Մայիսի 20-ին միջադեպ է գրանցվել Գեղարքունիքի մարզի սահմանային հատվածում Հայաստանի Հանրապետության տարածքը հատած ադրբեջանցի զինվորականների մասնակցությամբ։
ՊՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ ժամը 15.00-ի սահմաններում մի քանի տասնյակ կրակոց է արձակվել, ենթադրաբար՝ օդ, ինչից հետո հայկական ստորաբաժանումները նախազգուշացնող կրակ են բացել։
Ադրբեջանցի զինվորականների հրամանատարը կապ է հաստատել հայկական ստորաբաժանման հրամանատարի հետ, խնդրել դադարեցնել կրակը, ներողություն խնդրել և հայտնել, որ կրակոցները պատահականության արդյունք են։
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը նախազգուշացնում է, որ նմանօրինակ միջադեպերի կրկությունը կդիտարկվի որպես առճակատման գնալու միտումնավոր փորձ և կհանգեցնի հայկական կողմի համապատասխան գործողություններին։

На приграничном участке Гегаркуникской области 20 мая был зарегистрирован инцидент с участием азербайджанских военнослужащих, пересекших территорию Армении.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства обороны республики, около 15: 00 было произведено несколько десятков выстрелов, предположительно, в воздух, после чего армянские подразделения открыли предупредительный огонь.
Командир азербайджанских военнослужащих связался с командиром армянского подразделения, попросил прекратить огонь, извинился и сказал, что стрельба стала результатом случайности.
Вооруженные Силы Армении предупреждают, что повторение подобных инцидентов будет рассматриваться как умышленная попытка пойти на конфронтацию и приведет к соответствующим действиям армянской стороны.