Սինգապուրը նախատեսում է մինչ օգոստոսի սկիզբը ամբողջ մեծահասակ բնակչությանը պատվաստել կորոնավիրուսի դեմ առնվազն մեկ դոզա պատվաստանյութով, հաղորդում է Reuters-ը:
Ըստ պաշտոնական տվյալների՝ Սինգապուրի 5,7 միլիոն բնակիչներից շուրջ երկու միլիոն մարդ ստացել է առնվազն մեկ դոզա: Ըստ իշխանությունների, մոտ 1,4 միլիոնը ավարտել են բուժման ամբողջ ընթացքը երկու դեղաչափերով:
«Ընդմիջումը վեցից ութ շաբաթ դարձնելը թույլ կտա առաջին չափաբաժնով ավելի շատ մարդկանց պատվաստել, եւ այդ դեպքում նրանք որոշակի պաշտպանություն կստանան»,- ասել են առողջապահության նախարարությունում:
Նույն մոտեցումն օգտագործվել է նաեւ մյուս երկրներում, այդ թվում՝ Մեծ Բրիտանիայում, Ֆրանսիայում եւ Գերմանիայում: Սինգապուրում ընդմիջումը երեք-չորս շաբաթ է:
Սինգապուրը թույլատրել է նաեւ 12-15 տարեկան երեխաների համար Pfizer-ի եւ BioNTech-ի պատվաստանյութի օգտագործումը` ավելի շատ խմբերի պաշտպանությունն ընդլայնելու համար:
Առողջապահության նախարարությունը հայտարարել է, թե տվյալները վկայում են, որ երիտասարդների պատվաստանյութը «բարձր արդյունավետություն է ցուցաբերել չափահաս բնակչության շրջանում»՝ հավելելով, որ դրա անվտանգության պրոֆիլը համապատասխանում է նաեւ մեծահասակներին:
Սինգապուրը նախատեսում է այս տարի ավարտել պատվաստումների իր ծրագիրը՝ պայմանով, որ մատակարարումները ժամանակին կարվեն:

Сингапур планирует  вакцинировать все взрослое население к началу августа хотя бы одной дозой вакцины от коронавируса, сообщает Reuters.
По официальным данным, около двух миллионов из 5,7 миллиона жителей Сингапура получили хотя бы одну дозу. По данным властей, около 1,4 миллиона реципиентов прошли полный курс лечения двумя дозами.
«Увеличение интервала от шести до восьми недель позволит нам быстрее охватить большее количество людей первой дозой вакцины, и тогда они получат некоторую защиту», - заявили в министерстве здравоохранения.
Такой же подход использовался и в других странах, включая Великобританию, Францию и Германию. Текущий разрыв в Сингапуре составляет три-четыре недели.
Сингапур также разрешил использование вакцины, разработанной Pfizer и BioNTech, для детей в возрасте от 12 до 15 лет, чтобы расширить защиту для большего числа групп.
Министерство здравоохранения заявило, что данные показали, что вакцина для молодых людей «продемонстрировала высокую эффективность, соответствующую той, которая наблюдалась у взрослого населения», добавив, что ее профиль безопасности также соответствовал профилю безопасности взрослого населения.
Сингапур планирует завершить свою программу вакцинации в этом году при условии, что поставки будут сделаны в срок.