Իմ ստացած տեղեկություններով, Իշխանասարի հետեւի հատվածը, որը կոչվում է «Սեւ լիճ», հիմա ադրբեջանցիները առաջ են եկել եւ համաձայն իրենց GPS-ի, ինչպես արեցին Շուռնոխում, Որոտանում, պնդում են, որ դա իրենց տարածքն է: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում նշեց Սյունիքի նախկին մարզպետ, «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Վահե Հակոբյանը:
«Քանի որ էս կողմից դիմադրության ընդհանրապես չեն հանդիպում, գիշերը 200-ից ավելի զինծառայողով Քելբաջարի կողմից ֆուլ մարտական հագեցվածությամբ բարձրացել են վերեւ, կտրել են ճանապարհը Սեւ լճերից դեպի Գորիս, ու իմ ստացած տեղեկություններով նաեւ շրջապատել են մեր այնտեղի հենակետը:
Առավոտյան լույսը բացվել է, տեսել են, որ չորս կողմից ադրբեջանցիներ են: Անգամ անցել են եւս 3 կմ իրենց իսկ նշած GPS-ի կետից դեպի Հայաստան: Հիմա ռուսներն արդեն հասել են, բանակցում են, որքան գիտեմ: Կրակոցների, մարտերի մասին ինֆորմացիան չի ստանում ապացույց, ըստ երեւույթին չի եղել, բայց դա հստակ չէ: Այս վիճակն է հիմա»,-ասաց նա:
Հարցին, թե արդյոք հայկական հենակետը դեռ շրջափակման մեջ է, նախկին մարզպետը պատասխանեց. «Հիմա չեմ կարող ասել, որովհետեւ ռուսներն արդեն այնտեղ են եւ վարում են բանակցություններ: Այնտեղ արդեն գնում են վարչական ղեկավարները: Մի քիչ ուշ մենք ավելի հստակ կասենք»:
Վահե Հակոբյանը հավելեց, որ ադրբեջանցիներն անընդհատ այդպես առաջ են գալու. «Այսքան ժամանակ, որ մենք ասում ենք, որ Սյունիքը վտանգված է, մենք հենց այս տեսակի երեւույթների մասին ենք նաեւ ասում: Եթե ամենաթողությունը շարունակվի, իրենք գալու են, վենցնեն ու կտրեն Խաչիկ գյուղից: Մենակ Սյունիքը չէ, Վայոց Ձորն էլ է ընկնելու իրենց ախորժակի մեջ»:
Նախկին մքրզպետը նկատեց, որ Սեւ լճի 30 տոկոսն արդեն իրենց ձեռին էր, հիմա ամբողջությամբ են վերցրել, գումարած 3 կմ էլ էս կողմ են եկել: Նրա խոսքով, համայնքի ոռոգման մատակարարման մեծ մասը հենց այդ տարածքից էր. «Եթե վերցրել են, իհարկե, խնդիրներ են լինելու: Գյուղատնտեսությունն ընդհանրապես կվերանա: Արոտավայրերի 80 տոկոսից ավելին չկա, ժողովուրդը չգիտի, թե անասուններին ինչ անի, հիմա էլ եթե ոռոգման ջուր չլինի, ով այգի ունի, դա էլ է վերանալու:
Բացի ոռոգումից, այնտեղ նաեւ խմելու ջուրն է Գորիսի: Իրենք արդեն լիճն ամբողջությամբ վերցրել են: Հիմա եթե այդպես մնա, Գորիսը մնում է առանց խմելու ջրի եւ դա աղետալի վիճակ կարող է ստեղծվել»,-ասաց Վահե Հակոբյանը:

Согласно моим сведениям, азербайджанцы продвинулись вперед на участке за Ишханасаром, который называют Черным озером. По GPS, как они утверждают, это их территория, как это они сделали в Шурнухе и Воротане. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am экс-губернатор Сюникской области, глава партии «Возрождающаяся Армения» Ваге Акопян.
«Поскольку сопротивления с этой стороны вообще не было, ночью свыше 200 военнослужащих со стороны Кельбаджара при полном боевом оснащении поднялись наверх, перерезали дорогу от Черных озер в сторону Гориса и, по полученной мною информации, также окружили наш опорный пункт, расположенный там.
Утром встали, а с четырех сторон азербайджанцы. Они даже  перешли еще 3 км от намеченного ими GPS в сторону Армении. Сейчас уже до места добрались россияне, ведутся переговоры, насколько мне известно. Информация о выстрелах, боях пока не подтверждена, по всей вероятности, этого не было, но все нечетко. Ситуация пока такова», - отметил Акопян.
На вопрос, а опорный пункт действительно пока в окружении, он ответил: «Сейчас ничего не могу сказать, потому что там уже россияне, они ведут переговоры. Туда уже идут административные руководители. Чуть позже мы скажем обо всем более точно».
Экс-губернатор считает, что азербайджанцы все время вот так будут продвигаться вперед. «Когда мы говорили, что Сюник в опасности, то мы имели в виду именно такие явления. Если вседозволенность продолжится,  они придут, возьмут и отрежут от села Хачик. Под их аппетит попадет не только Сюник, но и Вайоц дзор», - подчеркнул Акопян.
По словам экс-губернатора, 30% Черного озера уже было у них, сейчас все полностью захватили, плюс еще на 3 км перешли в эту сторону. Он также подчеркнул, что большая часть  оросительной воды община получает с данной территории. «Если, конечно, взяли, то будут проблемы. Тут сельское хозяйство полностью исчезнет. Свыше 80% пастбищ уже нет, люди не знают, что делать со скотиной. Если сейчас еще и не будет оросительной воды, то не будет возможности поливать сады, и это исчезнет.  Помимо всего прочего, здесь же находится питьевая вода Гориса. Они уже полностью взяли озеро. Если так и останется, то Горис останется без питьевой воды, что приведет к катастрофической ситуации», - заключил глава партии «Возрождающаяся Армения».