Մայիսի 12-ին և 13-ին, «սահմանների ճշգրտման» պատրվակով ադրբեջանական ԶՈւ կողմից Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի սահմանային որոշ հատվածների հանդեպ իրականացված ոտնձգություններից հետո ստեղծված իրադրությունը, մայիսի 15-ի առավոտյան դրությամբ, դեռևս չի հանգուցալուծվել: Այս մասին  NEWS.am-ին հայտնում են ՀՀ Պաշտպանության նախարարությունից:
Չնայած հանգամանքին, որ հայկական ստորաբաժանումների ձեռնարկած գործողությունների արդյունքում ադրբեջանական զինվորականները ստիպված են եղել հեռանալ որոշ հատվածներից, նրանց մի մասը այս պահին շարունակում է գտնվել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում։
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը կարևորում են իրադրության խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը, այդուհանդերձ, ևս մեկ անգամ հայտարարում, որ ոտնձգությունները Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների հանդեպ բացարձակ անընդունելի են, և ադրբեջանական կողմը պարտավոր է առանց նախապայմանների վերադառնալ իր ելման դիրքեր։
Հարկ ենք համարում նշել, որ բոլոր երեք ուղղություններում, որտեղ ադրբեջանական զինուժը փորձել է դիրքային առաջխաղացում ապահովել, թե՛ ամբողջ տարածքը, թե՛ իրենք՝ զինվորականները, և թե՛ նրանց ապահովման ուղիները գտնվում են հայկական զինված ուժերի լիարժեք վերահսկողության տակ։
Ակնկալվում է, որ խնդրի խաղաղ հանգուցալուծման նպատակով դեռևս մայիսի 12-ից սկսված բանակցությունները կշարունակվեն այսօր:
Հաշվի առնելով ստեղծված իրադրության շուրջ համացանցում և տարբեր լրատվամիջոցներում տարածվող ապատեղեկատվության մեծ ծավալը, ևս մեկ անգամ կոչ ենք անում ձեռնպահ մնալ չստուգված, առավել ևս կեղծ տեղեկություններ տարածելուց: Պաշտպանության նախարարությունը, օրվա ընթացքում, պարբերաբար հանդես կգա իրադրության վերաբերյալ համապատասխան պարզաբանումներով:

YEREVAN. – The situation after the Azerbaijani armed forces' encroachments on some border areas of Syunik and Gegharkunik Provinces of Armenia on Wednesday and Thursday, and under the pretext of "border adjustment," has not been resolved as of Saturday morning. The Ministry of Defense of Armenia informed Armenian News-NEWS.am about this.
The ministry added that despite the fact that the Azerbaijani military had to leave some parts as a result of the actions taken by the Armenian army subdivisions, some of it is still in the territory of Armenia.
The Armenian armed forces emphasize the need for a peaceful settlement of the situation, but once again declare that encroachments on the sovereign territories of Armenia are absolutely unacceptable, and the Azerbaijani side must return to its starting positions—and without preconditions.
In all three directions where the Azerbaijani armed forces tried to secure a positional advance, the whole territory, their military, and the ways of securing them are under the full control of the Armenian armed forces.
Negotiations—which began Wednesday—for the peaceful settlement of the matter are expected to continue Saturday.