Պեկինը ողջունել է Իսրայելի եւ «ՀԱՄԱՍ»-ի միջեւ հրադադարի մասին համաձայնագիրը ՝ բռնությունները դադարեցնելու եւ խաղաղ բանակցություններին վերադառնալու հույս հայտնելով, հայտնում է AFP-ն:
Պեկինը հայտարարել է, որ միջազգային հանրությունն այժմ պետք է «օգնության ձեռք մեկնի» տարածաշրջանին, իսկ Չինաստանը 1 մլն դոլար շտապ օգնություն եւ եւս 1 մլն դոլար կտրամադրի պաղեստինցիներին օգնելու ՄԱԿ-ի ջանքերին: Այն նաեւ Covid-19-ի դեմ պատվաստանյութի 20000 դեղաչափ կտրամադրի պաղեստինցիներին:
«Չինաստանը ողջունում է հրադադարի ռեժիմը է իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտության կողմերի միջեւ եւ հույս ունի, որ շահագրգիռ կողմերը բարեխղճորեն կհետեւեն հրադադարի ռեժիմին եւ բռնության դադարեցմանը», - ուրբաթ մամուլի ասուլիսին ասել է արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչ Չժաո Լիցզյանը:
«Միջազգային հանրությունը պետք է նպաստի Պաղեստինի եւ Իսրայելի միջև խաղաղ բանակցությունների վերսկսմանը եւ հասնի Պաղեստինի հարցի համապարփակ, արդար եւ կայուն լուծմանը, որը հիմնված կլինի երկու պետության որոշման վրա»,- հավելել է նա:
Նրա խոսքով՝ Չինաստանը պատրաստ է աշխատել միջազգային հանրության հետ՝ «պաղեստինա-իսրայելական լարված իրավիճակն էլ ավելի մեղմել օգնելու համար»:

Пекин приветствовал соглашение о прекращении огня между Израилем и ХАМАС, выразив  надежду  на прекращение насилия и возврат к мирным переговорам, передает AFP.
Пекин заявил, что международное сообщество теперь должно «протянуть руку помощи» региону, и Китая выделит 1 миллион долларов на чрезвычайную помощь и еще 1 миллион долларов на усилия ООН по оказанию помощи палестинцам. Он также предоставит палестинцам 200 000 доз вакцины против Covid-19.
«Китай приветствует прекращение огня между сторонами в палестино-израильском конфликте и надеется, что соответствующие стороны будут добросовестно соблюдать прекращение огня и прекращение насилия», - заявил официальный представитель министерства иностранных дел Чжао Лицзянь на пресс-конференции в пятницу.
«Международное сообщество должно способствовать возобновлению мирных переговоров между Палестиной и Израилем и достичь всеобъемлющего, справедливого и прочного решения палестинского вопроса на основе решения о двух государствах», - добавил он.
По его словам, Китай готов работать с международным сообществом, чтобы «способствовать дальнейшему смягчению напряженной палестино-израильской ситуации».