Պլուտոնիումի եւ երկաթի իզոտոպները, որոնք Երկրի վրա սովորաբար չեն հանդիպում, հայտնաբերվել են օվկիանոսային կեղեւի նմուշներում: Ըստ Science հրատարակության՝ հայտնագործության հեղինակները վստահ են, որ գերնոր աստղերի պայթյունների կամ նեյտրոնային աստղերի միաձուլման արդյունքում առաջացած նյութը պարբերաբար նստում է մեր մոլորակի մակերեսին, հայտնում է Planet-today-ը:
Ենթադրվում է, որ երկաթից ծանր բոլոր տարրերի միջուկները ծնվում են աստղային միջավայրում՝ նեյտրոնների հաջորդական կլանման գործընթացի արդյունքում, ինչը հանգեցնում է ավելի զանգվածային միջուկների ձեւավորմանը: Ծանր նուկլիդների կեսը դանդաղ աստղային սինթեզի կողմնակի նյութ է, սակայն մյուս կեսը, մասնավորապես՝ ուրանը եւ պլուտոնիումը, արդյունք են, այսպես կոչված, r-պրոցեսի կամ նեյտրոնի արագ կլանման:
Նեյտրոնների արագ կլանումը հնարավոր է եղել հաջողությամբ վերարտադրել լաբորատորիայում, սակայն գիտությանը հայտնի չէ, թե ինչ պայմաններում է գործընթացը տեղի ունենում տիեզերքում: Երկու հնարավոր բացատրություն կա՝ r-պրոցեսը կարող է տեղի ունենալ նեյտրոնային աստղերի միաձուլման կամ որոշ տեսակների գերնոր աստղերի պայթյունների դեպքում: Այս վարկածները հաստատելու կամ հերքելու համար գիտնականները Երկրի վրա տիեզերական ծագման իզոտոպներ են փնտրում: Սովորաբար դրանք ռադիոակտիվ իզոտոպներ են, ուստի դրանց տարիքը հնարավոր է որոշել կիսատրոհման պարբերությամբ:
Ավստրալիայի ազգային համալսարանի՝ Անտոն Ուոլների ղեկավարած միջազգային գիտական նախագծի գիտնականներին հաջողվել է խորը օվկիանոսային կեղեւի նմուշներում գտնել պլուտոնիումի 244Pu իզոտոպի մի քանի ատոմներ: Այս նյութի կիսատրոհման պարբերությունը, որը տեղի է ունենում միայն r-գործընթացում, կազմում է 80,6 մլն տարի: Բացի այդ, գիտնականները գտել են երկաթի ռադիոակտիվ իզոտոպ՝ 60Fe, որի կիսատրոհման պարբերությունը կազմում է 2,6 միլիոն տարի:

Изотопы плутония и железа, которые обычно не встречаются на Земле, были обнаружены в образцах океанической коры. Как пишет издание Science, авторы открытия уверены, что на поверхности нашей планеты регулярно оседает вещество, образованное взрывами сверхновых или слияниями нейтронных светил, передает Planet- today
Считается, что ядра всех элементов тяжелее железа рождаются в звездной среде в результате процесса последовательного захвата нейтронов, который приводит к образованию все более массивных ядер. Половина тяжелых нуклидов — побочный продукт медленного звездного синтеза, но другая половина — в частности, уран и плутоний — результат т.н. r-процесса, или быстрого захвата нейтронов.
Быстрый захват нейтронов удалось воспроизвести в лаборатории, но при каких условиях этот процесс имеет место в космосе — наука не знает. Есть два вероятных объяснения — r-процесс может происходить при слиянии нейтронных звезд или при взрывах сверхновых некоторых типов. Для того, чтобы подтвердить или опровергнуть эти гипотезы, ученые ищут на Земле изотопы космического происхождения. Это, как правило, радиоактивные изотопы, поэтому их возраст можно определить по периоду полураспада.
Ученым из международного научного проекта, группу которых возглавил Антон Валлнер из Австралийского национального университета в Канберре, удалось отыскать в образцах глубоководной океанической коры несколько атомов изотопа плутония 244Pu. Период полураспада этого вещества, образуемого только при r-процессе, составляет 80.6 млн лет. Плюс, ученые нашли радиоактивный изотоп железа 60Fe, период полураспада которого составляет 2.6 млн лет.