Եվրամիությունը պետք է ընդունի, որ անդամակցությանը հավակնող բալկանյան երկրները կորցնում են հավատը Բրյուսելի ռազմավարության նկատմամբ, ինչը խորանում է COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութերի մատակարարման ձախողման պատճառով: Այս մասին հայտնում է Reuters-ը՝ հղում անելով ԵՄ ներքին փաստաթղթին:
Եվրոպան եւ ԱՄՆ-ը հայտարարում են, որ Ալբանիան, Բոսնիան, Կոսովոն, Չեռնոգորիան, Հյուսիսային Մակեդոնիան եւ Սերբիան մի օր ԵՄ անդամ կդառնան:
«Մենք պետք է ընդունենք, որ չնայած ԵՄ-ին ինտեգրվելու հարցում անսասան հանձնառությանը, տարածաշրջանի բնակիչները խորը հիասթափություն են ապրում ընդլայնման գործընթացից»,- ասվում է ԵՄ պաշտոնյաների մայիսի 5-ի փաստաթղթում, որն ուղարկվել է ԵՄ 27 արտաքին գործերի նախարարություններին:
«ԵՄ-ին COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութի ուշացած առաքման ընկալումը ավելի է մեծացրել հիասթափությունը»,- ասվում է փաստաթղթում:
Տարիներ շարունակ ԵՄ-ի կողմից տարածաշրջանի անտեսումից հետո Խորվաթիան 2020-ի մայիսին անցկացրեց ԵՄ գագաթաժողով, որպեսզի նոր ազդակ հաղորդի բալկանյան ինտեգրմանը: Հյուսիսային Մակեդոնիան եւ Ալբանիան անդամակցության բանակցությունները պետք է անցյալ տարվա վերջին սկսեին:
Բայց Բուլղարիան հրաժարվում է թույլ տալ, որ Հյուսիսային Մակեդոնիան առաջ շարժվի՝ վկայակոչելով լեզվամշակութային վեճերը:
Ֆրանսիան 2019-ին թերահավատորեն հետաձգել է լսումները՝ ժողովրդավարության եւ հակակոռուպցիոն ջանքերի ուղղությամբ Ալբանիայի եւ Հյուսիսային Մակեդոնիայի ջանքերի հարցով:
Եվրահանձնաժողովը պնդում է, որ Ալբանիան եւ Հյուսիսային Մակեդոնիան միասին առաջ գնան: Բայց ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Օլիվեր Վարխեինի առաջարկը, որ միայն Ալբանիան պետք է սկսի անդամակցության բանակցությունները, ավելի է խորացրել խառնաշփոթը, ասում են ԵՄ դիվանագետները:
ԵՄ նախարարները չկարողացան դուրս գալ փակուղուց Բրյուսելում կայացած իրենց հանդիպմանը:
Դանդաղել են նաեւ անդամակցության բանակցությունները Սերբիայի եւ Չեռնոգորիայի հետ, որոնք, կարծում են, որ ամենաերկարն են անդամակցության գործընթացում, եւ Բոսնիան, եւ Կոսովոն դեռ պաշտոնապես չեն առաջադրվել որպես ԵՄ անդամակցության թեկնածուներ:
«Արեւմտյան Բալկաններում տարածված կարծիք կա, որ անդամակցության հեռանկարը նվազում է, եւ եվրոպական ոգեշնչումը կորչում է պայմանների եւ ընթացակարգերի բարդ շարքից»,- ասված է ներքին զեկույցում:
ԵՄ-ն 650 000 չափաբաժին արեւմտյան պատվաստանյութեր է ուղարկել բալկանյան վեց երկրներ, բայց միայն այն բանից հետո, երբ Չինաստանը եւ Ռուսաստանը իրենց միլիոնավոր դոզաներն են մատակարարել տարածաշրջանին:

Европейский союз должен признать, что балканские страны, стремящиеся к членству, теряют веру в  стратегию Брюсселя по вступлению, усугубляемую его первоначальной неспособностью предоставить вакцины от COVID-19. Об этом сообщает Reuters со ссылкой на внутренний документ ЕС.
Европа и Соединенные Штаты заявляют, что Албания, Босния, Косово, Черногория, Северная Македония и Сербия однажды станут членами  ЕС.
«Мы должны признать, что, несмотря на непоколебимую приверженность интеграции в ЕС, жители  региона испытывают чувство глубокого разочарования в процессе расширения», - говорится в документе официальных лиц ЕС от 5 мая, разосланном 27 министерствам иностранных дел ЕС.
«Восприятие запоздалой поставки вакцины COVID-19 в ЕС еще больше усилило разочарование», - говорится в документе.
После многих лет пренебрежения ЕС к региону Хорватия организовала саммит ЕС в мае 2020 года, чтобы придать новый импульс балканской интеграции. Северная Македония и Албания должны были начать переговоры о членстве в конце прошлого года.
Но Болгария отказывается позволить Северной Македонии двигаться вперед, ссылаясь на языковые и культурные споры.
Франция со скептицизмом откладывала слушания в 2019 году по поводу усилий Албании и Северной Македонии по демократии и борьбе с коррупцией.
Европейская комиссия настаивает на том, чтобы Албания и Северная Македония двигались вперед вместе. Однако, как заявили дипломаты ЕС, предложение еврокомиссара по расширению Оливера Вархейи  о том, что только Албания должна начать переговоры о вступлении, усугубило замешательство.
Министры ЕС не смогли выйти из тупика на встрече в Брюсселе.
Переговоры о членстве с Сербией и Черногорией, которые, как считается, продвинулись дальше всех в процессе присоединения, также замедлились, а Босния и Косово еще не были официально назначены кандидатами на членство в ЕС.
«На Западных Балканах широко распространено мнение, что перспектива присоединения уменьшается, а европейское вдохновение теряется из-за сложного набора условий и процедур», - говорится во внутреннем отчете.
ЕС отправил  650 000 доз западных вакцин в шесть балканских стран, но только после того, как Китай и Россия поставили  миллионы своих доз в регион.