Yerevan.today-ը գրում է. «Թշնամուն հանձնած Շուշիի ազատագրման օրը սպասվող քաղաքական մեծ իրադարձության՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ, ՀՅԴ, «Վերածնվող Հայաստան» դաշինքի անդրանիկ միջոցառման ալիքը թուլացնելու համար Նիկոլ Փաշինյանը ելքեր է մտածել: Երեկ ուշ երեկոյան, երբ հայտնի դարձավ, որ մայիսի 9-ին Երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը  իրեն սատարող քաղաքական հին ու նոր ուժերի հետ միասին մեծ հավաք է հրավիրել Ազատության հրապարակում, իշխանական որոշ գործիչներ, պարզվում է, քննարկել են մայիսյան հաղթանակների չգոյության օրը նշանավորել դեպի Եռաբլուր սգո երթ կազմակերպելով, որպեսզի մի կողմից հանրության ուշադրությունը շեղվի Ազատության հրապարակում հնչող ելույթներից, մյուս կողմից պարտակեն մայիսյան հաղթանակների ու Եռատոնի այլեւս չգոյության ողբերգական փաստը:
Պարզ է, որ իրենց քաղաքական թիմի համար ձեռնտու պայմաններ ստեղծելով որպես Հայրենիքի պաշտպանության համար զոհված մեր հերոսների հիշատակի արարողություն կազմակերպելու միջոցը, արդեն քանիցս կարողացել է Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությունը դարձնել իր համար իրավիճակից ելք, բայց թե որքանով այս անգամ նրանց կօգնի այդ ցինիզմը՝ զոհերի ու անհետ կորածների անունն օգտագործել քաղաքական նպատակների համար, դժվար չէ կռահել:
Ամեն դեպքում, ըստ Yerevan.Today-ին հասած տեղեկությունների համաձայն, Փաշինյանի թիմակիցների շրջանում աներկբա չի ընդունվել մայիսի 9-ին Ռոբերտ Քոչարյանի հրավիրած մեծ հավաքին զուգահեռ դեպի Եռաբլուր սգո երթ անցկացնելը։ Գաղափարին հատկապես դեմ է արտահայտվել ԵԿՄ նախագահ, քայլական պատգամավոր Սասուն Միքայելյանը՝ ընդգծելով, որ Շուշիի ազատագրման օրը չի բացառվում նաեւ մեծաթիվ ծնողներ լինեն Եռաբլուրում, իսկ բախումներն անխուսափելի են։ Հետեւապես՝ խորհուրդ չի տվել իշխանականններին նոր սկանդալներ սարքել»։

Yerevan.today writes: “To mitigate the wave of the major political event to be held on the day of the liberation of Shushi (transferred to the enemy), that is, the first event to be held by the bloc of the second President of Armenia, the Armenian Revolutionary Federation-Dashnaktsutyun political party and the opposition Reviving Armenia Party, Nikol Pashinyan has thought of ways out of the situation. When it was announced late last evening that second President of Armenia Robert Kocharyan and the old and new political forces supporting him are going to hold a rally at Freedom Square on May 9, some government officials considered marking the non-existent day of victories of May with a mourning march to Yerablur Military Pantheon in order to distract the public’s attention from the speeches to be given at Freedom Square.
It's clear that Nikol Pashinyan’s administration has succeeded in turning the organizing of a ceremony commemorating the heroes who died for homeland defense by creating conditions favorable for his political team into a way out of a situation several times, but it’s not hard to guess the extent to which this cynicism will help the administration to use victims and missing persons for political goals.
In any case, according to the information of Yerevan.Today, not all of Pashinyan’s teammates have unequivocally accepted the idea of holding a mourning march to Yerablur Military Pantheon alongside the large rally to be held by Robert Kocharyan on May 9. President of the Yerkrapah Union of Volunteer Land Defenders, deputy of the My Step alliance Sasun Mikayelyan particularly opposed the idea, emphasizing that there might be a large number of parents at Yerablur Military Pantheonn on the day of liberation of Shushi, and clashes will be inevitable. Consequently, he didn’t recommend the government officials to create new scandals.”