Ըստ ահազանգերի՝ ադրբեջանական զինվորականները զենքի ցուցադրումով սպառնացել են Վերիշենի հովիվին: Այս մասին ասվում է ՀՀ ՄԻՊ Արման Թթաոյանի հայտարարությունում, որը վերաբերում է այսօր Սյունիքում տեղի ունեցած իրադարձություններին:
«Արբեջանական զինվորականների ներկայությունը Սև լճի տարածքում ու դրանից ներս կոպտորեն խախտում է ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքները և հաստատում Սյունիքի շուրջ անվտանգության գոտու բացարձակ անհրաժեշտությունը
Այսօր առավոտից Սյունիքի մարզի Գորիս, Սիսիան, Տեղ համայնքների սահմանային բնակավայրերի բնակիչներից ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը ստացել է ահազանգեր այն մասին, որ ադրբեջանական զինվորականները հայտնվել են ՀՀ տարածքում, ավելի կոնկրետ՝ Սև լճի տարածքում ու այդ տարածքից դեպի ՀՀ Սյունիքի մարզի քաղաքացիական բնակավայրեր ընկած հատվածում:
Ըստ ահազանգերի՝ ադրբեջանական զինվորականներին նկատել է Գորիս համայնքի Վերիշեն գյուղի հովիվը իր մակատեղիից, որտեղ պահվում են մանր ու խոշոր եղջերավոր կենդանիներ: Ահազանգերով նշվել է, որ հովիվի մակատեղին գտնվում է բնակիչների կողմից մշտապես օգտագործվող արոտավայրի տարածքում՝ Սև լճից դեպի Վերիշեն քաղաքացիական բնակավայրն ընկած խորության վրա, իսկ Սև լիճն ինքնին գտնվում է ՀՀ տարածքում:
Ըստ ահազանգերի՝ ադրբեջանական զինվորականները զենքի ցուցադրումով սպառնացել են Վերիշենի հովիվին:
Դրանից բացի, ինչպես սահմանային բնակիչները, այնպես էլ համայնքային մարմինները ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին հավաստել են, որ Սև լիճն իրեն հարող արոտավայրերով խորհրդային տարիներից սկսած մշտապես գտնվել է Հայաստանի տարածքում: Բնակիչների ու համայնքային մարմինների գնահատմամբ՝ ադրբեջանական զինվորականները Սև լճից անգամ առաջացել են մի քանի կիլոմետր քաղաքացիական բնակավայրերի ուղղությամբ և տեղակայվել այդ վայրերում:
Ահազանգերից անմիջապես հետո Պաշտպանի աշխատակազմն իրականացրել է նաև լրատվության միջոցների ու սոցիալական ցանցերի հրապարակումների ուսումնասիրություններ: Անմիջապես կապ է հաստատվել ՀՀ զինված ուժերի և համայնքների ղեկավարների հետ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի այսօրվա ուսումնասիրությունները հաստատում են, որ Սև լճին հարակից վայրերն անփոխարինելի նշանակություն ունեն սահմանային բնակավայրերի բնակիչների կենսական կարիքների համար: Այդ տարածքներն օգտագործվում են՝ որպես արոտավայրեր, ինչպես նաև այդ վայրերից են գոյանում հարակից համայնքների խմելու և ոռոգման ջրային պաշարները: Ջրերը օգտագործվում են նաև համայնքների մանր ու խոշոր եղջերավոր կենդանիների համար: Արոտավայրերն էլ օգտագործվում են անասնապահության համար, ինչն էլ մարդկանց համար ծառայում է՝ որպես ընտանիքի եկամտի աղբյուր: Խոսքը Տեղ, Սիսիան, Գորիս համայնքների, այդ համայնքների Խնածաղ, Վաղատուր, Խոզնավար, Վերիշեն և մյուս բնակավայրերի մասին է:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը վճռականորեն արձանագրում է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի ծառայողների այս արարքները կոպտորեն խախտում են ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքները, ունեն նրանց ահաբեկելու նպատակ: Ադրբեջանական զինվորականների ներկայությունը զրկում է ՀՀ քաղաքացիներին իրենց ընտանիքների եկամտի միակ աղբյուր անասնապահությամբ զբաղվելու, արոտավայրերն օգտագործելու հնարավորությունից, իրական վտանգ է ստեղծում համայնքների բնակիչների համար ոռոգման ու խմելու ջրի հասանելիության, նրանց կյանքի ու անվտանգության համար:
Դրանից բացի, ըստ հաստատման՝ ադրբեջանական զինվորականները տեղակայվել են Սև լճից դեպի քաղաքացիական բնակավայրերն ընկած տարածքում:
Ադրբեջանական զինվորականների նկարագրված արարքները բացահայտ սարդանք են ՀՀ բնակչության նկատմամբ: Նրանց անօրինական արարքների պատճառով այսօր ողջ օրվա ընթացքում մեծ լարվածություն է առաջացել հայաստանյան հասարակությունում, խաթարվել է մարդկանց հոգեկան անձեռնմխելիությունն ու անդորրը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրում է, որ այս անօրինական առաջխաղացումը պետք է դիտարկել Սյունիքի մարզի համայնքների միջև ճանապարհներին ադրբեջական զինված ծառայողների կողմից հայաստանյան քաղաքացիական մեքենայի վրա քարեր նետելու, Արավուս գյուղի մոտ հայ հովիվին քաշքշելու և հարվածելու, գյուղացիների մանր ու խոշոր եղջերավոր կենդանիները չվերադարձնելու և մյուս նման միջադեպերի համատեքստում: Այս արարքները պետք է դիտարկել նաև ադրբեջանական իշխանությունների կողմից շարունակվող ատելության ու թշնամանքի քաղաքականության համատեքստում: Դա վնասում է խաղաղության գործընթացները տարածաշրջանում:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն այս հայտարարությունը կուղարկի միջազգային մարմիններին՝ արձանագրումով այն մասին, որ նկարագրվածը ևս մեկ անգամ հաստատում է, որ Սյունիքի մարզի շուրջ պետք է հրատապ կարգով ստեղծվի անվտանգության գոտի:
ՀՀ Սյունիքի մարզի գյուղերի հարևանությամբ ու մարզի համայնքները միավորող ճանապարհներին գտնվող ադրբեջանական զինվորականները, նրանց դրոշներն ու ցուցանակները պետք է հեռացվեն:
Անվտանգության գոտին բացարձակ անհրաժեշտություն է՝ ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքներն ու խաղաղ կյանքը, ֆիզիկական ու հոգեկան անձեռնմխելիությունը երաշխավորելու նպատակով»:

The illegal presence of the Azerbaijani military in the territory of the Sev (Black) Lake and within it grossly violates the rights of Armenia’s border residents and confirms the absolute need for a security zone. This is noted in a statement by the Human Rights Defender (Ombudsman) of the Republic of Armenia (RA), Arman Tatoyan, and which refers to the events that took place Wednesday in Syunik Province. The statement continues as follows:
“Since this morning, the Human Rights Defender of the Republic of Armenia has received alarming complaints from the residents of the border villages of Goris, Sisian and Tegh communities of Syunik province that the Azerbaijani military appeared in the territory of the Republic of Armenia, more specifically in the territory of the Black lake and in parts located in the direction of the Syunik province civilian communities.
According to the alarms, the Azerbaijani military servicemen were noticed by a shepherd from Verishen village of Goris community from his place where small and large cattle are kept. It was mentioned in the alarms that the shepherd's place is located in the area of the pasture, which is constantly used by the residents, at a depth from the lake to Verishen civilian community, and the lake itself is located in the territory of the Republic of Armenia.
According to the alarms, the Azerbaijani military threatened the shepherd of Verishen by showing their weapons.
Besides, both border residents and community bodies have assured the RA Human Rights Defender that the Black lake has always been in the territory of Armenia with the pastures adjacent to it since the Soviet years. According to residents and community bodies, the Azerbaijani military even emerged from the Black lake a few kilometers in the direction of civilian communities and deployed in those areas.
Immediately after the alarms, the Defender's Office also conducted a study of media and social media posts. The heads of the communities of the RA Armed Forces were immediately contacted.
Today's research by the Human Rights Defender confirms that the areas adjacent to Black lake are of irreplaceable importance for the vital needs of the residents of the border areas. These areas are used as pastures, as are the drinking water and irrigation resources of the surrounding communities. The water is also used for small and large cattle in the communities. Pastures are also used for livestock, which serves as a source of income for the people; Tegh, Sisian, Goris communities, Khnatsagh, Vaghatur, Khoznavar, Verishen and other villages of those communities.
The RA Human Rights Defender resolutely states that these actions of the Azerbaijani Armed Forces grossly violate rights of Armenia’s border residents, with the aim of intimidating them. The presence of the Azerbaijani military servicemen deprives Armenian citizens of the opportunity to raise livestock and use pastures, the only source of income for their families, and poses a real threat to the access of irrigation and drinking water to the communities, their lives and safety.
In addition, according to confirmation, the Azerbaijani military is stationed in the area from the Black lake to civilian communities.
The actions described by the Azerbaijani military are an obvious provocations to the population of Armenia. Due to their illegal actions, great tension has arisen in the Armenian society throughout the day, people's mental immunity and peace have been disturbed.
The Human Rights Defender states that this illegal advance should be considered in the context of incidents on the road between communities of Syunik province, throwing stones at an Armenian civilian car by Azerbaijani armed servicemen, dragging and beating an Armenian shepherd near the village of Aravus, not returning small and large cattle, etc.; these actions should also be viewed in the context of the ongoing policy of hatred and Armenophobia by the Azerbaijani authorities. It undermines the peace process in the region.
The RA Human Rights Defender will send this statement to the international bodies, stating that the described incident once again confirms that a security zone must be established around the Syunik province as a matter of urgency.
The Azerbaijani armed servicemen, their flags and signs should be removed near the villages of the RA Syunik region and on the roads connecting the communities of the province.
The security zone is an absolute necessity to guarantee rights and peaceful life of border residents of the Republic of Armenia, their physical and mental immunity.”