Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը նամակ է ուղարկել Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչին, որում մասնավորապես ասված է․
«Հարգելի´ տիկին Միյատովիչ,
Որպես Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան հայտնում եմ Ձեզ իմ պատրաստակամությունը համագործակցելու հանուն մարդու իրավունքների պաշտպանության, որն այսօր մեր երկրի համար էլ ավելի կարևոր է` հաշվի առնելով ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիայի հետևանքով Արցախի Հանրապետության և նրա ժողովրդի առջև ծառացած հումանիտար խնդիրների ծավալն ու բարդությունը:
2020թ. աշնանը Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացվել են միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումներ, ինչը հանգեցրել է Արցախում հումանիտար դժվարագույն իրավիճակի։ Ադրբեջանի զինված ուժերը միտումնավոր և չտարբերակված ձևով թիրախավորել են քաղաքացիական բնակչությանը, երեխաներին, տարեցներին, լրագրողներին, հայկական մշակութային ժառանգությունը․ նրանք սպանել են գերեվարված հայ զինծառայողներին և քաղաքացիական անձանց, խեղել և խոշտանգել նրանց մարմինները: Այսօր, պատերազմի հետևանքով, չնայած մի շարք միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների կոչերին, Ադրբեջանում անհայտ պայմաններում 200-ից ավելի ռազմագերիներ են պահվում, շուրջ 40.000 մարդ դարձել է ներքին տեղահանված, մի շարք հայկական մշակութային հուշարձաններ մինչ օրս ենթարկվում են վանդալիզմի և ոչնչացվում:
Պատերազմի հենց առաջին օրվանից Պաշտպանը նախաձեռնել է փաստահավաք առաքելություն՝ նպատակ ունենալով ուսումնասիրելու և արձանագրելու պատերազմի ընթացքում և պատերազմից հետո Ադրբեջանի կողմից իրականացված խախտումներն ու ռազմական հանցագործությունները: Փաստահավաք առաքելության արդյունքներն ըստ թեմաների առանձին ներկայացվել են Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից պատրաստված տասնյակից ավելի արտահերթ զեկույցներում:
Կցանկանայի նշել, որ հետպատերազմյան հումանիտար իրավիճակի գնահատման ուղղությամբ փաստահավաք աշխատանքները շարունակվում են և միջազգային գործընկերների, խորհրդարանական մարմինների և իրավապաշտպան կազմակերպությունների ներկայությունը տեղում իրավիճակը գնահատելու առումով շատ կարևոր է։
Իմ կողմից ուզում եմ ևս մեկ անգամ հայտնել իմ պատրաստակամությունը և կոչ անել` փոխադարձ ջանքեր գործադրելու Արցախի ժողովրդի իրավունքները պաշտպանելու ուղղությամբ, քանզի միջազգային հանրության պարտականությունների մեջ է մտնում ապահովելու մարդու իրավունքների պաշտպանությունը աշխարհի բոլոր անկյուններում` անկախ տարածքի միջազգային կարգավիճակից, ներառյալ Արցախը»:

Human Rights Defender of Artsakh (Nagorno-Karabakh) Gegham Stepanyan has sent a letter to Council of Europe Commissioner for Human Rights Dunja Mijatovic. The letter particularly states the following:
“As Human Rights Defender of the Republic of Artsakh, I officially express my willingness to cooperate for human rights protection, which is even more important for our country today, taking into consideration the volume and complexity of the humanitarian issues facing the Republic of Artsakh and its people as a result of the Azerbaijani-Turkish aggression.
During the war that Azerbaijan unleashed in the fall of 2020, the Azerbaijani Armed Forces committed gross violations of international humanitarian law, and this caused a difficult humanitarian situation in Artsakh. The Armed Forces of Azerbaijan deliberately and indiscriminately targeted civilians, children, the elderly, journalists and Armenian cultural heritage. They killed captured Armenian servicemen and civilians, as well as distorted and tortured their bodies. Today, as a result of the war, despite the calls of several international human rights organizations, more than 200 prisoners of war are detained in unknown conditions in Azerbaijan, nearly 40,000 people have been displaced, and several Armenian cultural monuments are being vandalized and destroyed to this day.
From the very first day of the war, the Ombudsman launched a fact-finding mission to explore and record the violations and war crimes that Azerbaijan committed during and after the war. The findings of the fact-finding mission have been presented (according to topics) in more than a dozen special reports prepared by the Human Rights Defender of Artsakh.
I would like to state that the fact-finding efforts for assessment of the post-war humanitarian situation continue, and it is very important to assess the presence of international partners, parliamentary bodies and human rights organizations on the spot.
On my behalf, once again, I would like to express my willingness and call for reciprocal efforts to protect the rights of the people of Artsakh since protection of human rights in all corners of the globe is part of the commitments of the international community, regardless of international status of the territory, and this includes Artsakh.”