Պեկինը ողջունել է Իսրայելի եւ «ՀԱՄԱՍ»-ի միջեւ հրադադարի մասին համաձայնագիրը ՝ բռնությունները դադարեցնելու եւ խաղաղ բանակցություններին վերադառնալու հույս հայտնելով, հայտնում է AFP-ն:
Պեկինը հայտարարել է, որ միջազգային հանրությունն այժմ պետք է «օգնության ձեռք մեկնի» տարածաշրջանին, իսկ Չինաստանը 1 մլն դոլար շտապ օգնություն եւ եւս 1 մլն դոլար կտրամադրի պաղեստինցիներին օգնելու ՄԱԿ-ի ջանքերին: Այն նաեւ Covid-19-ի դեմ պատվաստանյութի 20000 դեղաչափ կտրամադրի պաղեստինցիներին:
«Չինաստանը ողջունում է հրադադարի ռեժիմը է իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտության կողմերի միջեւ եւ հույս ունի, որ շահագրգիռ կողմերը բարեխղճորեն կհետեւեն հրադադարի ռեժիմին եւ բռնության դադարեցմանը», - ուրբաթ մամուլի ասուլիսին ասել է արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչ Չժաո Լիցզյանը:
«Միջազգային հանրությունը պետք է նպաստի Պաղեստինի եւ Իսրայելի միջև խաղաղ բանակցությունների վերսկսմանը եւ հասնի Պաղեստինի հարցի համապարփակ, արդար եւ կայուն լուծմանը, որը հիմնված կլինի երկու պետության որոշման վրա»,- հավելել է նա:
Նրա խոսքով՝ Չինաստանը պատրաստ է աշխատել միջազգային հանրության հետ՝ «պաղեստինա-իսրայելական լարված իրավիճակն էլ ավելի մեղմել օգնելու համար»:

Beijing welcomed the ceasefire agreement between Israel and Hamas, expressing hope for an end to the violence and a return to peace talks, AFP reported.
Beijing said the international community must now lend a helping hand to the region, and China will provide $ 1 million in emergency aid and another $ 1 million in UN efforts to help the Palestinians. It will also provide Palestinians with 200,000 doses of the Covid-19 vaccine.
The international community must facilitate the resumption of peace talks between Palestine and Israel and achieve a comprehensive and lasting two-state solution to the Palestinian question, the Chinese MFA noted.
According to them, China is ready to work with the international community to help further mitigate the tense Palestinian-Israeli situation.