Իրանի ներքին գործերի նախարարությունը հրապարակել է 7 թեկնածուների անունները, ում Պահապանների խորհուրդը թույլ է տվել առաջադրվել նախագահի պաշտոնում:
Նրանց թվում են Իրանի դատական ​​համակարգի ղեկավար Սեյեդ Իբրահիմ Ռայեսին, Իրանի նպատակահարմարության խորհրդի քարտուղար եւ  ԻՊԿ-ի նախկին հրամանատար Մոհսեն Ռեզային, Իսֆահան նահանգի նախկին նահանգապետ Մոհսեն Մեհր Ալիզադեն, Իրանի ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի նախկին քարտուղար Սաիդ Ջալիլին, Իրանի խորհրդարանի պատգամավոր Ալիռեզա Զաքանին, Իրանի կենտրոնական բանկի (CBI) նախագահ Աբդոլնասեր Հեմաթին եւ խորհրդարանի փոխնախագահ Սեյեդ Ամիր Հոսեյն Քազիզադե Հաշեմին:
Չհաստատված թեկնածուները հնարավորություն ունեն բողոքարկելու այդ որոշումը: Նշենք, որ պահապանների կորպուսը, որը ստուգում է ընտրությունների թեկնածուներին, արգելել է նաեւ նախկին նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի մասնակցությունը գալիք ընտրություններին: Խորհուրդը նաեւ որակազրկել է խորհրդարանի նախկին խոսնակ Ալի Լարիջանիի եւ առաջին փոխնախագահ Էսհակ Ջահանգիրիի թեկնածությունները:
Մի քանի թեկնածու, այդ թվում` Պաշտպանության նախկին նախարար Հոսեյն Դեհկանը եւ նավթի նախկին նախարար Ռոստամ Քասեմին, դուրս մնացին պայքարից` հօգուտ Ռայեսիի, նախքան Պահապանների խորհուրդը հայտարարեց նրանց որակազրկման մասին:
Ռեյեսին հայնի է որպես մրցավազքի ֆավորիտ: Նա հայտնի դարձել որպես աղքատների օգնական, երբ ղեկավարում էր Հազրաթ Ալի իբն-է Մուսսայի բարեգործական հաստատությունը, այնուհետեւ` որպես որպես կոռուպցիայի դեմ պայքարող գլխավոր դատական ​​մարմնի տեղակալի պաշտոնում, հաղորդում է Fars-ը:
Սեյեդ Իբրահիմ Ռեյեսին գլխավոր դատախազի պաշտոնը զբաղեցրել է 2014-ից 2016 թվականներին, իսկ դատական ​​իշխանության ղեկավարի տեղակալ եղել է 2004-ից 2014 թվականներին: Նա նաեւ զբաղեցրել է Թեհրանի դատախազի ու դատախազի տեղակալի պաշտոնը 1980-90-ականներին:
Ռայեսին Իրանում հայտնի էր դարձել 2017 թվականին, երբ նախագահական ընտրություններում որպես թեկնածու առաջադրվեց «Պրինցիպիստների» կուսակցությունից: Նա պարտվեց գործող նախագահ Հասան Ռոհանիին:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 18-ին Իրանում միաժամանակ տեղի կունենան 13-րդ նախագահական ընտրությունները եւ քաղաքների եւ գյուղերի ավագանիների 6-րդ ընտրությունները:
Իրանը երկարացրել է Նոբելյան մրցանակակիր Նարգես Մոհամադիի բանտարկության ժամկետը. WP
Իրանը 15 ամսով երկարացրել է Մոհամադիի բանտարկությունը...
Իրանում բողոքները լուսաբանող լրագրող կանանց գրավի դիմաց ազատ են արձակել
Իրանում բանտից գրավի դիմաց ազատ ենմ արձակել լրագրողուհիներին...
Իրանը ՄԱԿ-ում Արեւմուտքին եւ Instagram-ին մեղադրել է 2022 թվականին երկրում անկարգություններ հրահրելու մեջ
Նա նաեւ քննադատել է Twitter-ին՝ նշելով, որ անկարգությունների առաջին ամսվա ընթացքում այդ հարթակում ստեղծվել է․․․

Министерство внутренних дел Ирана объявило имена 7 кандидатов, которым Совет стражей, позволил участвовать  в президентской гонке.
В их числе - глава судебной системы Ирана Сейед Ибрагим Райеси, секретарь Совета по целесообразности Ирана и бывший командующий КСИР Мохсен Резаи, бывший губернатор провинции Исфахан Мохсен Мехр Ализаде, бывший секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана Саид Джалили, депутат парламента Ирана Алиреза Закани, председатель Центрального банка Ирана (CBI) Абдольнассер Хеммати и вице-спикер парламента Сейед Амир Хоссейн Казизаде Хашеми.
Неутвержденные кандидаты имеют возможность опротестовать это решение. Отметим, что Совет стражей, который проверяет кандидатов на выборах, также запретил  бывшему президенту Махмуду Ахмадинежаду участвовать в предстоящих выборах. Совет также дисквалифицировал кандидатуры бывшего спикера парламента Али Лариджани, а также  первого вице-президента Эсхака Джахангири.
Несколько кандидатов, в том числе бывший министр обороны Хосейн Дехкан и бывший министр нефти Ростам Кассеми, выбыли из гонки в пользу Райеси до того, как Совет стражей объявил свое решение об их квалификации.
Райеси известен как фаворит на предвыборной гонки. Он приобрел известность в качестве помощника бедным, когда возглавлял благотворительное учреждение Хазрата Али ибн-е Муссы, а затем за борьбу с коррупцией будучи заместителем  Главного судебного органа, сообщает Fars.
Сейед Ибрагим Райеси  занимал должность генерального прокурора с 2014 по 2016 год и был заместителем главы судебной системы с 2004 по 2014 год. Он также был прокурором и заместителем прокурора Тегерана в 1980-х и 90-х годах.
Имя Райэси стало нарицательным в Иране в 2017 году, когда он баллотировался в качестве кандидата от Принципистов на президентских выборах. Он проиграл нынешнему президенту Хасану Роухани.
Напомним, что  18 июня в Иране одновременно пройдут 13-е президентские выборы и 6-е выборы в городские и сельские советы.