Մայիսի 17-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում հանդիպում է անցկացվել Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված ռազմական կցորդների հետ: Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից։
ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության եւ միջազգային համագործակցության գլխավոր վարչության պետ Լեւոն Այվազյանը ներկայացրել է ս.թ. մայիսի 12-ից սահմանների ճշգրտման պատրվակով ադրբեջանական ԶՈւ կողմից Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի եւ Գեղարքունիքի մարզերի սահմանամերձ որոշ տարածքների հանդեպ իրականացված ոտնձգություններից հետո ստեղծված իրադրությունն ու դրա զարգացման ընթացքը:
Նշվել է, որ չնայած այն հանգամանքին, որ, ըստ ձեռք բերված պայմանավորվածության, ադրբեջանական զինվորականների մի քանի խմբեր նախորդ օրերին եւ այսօր վերադարձել են իրենց ելման դիրքեր, փաստացի խնդիրը դեռեւս հանգուցալուծված չէ եւ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում շարունակում են գտնվել ադրբեջանական զինվորականներ:
Նշվել է նաեւ, որ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների հանդեպ ցանկացած ոտնձգություն բացարձակ անընդունելի է, եւ ադրբեջանական կողմը պարտավոր է առանց նախապայմանների վերադառնալ իր ելման դիրքեր։

YEREVAN. – A meeting was held Monday at the Ministry of Defense (MOD) with foreign military attachés accredited in Armenia. Armenian News-NEWS.am was informed about this from the MOD.
Levon Ayvazyan, Head of the General Department of Defense Policy and International Cooperation of the MOD, presented the situation and the process of its development ever since the Azerbaijani armed forces’ encroachments on some border areas of Syunik and Gegharkunik Provinces of Armenia since May 12 and under the pretext of adjusting the borders.
It was noted that despite the fact that, according to the agreement reached, several groups of Azerbaijani servicemen returned to their starting positions in the previous days and Monday, the actual problem is still unresolved and Azerbaijani soldiers are still in Armenia’s territory.
It was also noted that any encroachment on the sovereign territories of Armenia is absolutely unacceptable, and the Azerbaijani side is obligated to return to its starting positions—and without preconditions.