«Լրագրողներ առանց սահմանների» (RSF) եւ Amnesty International հասարակական կազմակերպությունները դիմել են Միջազգային քրեական դատարանին՝ խնդրելով, որպես հնարավոր «ռազմական հանցագործություն», հետաքննել իսրայելի կողմից այն շենքի ռնբակոծությունը, որտեղ տեղակայված էին ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչները, այդ թվում՝ «Ալ Ջազիրան» եւ «Ասոշիեյթիդ պրեսը»:
«Զանգվածային լրատվական միջոցների վրա կանխամտածված հարձակումը ռազմական հանցագործություն է»,- ասել է RSF-ի գլխավոր քարտուղար Քրիստոֆ Դելուարը:
«Դիտավորությամբ ոչնչացնելով զանգվածայի լրատվական միջոցները՝ Իսրայելի պաշտպանության ուժերը ոչ միայն անընդունելի նյութական վնաս են հասցնում լրատվական գործունեությանը: Նրանք նաեւ, ավելի լայն իմաստով, խոչընդոտում են ԶԼՆ-ներում այն հակամարտության լուսաբանումը, որն ուղղակիորեն առնչվում է քաղաքացիական բնակչությանը»,- հավելել է նա:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 15-ին իսրայելական չորս հրթիռներ հարված էին հասցրել Գազայում 11 հարկանի շենքին, ինչի հետեւանքով շենքն ամբողջովին ավերվել էր։ Այնտեղ տեղակայված էին միջազգային ԶԼՄ-ների գրասենյակները։

Reporters Without Borders (RSF) and Amnesty International have asked the International Criminal Court to investigate the Israeli bombing of a building that housed media representatives, including Al Jazeera and the Associated Press, as a possible war crime, Al Jazeera reported.
“Deliberately targeting media outlets constitutes a war crime,” said RSF secretary-general Christophe Deloire.
“By intentionally destroying media outlets, the Israel Defence Forces are not only inflicting unacceptable material damage on news operations. They are also, more broadly, obstructing media coverage of a conflict that directly affects the civilian population,” Deloire added.
On May 15, four Israeli rockets hit an 11-story building in Gaza: the air strike led to the complete collapse of the building in Gaza, where the offices of international media were located.