ԱՄՆ-ն ուշադիր հետեւում է իրավիճակին Հայաստանի Սյունիքի մարզում: «Մենք ուշադրությամբ հետեւում ենք հայ-ադրբեջանական սահմանի չսահմանազատված հատվածում լարվածության սրման մասին հաղորդագրություններին: Մենք զսպվածության եւ իրավիճակի խաղաղ ապաէեկալացիայի կոչ ենք անում»,-թվիթերյան գրառում է կատարել ԱՄՆ Պետդեպի ներկայացուցիչ Նեդ Փրայսը:
Հիշեցնենք, որ երեկ՝ մայիսի 12-ի առավոտյան Ադրբեջանի զինված ուժերը Սյունիքի մարզի «Սեւ լիճ» տեղանքում եւ հարակից տարածքում հատել են Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանը եւ խորացել մինչեւ 3,5 կիլոմետր։ Այս պահին էլ բանակցություններ են ընթանում։ Նրանք չեն ցանկանում հեռանալ՝ նպատակ ունենալով գրավել Մեծ Իսխանասար կարեւոր բարձունքը (3500 մետր): Այդ բարձունքն ամբողջավին վերահսկում է Սիսիանի օդանավակայանն ու Գորիսից դեպի Սարավան տանող մայրուղին, որը տանում է նաեւ դեպի Կապան:
Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունից հայտնել են, որ մայիսի 13-ին Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն դարձյալ փորձել է առաջխաղացում գրանցել Սիսիանի եւ Վարդենիսի ուղղությամբ «սահմանները ճշտելու» պատճառաբանությամբ:
Նույն օրը կառավարության ղեկավարի պաշտոնակատարը հանձնարարել է ԱԳՆ պաշտոնակատարին, ՊՆ-ին եւ ԱԽ-ին նախաձեռնել խորհրդակցություններ ՀԱՊԿ շրջանակում Հայաստանի Սյունիքի մարզում իրավիճակի հարցով:

США внимательно следят за ситуацией в Сюникской области Армении. «Мы внимательно следим за сообщениями об усилении напряженности на не демаркированном участке армяно-азербайджанской границы. Контакты между сторонами продолжаются. Мы  призываем к сдержанности  и мирной деэскалации ситуации», - написал в Твиттер представитель Госдепа США Нэд Прайс.
Напомним, что с утра 12 мая азербайджанские подразделения, не встречая никаких препятствий на своем пути, перешли границу и продвинулись на 3.5 км вглубь Армении, заняв территорию в районе Севлич (Черное озеро). Власти Армении ограничиваются громкими словами и ведут переговоры с оккупантами. Те убираться не желают, намереваясь завладеть господствующей высотой Мец Ишханасар (3500 м). Это господствующая высота, полностью контролирующая аэропорт Сисиана и трассу от Саравана до Гориса и дальше в Капан.
Минобороны Армении сообщило о том, что 13 мая ВС Азербайджана вновь попытались продвинуться в направлении Сисиана и Вардениса под предлогом «уточнения границ».
В тот же день, и.о. главы правительства поручил и.о. руководителей Министерства иностранных дел, Минобороны и Совбеза инициировать консультации в рамках ОДКБ по ситуации в Сюникской области Армении.