Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը քննադատել է իր ամերիկացի գործընկեր Ջո Բայդենին Իսրայելին սատարելու համար՝ հիշեցնելով նրա կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը:
Նրա խոսքով՝ ամերիկյան ռազմական օգնությունը հնարավոր է դարձնում «Իսրայելի ագրեսիան պաղեստինցիների դեմ, որոնք չունեն ինքնապաշտպանության համար ռեսուրսներ»: «Մենք տեսել ենք Բայդենի ստորագրությունը Իսրայելին զենք վաճառելու լուրջ գործարքի փաստաթղթում», - ասել է Էրդողանը՝ նկատի ունենալով ԱՄՆ-ի կողմից Մերձավոր Արևելքում իր ամենամոտ դաշնակիցին զենք վաճառելու մասին լուրերը:
«Պարոն Բայդեն, Դուք այսպես կոչված հայերի ցեղասպանության հարցում հայերի կողքին եք: Այժմ արյունը Ձեր ձեռքին եք մտնում պատմության մեջ՝ աջակցելով Իսրայելին, որը, անհամաչափ ուժ կիրառելով, հարձակվում է Գազայի վրա», - ասել է նա: «Մենք չենք լռելու և շարունակելու ենք պայքարը «Ալ Քուդս»-ի համար (Երուսաղեմ - խմբ.)», - ասել է Էրդողանը:
Թուրքիայի առաջնորդը նաև քննադատել է Ավստրիային Իսրայելին աջակցելու համար՝ հայտարարելով, որ կանցլեր Սեբաստիան Կուրցի կառավարությունը փորձում է «քավել Հոլոքոստի մեղքը»՝ «ստիպելով մուսուլմաններին վճարել դրա համար»:

President of Turkey Recep Tayyip Erdogan has slammed US President Joe Biden for support to Israel, reminding him about his recognition of the Armenian Genocide.
According to Erdogan, US military aid helps make possible “Israel’s aggression against the Palestinians who lack resources for self-defense”. “We saw Biden’s signature on the document on the major sale of arms to Israel,” Erdogan said, referring to the news about the US selling weapons to its closest ally in the Middle East.
“Mr. Biden, you support the Armenians with regard to the so-called Armenian genocide. Now you are going down in history with bloody hands by supporting Israel, which is attacking Gaza with disproportionate force,” he said, adding that Turkey won’t keep silent and will continue the fight for Al-Quds (Jerusalem-ed.).
The Turkish leader also slammed Austria for supporting Israel and declared that Chancellor Sebastian Kurz’s Cabinet is trying to “expiate the guilt of the Holocaust” “by forcing Muslims to pay for that”.