Իրանի արտգործնախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը չեղյալ է հայտարարել շաբաթ օրվա իր այցը Ավստրիա՝ ավստրիական կառավարական շենքերի վրա կախված իսրայելական դրոշների պատճառով: Այս մասին շաբաթ օրը հաղորդել է Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարարությունը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը հստակեցրել է, որ Զարիֆը նախատեսում էր շաբաթ օրը այցով ժամանել Վիեննա՝ Ավստրիայի արտգործնախարար Ալեքսանդր Շալենբերգի հետ բանակցելու համար, սակայն չեղյալ է հայտարարել ուղեւորությունը: «Մենք ափսոսում ենք եւ դա ի գիտություն ենք ընդունում»,- ասել է Ավստրիայի ԱԳՆ-ը:
Ուրբաթ օրը Ավստրիայի կանցլերի գրասենյակի եւ Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարարության շենքերի վրա Իսրայելի դրոշներ են կախվել՝ ի նշան Գազայի հատվածում տեղի ունեցող իրադարձությունների հարցում Թել Ավիվի հետ համերաշխության:

Министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф отменил свой визит в Австрию в субботу из-за вывешенных на австрийских правительственных зданиях флагов Израиля. Об этом сообщает в субботу МИД Австрии, передает ТАСС
Как уточнили во внешнеполитическом ведомстве, Зариф планировал посетить в субботу с визитом Вену для переговоров с главой МИД Австрии Александером Шалленбергом, но отменил поездку. «Мы сожалеем и принимаем это к сведению», - заявили в МИД Австрии.
В пятницу на зданиях ведомства канцлера Австрии и МИД Австрии были вывешены флаги Израиля в знак солидарности с Тель-Авивом по вопросу событий вокруг происходящего в секторе Газа.