Արաբական պետությունների լիգայի խորհրդարանը Կահիրեում արտահերթ նիստ է հրավիրել՝ պաղեստինցիներին համերաշխություն հայտնելու եւ Գազայի հատվածին իսրայելական հարվածները դատապարտելու համար, հայտնում է AP-ն:
Ներկաները կրել են պաղեստինյան ավանդական սեւ-սպիտակ շարֆեր՝ ի նշան աջակցության:
«Ճշմարտությունն այժմ բյուրեղյա հստակություն է ձեռք բերում՝ իր ամբողջ այլանդակությամբ եւ սարսափով։ Խոսքը ապարտեիդի պետությունում սիստեմատիկորեն էթնիկ զտումներ անցկացնող օկուպանտ կառավարության օրոք ապրող մարդկանց մասին է»,- ասել է Արաբական պետությունների լիգայի գլխավոր քարտուղար Ահմեդ Աբուլը Գեյթը։
ԱՊԼ-ի պառլամենտի խոսնակ Ադել ալ-Ասումին Իսրայելին մեղադրել է «մարդկության դեմ ռազմական եւ լայնածավալ հանցագործությունների մեջ»:
Հեռուստատեսային ելույթում Պաղեստինի նախագահ Մահմուդ Աբբասը դիմել է արաբ պատվիրակներին՝ Երուսաղեմը անվանելով «պաղեստինյան ազգային ինքնության էություն»: «Առանց նրա չի լինի ո՛չ խաղաղություն, ո՛չ անվտանգություն, ո՛չ կայունություն, ո՛չ համերաշխություն»։

Парламент Лиги арабских государств созвал внеочередное заседание в Каире, чтобы выразить солидарность с палестинцами и осудить израильские удары по сектору Газа, передает AP.
Присутствующие были одеты в традиционные палестинские черно-белые шарфы в знак поддержки.
«Правда сейчас становится кристально ясной, со всем ее уродством и ужасом: речь идет о народе, живущем при государстве апартеида, и оккупационном правительстве которое систематически проводит этнические чистки»», - заявил генеральный секретарь Лиги арабских государств Ахмед Абул Гейт.
Спикер парламента ЛАГ Адель аль-Асуми обвинил Израиль в «военных преступлениях и полномасштабных преступлениях против человечности».
В телевизионном выступлении президент Палестины Махмуд Аббас обратился к арабским делегатам, назвав Иерусалим «сущностью палестинской национальной идентичности». «Без этого не будет ни мира, ни безопасности, ни стабильности, ни согласия».