Արցախի Հանրապետության «Անհետ կորած զինվորների հարազատների միությունը» ուղերձ է հղել Ռուսաստանի դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների վերադարձին նպաստելու խնդրանքով։
«Մեծարգո Վլադիմիր Վլադիմիրովիչ,
Ընդունեք մեր խորին շնորհակալությունն ու անկեղծ երախտագիտությունը Ձեր միջնորդական ջանքերի համար, որոնց շնորհիվ դադարեցվեց պատերազմը Լեռնային Ղարաբաղում եւ այն բանի համար, որ Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմը ապահովում է մեր ժողովրդի անվտանգությունը:
Մենք հավատում էինք, հուսով էինք եւ համոզված էինք, որ ձեր ղեկավարությամբ անպայման կկատարվի Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին 2020թ. նոյեմբերի 9-ի համաձայնագրի 8-րդ կետը: Բայց, ցավոք, մինչ օրս մեր հարազատները գերության մեջ են, հայտնի չէ՝ ինչ վիճակում:
Մեր հարազատների կյանքը Ձեր ձեռքում է: Մենք շատ ենք խնդրում եւ հուսով ենք, որ Դուք այս հարցը կվերցնեք ձեր անձնական վերահսկողության տակ եւ կապահովեք մեր հարազատների պաշտպանությունն ու նրանց շուտափույթ վերադարձը տուն»:

The Union of Relatives of Missing Servicemen of Artsakh (Nagorno-Karabakh) has addressed a message to President of the Russian Federation Vladimir Putin with the request to help return Armenian prisoners of war being kept in Azerbaijan.
The letter particularly reads as follows:
“Accept our deep and sincere gratitude to you for your mediation efforts, which helped stop the war in Nagorno-Karabakh and for the fact that the peacekeeping contingent of the Russian Federation ensures the security of our people.
We believed, hoped and were certain that point 8 of the agreement of November 9, 2020 on cessation of hostilities in Nagorno-Karabakh will definitely be implemented under your leadership, but, unfortunately, to date, our relatives are in captivity, and we don’t know about their condition.
The lives of our relatives are in your hands. We really ask you and hope you will take matters into your hands and ensure our relatives’ protection and their speedy return to their homes.”
The letter is signed by President of the Union of Relatives of Missing Servicemen Vera Grigoryan and a group of members of the Union.