Հանրապետության նախագահը մայիսի 17-ին ստորագրել է «Ժամկետային զինվորական կամ այլընտրանքային ծառայության հերթական զորակոչից խուսափած անձանց նկատմամբ համաներում հայտարարելու մասին» օրենքը: Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է նախագահի աշխատակազմի գրասենյակից:
Համաձայն այդ օրենքի՝ հայտարարվում է համաներում օրենքն ուժի մեջ մտնելու դրությամբ 27 տարին լրացած շարքային և 35 տարին լրացած պահեստազորի սպայական կազմերի պարտադիր զինվորական կամ այլընտրանքային ծառայությունից խուսափած և Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին կամ 3-րդ մասով սահմանված՝ ժամկետային զինվորական կամ այլընտրանքային ծառայության հերթական զորակոչից խուսափելու հանցանք կատարելու մեջ կասկածվող, մեղադրվող կամ այդ հանցանքը կատարելու համար դատապարտված արական սեռի քաղաքացիների նկատմամբ:

Президент Армении Армен Саркисян 17 мая подписал закон «Об объявлении амнистии в отношении лиц, уклонившихся от очередного призыва на срочную военную или альтернативную службу».
Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе президента республики. Согласно закону, амнистия распространяется на рядовых, достигших к данному периоду 27-летнего возраста, и офицеров запаса, которым исполнилось 35 лет, и которые подозревались, обвинялись или были осуждены за уклонение от прохождения срочной военной службы, тренировочных сборов или мобилизации.
Законопроект был разработан министерством юстиции. Предполагается, что после вступления закона в силу амнистию получат более 5000 лиц, находящихся в розыске, и 124 осужденных.