություններից:
«Հավանականությունը, որ խաղի նոր կանոններով պատգամավորների համար լրացուցիչ տեղեր կավելանան, զգալիորեն նվազել է: Այնուամենայնիվ, փոքրամասնությունների համար երաշխավորված տեղերը դրանից չեն տուժի: Խորհրդարանն էլ ավելի ներառական կդառնա»,- ասաց Դանիելյանը:

Проект нового Избирательного кодекса значительно сократит возможность увеличения числа депутатов в парламенте Армении. Об этом на внеочередном заседании Национального Собрания Армении в ходе обсуждения проекта нового Избирательного кодекса заявил 6 мая депутат от правящего блока «Мой шаг» Амазасп Даниелян.
По его словам, Конституция предусматривает минимальное количество депутатов: 101 депутат + 4 депутата от национальных меньшинств.
«Вероятность того, что по новым правилам игры добавятся дополнительные места для депутатов, значительно снижена. Тем не менее, гарантированные места для нацменьшинств от этого не пострадают. Парламент станет еще более инклюзивным», - заметил Даниелян.