Ռուսաստանի պատվիրակությունը Բաքվում բանակցություններում ցանկանում է նախանշել Ղարաբաղում առկա խնդիրների լուծման կոնկրետ քայլերը: Այս մասին երեքշաբթի հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ հանդիպմանը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք նպատակ ունենք լիարժեք կերպով, բարեխղճորեն իրականացնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման մասով բոլոր համաձայնագրերը,- ասել է Լավրովը:- Երեկ [Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ հանդիպմանը] մենք շատ մանրամասն քննարկեցինք ընթացիկ խնդիրները: Հուսով եմ, որ այսօր մենք կկարողանանք նախանշել ծագող խնդիրները լուծելու կոնկրետ քայլերը: Բնականաբար, իրավիճակը հեշտ չէ, երկար տարիներ այն չի լուծվել»:
Խոսելով Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի հարաբերությունների մասին՝ ՌԴ արտգործնախարարը նշել է, որ երկրների միջեւ «շատ հարցեր կան, բայց՝ ոչ խնդիրներ». «Դրանց թիվը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ հարաբերությունները շատ հարուստ են: Դրանք ամեն օր հարստանում են՝ ընդգրկելով մարդկային գործունեության բոլոր հնարավոր ոլորտները՝ քաղաքական երկխոսությունից, առեւտրից, տնտեսությունից, ներդրումներից, մարդասիրական կապերից, կրթական, մշակութային կապերից եւ, իհարկե, միջազգային քաղաքականությունից սկսած»:
Բայրամովը հաստատել է, որ կողմերը բավականին մեծ թվով հարցեր են կուտակել` հաշվի առնելով լայն օրակարգը, այդ թվում՝ պայմանագրաիրավական բազայի ասպեկտները, միջկառավարական հանձնաժողովների գործունեությունը, փոխգործակցությունը միջազգային հարթակներում, Ղարաբաղի մասով Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների որոշումների կատարումը:
Ռուսաստանն առաջիկայում ակնկալում է տեսնել եռակողմ աշխատանքային խմբի՝ Լեռնային Ղարաբաղում տրանսպորտային եւ տնտեսական կապերի հաստատման ուղղությամբ գործունեության առաջին արդյունքները: «Մենք բարձր ենք գնահատում երեք երկրների փոխվարչապետների եռակողմ խմբի աշխատանքը, որը, ես առաջ չեմ անցնելու եւ գնահատականներ չեմ տալու, շատ արդյունավետ է աշխատում: Մենք բոլոր հիմքերն ունենք համարելու, որ մոտ ապագայում մենք կստանանք այս աշխատանքի առաջին արդյունքները»,- ասաց նախարարը:

At the talks in Baku, the Russian delegation wants to outline the concrete steps to resolve the issues existing in Karabakh [(Artsakh)]. The statement came from Russian Foreign Minister Sergey Lavrov during a meeting with his Azerbaijani counterpart Jeyhun Bayramov on Tuesday, TASS reports.
"We aim to fully implement in good faith all the agreements on the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict," Lavrov said. "Yesterday [during the meeting with Azerbaijani President Ilham Aliyev] we discussed the current issues in great detail. I hope that today we will be able to outline concrete steps to solve the emerging issues. Naturally, the situation is not easy; it has not been resolved for many years."
Bayramov, for his part, confirmed that the parties have accumulated a large number of issues, taking into account the broad agenda, including the implementation of the decisions by the leaders of Russia, Azerbaijan, and Armenia regarding Karabakh.
Russia expects to see the first results of the activities of the trilateral working group to establish transport and economic ties in Nagorno-Karabakh in the near future. "We appreciate the work of the trilateral group of deputy prime ministers of the three countries, which—I will not go ahead and not give assessments—is working very effectively. We have all the grounds to believe that we will get the first results of this work in the near future," Lavrov said.