ԱՄՆ-ն ուշադիր հետեւում է իրավիճակին Հայաստանի Սյունիքի մարզում: «Մենք ուշադրությամբ հետեւում ենք հայ-ադրբեջանական սահմանի չսահմանազատված հատվածում լարվածության սրման մասին հաղորդագրություններին: Մենք զսպվածության եւ իրավիճակի խաղաղ ապաէեկալացիայի կոչ ենք անում»,-թվիթերյան գրառում է կատարել ԱՄՆ Պետդեպի ներկայացուցիչ Նեդ Փրայսը:
Հիշեցնենք, որ երեկ՝ մայիսի 12-ի առավոտյան Ադրբեջանի զինված ուժերը Սյունիքի մարզի «Սեւ լիճ» տեղանքում եւ հարակից տարածքում հատել են Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանը եւ խորացել մինչեւ 3,5 կիլոմետր։ Այս պահին էլ բանակցություններ են ընթանում։ Նրանք չեն ցանկանում հեռանալ՝ նպատակ ունենալով գրավել Մեծ Իսխանասար կարեւոր բարձունքը (3500 մետր): Այդ բարձունքն ամբողջավին վերահսկում է Սիսիանի օդանավակայանն ու Գորիսից դեպի Սարավան տանող մայրուղին, որը տանում է նաեւ դեպի Կապան:
Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունից հայտնել են, որ մայիսի 13-ին Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն դարձյալ փորձել է առաջխաղացում գրանցել Սիսիանի եւ Վարդենիսի ուղղությամբ «սահմանները ճշտելու» պատճառաբանությամբ:
Նույն օրը կառավարության ղեկավարի պաշտոնակատարը հանձնարարել է ԱԳՆ պաշտոնակատարին, ՊՆ-ին եւ ԱԽ-ին նախաձեռնել խորհրդակցություններ ՀԱՊԿ շրջանակում Հայաստանի Սյունիքի մարզում իրավիճակի հարցով:

The US is closely following the situation in Syunik Province of Armenia.
“We are closely following reports of increased tensions along a non-demarcated portion of the Armenia-Azerbaijan border. We understand communication between the parties is ongoing and urge restraint in de-escalating the situation peacefully,” United States Department of State official Ned Price tweeted.
On the morning of May 12, Azerbaijani troops crossed the border and advanced 3.5 km deep into Armenia, occupying the territory in the Sev Lake region. The Azerbaijanis don’t want to get out, intending to take possession of the dominant height of Mets Ishkhanasar (3,500 m). It is the strategically important height that controls the Sisian airport and the route from Saravan to Goris and further to Kapan.
The Ministry of Defense of Armenia reported that on May 13, the Armed Forces of Azerbaijan tried to advance in the direction of Sisian and Vardenis in order to “adjust borders”.
On the same day, the acting Prime Minister assigned the acting foreign minister, the acting defense minister and the Security Council to hold consultations over the situation in the Syunik Province of Armenia within the scope of the Collective Security Treaty Organization.