Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքությունը խստիվ դատապարտում է Սրբոց Հակոբյանց միաբանության անդամ Հոգշ. Տ. Արբակ Աբղ. Սարուխանյանի վրա Սուրբ Հարութեան տաճարի ճանապարհին հրեա երիտասարդների հարձակումը:
«Հայր Արբակը ստացել է մարմնական վնասվածք: Նա  անմիջապես տեղափոխվել է հիվանդանոց, անհրաժեշտ բուժում ստանալուց հետո դուրս է գրվել: Պատրիարքությունը պաշտոնապես բողոք է ներկայացրել ոստիկանություն, որից հետո հարձակվողներից երեքը ձերբակալված են:
Մեր պահանջն է, որ ոստիկանությունն արդար քննություն կատարի, և հանցագործները պատժվեն օրենքի համաձայն՝ ապագայում նման դեպքերից խուսափելու համար»,-նշված է Պատրիարքության տարածած հաղորդագրության մեջ:

Иерусалимский патриархат Армянской апостольской церкви строго осуждает нападение молодых евреев на члена конгрегации Србоц Акопянц Арбака Саруханяна. Об этом говорится в заявлении, распространенном Иерусалимским патриархатом ААЦ.
«Отец Арбак получил телесные повреждения. Последний немедленно был доставлен в больницу, после получения необходимого лечения он выписался. Патриархия официально представила в Полицию жалобу, после чего трое из нападавших были задержаны.
Мы требуем от Полиции справедливого расследования и наказания преступников, согласно закону, во избежание подобных инцидентов в будущем».