Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքությունը խստիվ դատապարտում է Սրբոց Հակոբյանց միաբանության անդամ Հոգշ. Տ. Արբակ Աբղ. Սարուխանյանի վրա Սուրբ Հարութեան տաճարի ճանապարհին հրեա երիտասարդների հարձակումը:
«Հայր Արբակը ստացել է մարմնական վնասվածք: Նա  անմիջապես տեղափոխվել է հիվանդանոց, անհրաժեշտ բուժում ստանալուց հետո դուրս է գրվել: Պատրիարքությունը պաշտոնապես բողոք է ներկայացրել ոստիկանություն, որից հետո հարձակվողներից երեքը ձերբակալված են:
Մեր պահանջն է, որ ոստիկանությունն արդար քննություն կատարի, և հանցագործները պատժվեն օրենքի համաձայն՝ ապագայում նման դեպքերից խուսափելու համար»,-նշված է Պատրիարքության տարածած հաղորդագրության մեջ:

The Armenian Patriarchate of Jerusalem strictly condemns the attack that young Jews’ made against member of the Saint Hakobyants Congregation of the Patriarchate, Friar Arbag Sarukhanian on the road to the Holy Resurrection Cathedral.
“Father Arbag received a bodily injury, was immediately transferred to the local hospital and was discharged after receiving necessary treatment. The Patriarchate has officially submitted a complaint to the police, and three of the young people have been arrested.
Our demand is that the police conduct a fair investigation and the criminals are punished by law in order to avoid such incidents in the future,” the press release of the Patriarchate reads.