Գերմանիան չի հանդուրժի հակասեմական ցույցեր Մերձավոր Արեւելքում տիրող լարվածության ֆոնին: Այս մասին հայտարարել է Գերմանիայի կանցլերի ներկայացուցիչ Շտեֆեն Զայբերտը:
Այս շաբաթ Գերմանիայի մի քանի քաղաքներում անցկացվող հակաիսրայելական բողոքները անհանգստության եւ դատապարտման պատճառ են դարձել, հատկապես՝ Գելզենկիրխենի սինագոգի մոտ ցույցը: Տեսանյութում երեւում է, թե ինչպես են տասնյակ ցուցարարներ ծածանում Պաղեստինի եւ Թուրքիայի դրոշները եւ հայհոյում հրեաներին:
Զայբերտը հայտարարել է, որ «ցանկացած մարդ, ով նման ցույցերն օգտագործում է հրեաների նկատմամբ իր ատելությունը հայտնելու համար, չարաշահում է ցույցի իրավունքը»: Ըստ նրա ՝ «մեր ժողովրդավարությունը չի հանդուրժի հակասեմական ցույցեր»:
Նա նշել է, որ Մերկելը դատապարտում է ՀԱՄԱՍ-ի կողմից Իսրայելի վրա շարունակվող հրթիռային հարձակումները, եւ «ոչինչ չի կարող արդարացնել նման տեռորը»: Հրթիռային հարվածները պետք է անհապաղ դադարեցվեն, ասել է նա:

Германия не потерпит антисемитских демонстраций на фоне напряженности на Ближнем Востоке. Об этом заявил представитель канцлера ФРГ Штеффен Зайберт.
Антиизраильские протесты в нескольких городах ФРГ на этой неделе вызвали озабоченность и осуждение, особенно протест у синагоги в Гельзенкирхене. На видео видно, как десятки протестующих размахивают палестинскими и турецкими флагами и выкрикивают ругательства в адрес евреев.
Зайберт заявил , что «любой, кто использует такие протесты для выражения своей ненависти к евреям, злоупотребляет правом на демонстрации». По его словам, «наша демократия не потерпит антисемитских демонстраций».
Он отметил, что Меркель осуждает продолжающиеся ракетные обстрелы Израиля  со стороны ХАМАСа, и «ничто не может оправдать такой террор». Ракетные обстрелы должны быть немедленно прекращены,  отметил он.