Քչերն են նկատել՝ ինչպես ենք մենք մերժել մեր անցյալը: Այն կորել է կործանարար մերժման մեջ այն ամենի, ինչը եղել է՝ Արցախյան պատերազմի հերոսներից մինչեւ պատմական հիշողություն: Այդ մասին տելեգրամյան իր ալիքում գրել է Վատիկանում Հայաստանի նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը:
«Մենք կորցրել ենք ներկան: Այն ավազի պես հոսել է Արցախում զոհվածների մատների արանքով:
Սակայն ամենասարսափելին այն է, որ մեզնից խլում են ապագան: Մտածեք՝ առանց ապագայի, առանց հույսի միակ ելքն ինքնասպանությունն է: Այն, ինչ մենք Նիկոլի գլխավորությամբ անում ենք:
Հայաստանի պատմության ընթացքում առաջին անգամ ընտրությունների ժամանակ ընտրողները կիմանան ամեն ինչ: Բառացիորեն՝ ամեն ինչ: Տեղյակ կլինեն բոլորի ունակությունների, արժանիքների եւ թերությունների մասին: Տեղյակ կլինեն նրանց մտադրությունների, թիմերի մասին: Այդ մարդկանց կառավարման արդյունքները դուք հասցրել եք զգալ սեփական մաշկի վրա: Կայանալու են ընտրություններ, որոնց ժամանակ հնարավոր չի լինի ստել:
Նիկոլը հույս ունի, որ օգտագործելով վարչական ռեսուրսը, օլիգարխների փողերն ու քրեական հեղինակություններին՝ կկարողանա ապահովել իր համար հնարավորություն կառավարելու մեր ինքնասպանությունը: Եւ դրա համար նրան պետք են արդյունավետ օգնականներ:
Օմեգա Միրզոյանն ուսապարկերի բավականին արդյունավետ կառավարիչ չէր եւ այդ համեղ պաշտոնն արդեն խոստացվել է Ալեն Սիմոնյանին:
Ծաղրածու Հայկ Մարությանը նույնպես հանվել է շահագործումից: Նրա տեղը կզբաղեցնի հավերժ գող եւ թալանչի Գռզոն:
Իր հիվանդ երեւակայության մեջ Նիկոլն արդեն հաղթել է: Նա պլանավորում է Երեւանի ավագանու արտահերթ ընտրություններ կես տարի անց: Երեկ երեկոյան նա հաճույքով հետեւում էր կառավարական շենքի բակում նստած եւ գլուխը բռնած Օմեգային:

Мало, кто заметил, как мы отвергли наше прошлое. Оно затерялось в повальном отрицании всего, что было - от героев Арцахской войны до исторической памяти.  Об этом в своем Телеграм-канале написал бывший посол Армении в Ватикане Микаэл Минасян.
«Мы потеряли настоящее. Оно просыпалось песком сквозь пальцы погибших в Арцахе.
Но самое страшное то, что у нас сейчас отбирают будущее. Задумайтесь - без будущего, без надежды - единственный выход это самоубийство. То, что мы под руководством Никола и совершаем.
Впервые за историю Армении на этих выборах избиратель будет знать все. Вот буквально - все. Знать о способностях, достоинствах и недостатках всех. Знать об их намерениях, знать о командах. Результаты правления этих людей вы успели прочувствовать на своей шкуре. Это выборы, на которых будет невозможно врать.
Никол надеется, что используя административный ресурс, олигархические деньги и криминальных авторитетов сумеет обеспечить себе возможность продолжить управлять нашим самоубийством. И для этого ему нужны эффективные помощники.
Омега Мирзоян оказался недостаточно эффективным повелителем рюкзаков и этот вкусный пост уже обещан Алену Симоняну.
Паяц Айк Марутян, обгадивший наш город, тоже списан в утиль. Его место займет вечный вор и хапуга Грзо.
В своем больном воображении Никол уже победил. Он планирует досрочные выборы ереванского авагани через полгода. Он вчера вечером с удовлетворением смотрел на обхватившего голову агента Омегу, сидящего на бордюре во дворике здания правительства.