Մայիսի 9-ին վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի թիկնապահները և ոստիկանությունը խոչընդոտել են Armnews-ի և News.am-ի լրագրողների և օպերատորի ազատ տեղաշարժն ու մասնագիտական աշխատանքը, տեղեկացնում է «Մեդիա պաշտպան»–ը։
Լրագրողի հարցին, թե ինչու՞ են խոչընդոտում իրենց մասնագիտական պարտականությունների կատարմանը և ինչու՞ այլ լրագրողներին թույլ է տրվել մոտենալ վարչապետի ժ/պ-ին, շրջել նրա հետ, ոստիկանակությունից պատասխանեցին, որ չեն խոչընդոտում, այլ ժամանակավորապես սահմանափակում են, իսկ մյուս լրագրողները Եռաբլրում լուսաբանման համար թույլտվություն են ստացել։
Նշենք նաև, որ մինչ այդ Armnews-ի լրագրող Անի Գևորգյանը փորձեց մոտենալ Նիկոլ Փաշինյանին և հարց ուղել, որից հետո թիկնապահները և ժ/պ-ի մամլո խոսնակ Մանե Գևորգյանը քաշեցին լրագրողի ձեռքը, փակեցին նրա ճանապարհը։
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը անընդունելի է համարում լրագրողի մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելը, Սահմանադրությամբ սահմանված ազատ տեղաշարժի իրավունքի ոտնահարումը։ Կոչ ենք անում ոստիկանությանը և հատկապես վարչապետի պաշտոնակատարի մամլո խոսնակին մնալ իրենց լիազորությունների սահմաններում, չխափանել լրագրողների մասնագիտական աշխատանքը։

Телохранители и.о. премьер-министра Армении Никола Пашиняна и представители Полиции 9 мая воспрепятствовали свободному передвижению и профессиональной деятельности журналистов и оператора Armnews и News.am. Об этом говорится в заявлении, распространенном инициативой «Медиа защитник».
«На вопрос журналиста, почему они мешают выполнять  профессиональные обязанности и почему другим журналистам разрешено приближаться к и.о. премьер-министра РА, идти рядом с ним, представитель Полиции ответил, что они не мешают, а временно ограничивают, другие же журналисты получили разрешение на освещение событий в «Ераблуре».
Отметим также, что до этого журналист Armnews Ани Геворкян попыталась подойти к Николу Пашиняну, чтобы задать ему вопрос, после чего телохранители и пресс-секретарь и.о. главы кабмина Мане Геворкян схватили журналиста за руку  и преградили ей дорогу.
Инициатива «Медиа защитник» считает воспрепятствование профессиональной деятельности журналиста, посягательство на право на свободное передвижение, закрепленное Конституцией, недопустимыми. Призываем представителей Полиции и особенно пресс-секретаря и.о. главы правительства не выходить за рамки своих полномочий, не препятствовать профессиональной работе журналистов».