Իսրայելական բանակի մամուլի ծառայությունը հայտնել է, որ իսրայելական օդուժը վերացրել է պաղեստինյան «Իսլամական ջիհադ» խմբավորման հյուսիսային ստորաբաժանման հրամանատար Հասամ Աբու Հարբիդին, որը կանգնած էր իսրայելցիների դեմ հակատանկային արկերի օգտագործմամբ մի քանի գրոհների հետեւում, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«ԻՍԱ-ի եւ ՑԱԽԱԼ-ի մարտիկները հարված են հասցրել «Իսլամական ջիհադ»-ի հյուսիսային դիվիզիայի հրամանատար Հասամ Աբու Հարբիդին: Աբու Հարբիդը ավելի քան 15 տարի կազմակերպության ղեկավարն է եղել եւ կանգնած էր մի քանի ահաբեկչությունների ետեւում, որոնք հակատանկային հրթիռներ էին օգտագործում իսրայելցի խաղաղ բնակիչների դեմ»,- ասել են զինվորականները:
Ըստ բանակի՝ Աբու Հարբիդը ղեկավարել է հրթիռների արձակումները դեպի իսրայելական տարածք եւ զինվորականների գնդակոծությունները, այդ թվում՝ «Պատի պահակախմբի» գործողության առաջին օրը հակատանկային արկերով Իսրայելի սահմանի հրետակոծումը, որի հետեւանքով մեկ խաղաղ բնակիչ էր վիրավորվել։
Գազայի հատվածում Աբու Հարբիդին ոչնչացնելու մասին լուրից անմիջապես հետո իսրայելական Բեերշեւա քաղաքում օդային տագնապի ազդանշաններ են աշխատել, հայտնում է բանակը:

Пресс-служба армии Израиля заявила, что израильские ВВС ликвидировали командира Северного подразделения палестинской группировки «Исламский джихад» Хасама Абу Харбида, который стоял за несколькими атаками с использованием противотанковых снарядов против израильтян, передает РИА Новости
«Истребители ИСА и ЦАХАЛа нанесли удар по Хасаму Абу Харбиду, командиру Северного дивизиона «Исламского джихада». Абу Харбид был командиром организации более 15 лет и стоял за несколькими террористическими атаками с использованием противотанковых ракет против израильского гражданского населения», - говорится в сообщении военных.
По данным армии, Абу Харбид руководил ракетными пусками по израильской территории и обстрелом военнослужащих, в том числе обстрелом приграничной полосы Израиля из противотанковых снарядов в первый день операции «Стражи стены», в результате которого был ранен один мирный житель.
Вскоре после сообщения о ликвидации Абу Харбида в секторе Газа, в израильском городе Беэр-Шева сработали сирены воздушной тревоги, сообщила армия.