Ինչ-որ մեկը շատ է ցանկանում Արեւելյան Հայաստանը նույնպես պոկել Ռուսաստանից եւ փոխանցել այն Թուրքիայի վերահսկողության տակ: Այս մասին նշված է ՀՀ ԳԱԱ փիլիսոփայության, սոցիոլոգիայի եւ իրավունքի ինստիտուտի գիտական ​​ղեկավար, Հայկական սոցիոլոգիական ասոցիացիայի նախագահ Գեւորգ Պողոսյանի զեկույցում, որը ներկայացվեց « Ռուսաստանի ռազմավարական դաշնակցի կերպարը ժամանակակից հայկական հասարակությունում» գիտաժողովին:
«Ժողովուրդների եւ երկրների միջեւ հարաբերությունները զարգանում են երկար տարիներ կամ դարեր շարունակ մեծ թվով հանգամանքների ազդեցության ներքո: Միջպետական ​​եւ միջազգային հարաբերությունները, որպես կանոն, շատ բարդ ճարտարապետական ​​ձեւեր, փոխազդեցության բազմաթիվ շերտեր, ենթահամակարգեր եւ մակարդակներ ունեն: Այստեղ գլխավորը նախ ժողովուրդների եւ պետությունների պատմական կապերն են: Մեծ նշանակություն եւ ազդեցություն ունեն նաեւ մշակութային, տնտեսական, ռազմական, առևտրային, գիտական, զուտ մարդկային եւ սոցիալական կապերը:
Համատեղ շփման եւ կյանքի փորձը, կրոնական եւ մշակութային-պատմական միասնությունը, աշխարհաքաղաքական շահերի սերտացումը եւ ռազմավարական գործընկերությունը այդ հարաբերություններին երկարաժամկետ եւ հուսալի բնույթ են հաղորդում: Տնտեսական, ֆինանսական, ռազմական, պատմամշակութային եւ հոգեւոր ոլորտներում ինտեգրման աստիճանն իսկապես անսասան հիմք է ստեղծում ժողովուրդների երկարաժամկետ եւ կայուն հարաբերությունների համար: Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջև պատմական կապերի ընթացքում միջազգային հարաբերությունների այս բոլոր եւ շատ այլ կարեւորագույն գործոններ առկա էին:
Մի ամբողջ հազարամյակ հայերը խաղաղ ապրում եւ աշխատում էին Ռուսաստանում` օգտվելով Ռուսաստանի կառավարության հովանավորությունից, որը նրանց ապահովում էր տարբեր արտոնություններով: Հին Ռուսիայում հայերի մասին առաջին տեղեկությունները գալիս են 10-11-րդ դարերից, այսինքն, երբ 9-րդ դարի երկրորդ կեսից Ռուսաստանի եւ Բյուզանդական կայսրության միջեւ առևտրային եւ ապա մշակութային կապեր հաստատվեցին:
XIV դարում հայերը բնակություն հաստատեցին Ռուսաստանի հարավ-արեւմտյան քաղաքներում (Վոլին-Լուցկ, Վլադիմիր): XVI-XVII դդ. նրանք արդեն ապրում էին 50 բնակավայրերում: Կիեւյան Ռուսաստանի ժամանակներում` XI-XII դարերում, հայկական մեծ համայնքներ կային Կիեւում, Մոսկվայում, Նովգորոդում, Կազանում, Աստրախանում, Սանկտ Պետերբուրգում, Հյուսիսային Կովկասում եւ այլն: Այսպիսով, հայ արդյունաբերողներ Իսախանովները, Լազարյանները, Տարասովները եւ այլոք արդյունաբերական արտելներ եւ մանուֆակտուրաներ ստեղծեցին Ռուսաստանի տարբեր շրջաններում, որտեղ աստիճանաբար ձեւավորվում էր հայկական առեւտրաարդյունաբերական բուրժուազիան:
1701-ին հայ ականավոր գործիչ Իսրայել Օրիի` Մոսկվա այցից եւ Պետրոս Առաջինի հետ նրա բանակցություններից հետո Ռուսաստանի հայ համայնքների դերն էլ ավելի մեծացավ: Հայերը ոչ միայն տնտեսական, այլ նաեւ իրավական արտոնություններ ստացան: Հենց այդ ժամանակ էլ նախագծեր մշակվեցին Հայաստանի ազատագրման եւ հայկական պետականության վերականգնման համար: Ռուսաստանի գրեթե բոլոր հայաբնակ շրջաններում գործում էին հայկական եկեղեցիներ, որոնց կից հայկական դպրոցներ էին բացվում: 1915 թվականին Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանությունից հետո Արեւմտյան Հայաստանից հրաշքով փրկված փախստականներն ապաստան գտան Ռուսական կայսրության քաղաքներում: 1828-ի փետրվարին Ռուսաստանի եւ Իրանի միջեւ երկարատեւ պատերազմից հետո ստորագրվեց Թուրքմենչայի հաշտության պայմանագիրը, որի համաձայն Արեւելյան Հայաստանը վերջապես Պարսկաստանից անցավ Ռուսաստանին: 1917-ի հեղափոխությունը հանգեցրեց անկախ հայկական հանրապետության կազմավորմանը, որը 1921-ին մտավ ԽՍՀՄ-ի կազմ:
Խորհրդային իշխանության տարիներին Հայաստանն ամենամեծ զարգացումն ունեցավ տնտեսության, տրանսպորտի, էներգետիկայի, գիտության եւ մշակույթի տեսանկյունից: Հայաստանի Հանրապետության բնակչությունը քառապատկվել էր` 850 հազարից հասնելով 3.9 միլիոն մարդու: Եվ դա` չնայած Հայրենական մեծ պատերազմի ընթացքում հայերի հսկայական կորուստներին (շուրջ 300 հազար զինվոր), 1988-ի Սպիտակի երկրաշարժին (25 հազար մարդ) եւ 1991-1994 թվականների ղարաբաղյան պատերազմին (մոտ 15 հազար մարդ):
1992-ին համագործակցության փաստացի նոր փուլ սկսվեց Հայաստանի անկախ Հանրապետության եւ Ռուսաստանի Դաշնության միջեւ: Պատմական բարեկամական կապերի հիման վրա նոր դիվանագիտական, ռազմա-ռազմավարական, քաղաքական եւ իրավական, մշակութային, գիտական ​​եւ կրթական հարաբերություններ սկսվեցին: Դրա հաստատումն է Հայաստանի ակտիվ անդամակցությունը ԱՊՀ-ի, այնուհետեւ ՀԱՊԿ-ի եւ Եվրասիական տնտեսական միության կազմում:
Ներկայումս Հայաստանը ոչ միայն անմիջական աշխարհաքաղաքական գործընկերություն ունի Ռուսաստանի հետ, սակայն շարունակում է օգտվել դրա ռազմական անվտանգության երաշխիքից, ընդհուպ մինչեւ 2020 թվականի աշնանն Ադրբեջանի հետ 44-օրյա պատերազմից հետո ռուսական խաղաղապահ զորախմբի տեղակայումը Լեռնային Ղարաբաղի սահմանին: Խաղաղապահ զորախմբի տեղակայման համար Ռուսաստանը 1960 զինծառայող, 90 զրահամեքենա, 380 ավտոմեքենա եւ հատուկ տեխնիկա է տեղափոխել Ղարաբաղ:
Այսօր միայն Ռուսաստանի հետ ռազմաքաղաքական գործընկերության շնորհիվ է Հայաստանին հաջողվում պահպանել իր պետական ​​անկախությունն ու բնակչության անվտանգությունը: Այս պայմաններում Հայաստանի նոր քաղաքական ղեկավարության` աշխարհաքաղաքական կողմնորոշման վեկտորը փոխելու անփույթ փորձերն իսկապես անուղղելի վնաս են հասցնում հանրապետության տարածքային ամբողջականությանը` էլ չասած Ղարաբաղի հայ բնակչության անվտանգության երաշխիքների կորստի մասին:
Իհարկե, մենք պետք է ազնիվ լինենք ինքներս մեզ հետ եւ ընդունենք, որ Հայաստանը իր երկար պատմության ընթացքում մոտ է եղել նաեւ եվրոպական մշակույթին։ Ավելին, նա ակտիվ մասնակցություն է ունեցել եվրոպական քաղաքակրթության զարգացման պատմամշակութային գործընթացներին։ Հին դարերից հայկական մշակույթի, գիտության եւ հոգեւորականության ներկայացուցիչները կրթություն են ստացել եվրոպական լավագույն համալսարաններում եւ հոգեւոր ճեմարաններում, համագործակցել են նրանց հետ հոգեւոր, գիտական ու ստեղծագործական գործունեության տարբեր ոլորտներում՝ գրատպությունից մինչեւ դպրոցական կրթական ծրագրերի մշակում։ Աշխարհագրորեն Արեւմուտքի եւ Արեւելքի մեջտեղում գտնվելով՝ Հայաստանը, առաջինն ընդունելով քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն 301 թվականին, դարեր շարունակ ստիպված է եղել պաշտպանվել ագրեսիվ մահմեդական շրջապատի հետ մղվող անվերջ պատերազմներում։ Մշտական դիմակայություն ցուցաբերելով պարսկական եւ թուրքական բազմաթիվ զավթիչներին՝ հայերը մեծ դժվարությամբ  եւ հսկայական կորուստների գնով պահպանել են հավատարմությունն իրենց կրոնին, քրիստոնեական հավատքի արժեքներին։ Ուստի, ժամանակակից հայերի համար պատկանելությունը քրիստոնեական կրոնին եւ քրիստոնեական արժեքներին (որոնք ընկած են եվրոպական մշակույթի հիմքում) նրանց ազգային ինքնության կարեւոր բաղադրիչն էր։ Հայերը միշտ գտնվել են արեւմտյան եւ արեւելյան մշակույթների խաչմերուկում եւ յուրատեսակ կամուրջ են հանդիսացել Եվրոպայի ու Ասիայի ժողովուրդների կուտակած փորձի եւ ավանդույթների փոխանցման եւ փոխանակման համար։ Նրանք միշտ բաց են եղել այլ մշակույթներն ընկալելու, բոլոր ազգերի ու ժողովուրդների հետ փոխգործակցելու եւ համագործակցելու առումներով։ Հենց այս համատեքստում պետք է հասկանալ անկախ Հայաստանի քաղաքական իշխանությունների հռչակած բազմավեկտորության դիվանագիտության ռազմավարությունը։ Պատահական չէ, որ այսօր հայերն ապրում են աշխարհի 102 երկրներում, բոլոր մայրցամաքներում։ Նրանց ընդհանուր թիվն այսօր հասնում է, ըստ տարբեր հաշվարկների, մինչեւ 10 միլիոնի, որոնցից միայն 3 միլիոնն է ապրում ժամանակակից Հայաստանում։ Մոտավորապես այդքան էլ՝ 2,5 մլն, այսօր ապրում է Ռուսաստանի Դաշնությունում, եւ այնտեղ է ձգտում մեր աշխատանքային միգրանտների ամենամեծ հոսքը։ Համեմատության համար. ԱՄՆ-ում ապրում է 1,6 մլն, Եվրոպայում՝ միայն Ֆրանսիայում ապրում է 650 հազար հայ։
ՀՀ ԳԱԱ փիլիսոփայության, սոցիոլոգիայի եւ իրավունքի մեր ինստիտուտի անցկացրած բազմամյա սոցիոլոգիական հետազոտությունները՝ իմ ղեկավարած Հայկական սոցիոլոգիական ասոցիացիայի հետ համատեղ, միանգամայն հստակ ցույց են տվել, որ հայ աշխատանքային միգրանտների հիմնական հոսքը (մոտ 80 տոկոս) մեր հանրապետության անկախության բոլոր 30 տարիներին ուղղվել է դեպի Ռուսաստան։ 2012թ. Ռուսաստանից  դրամական փոխանցումների գումարը կազմել է Հայաստանի ՀՆԱ 15,5 տոկոսը։ Եվ անգամ 2019-2020թթ., ռուսական տնտեսության անկման պայմաններում՝ կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով, մեր միգրանտների դրամական փոխանցումները կազմել են հանրապետության ՀՆԱ 7,7 տոկոսը։ Ռուսաստանը Հայաստանի ամենախոշոր տնտեսական գործընկերն է ե՛ւ ներդրումների, ե՛ւ արտադրանքի ներմուծման-արտահանման գծով։ 2015թ. Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությունից հետո առեւտրատնտեսական կապերը մեր երկրների միջեւ էլ ավելի ամրապնդվեցին եւ ընդլայնվեցին։ Եվ դա՝ չնայած այն բանին, որ Հայաստանը ցամաքային սահմաններ չունի Ռուսաստանի հետ եւ չունի ելք դեպի ծով։
Հայ-ռուսական հարաբերություններին բնորոշ է ոչ միայն դինամիկ աճող տնտեսական, էներգետիկ, տրանսպորտային եւ ռազմաստրատեգիական պոտենցիալը, այլեւ դրանք ունեն խոր քաղաքակրթական արմատներ։ Խոսելով մեր երկրների միջեւ հարաբերությունների մասին՝ անհնար է ուշադրությունից դուրս թողնել հարաբերությունները մեր ժողովուրդների միջեւ։ Մենք բազում տասնամյակներ հետեւում ենք այդ հարաբերությունների դինամիկային՝ ամեն տարի Հայաստանում հանրային կարծիքի մշտադիտարկում անցկացնելով։ Վերջին երեք տասնամյակների բոլոր սոցիոլոգիական հետազոտությունների արդյունքներով՝ Հայաստանում հանրային կարծիքի հարցումները վկայել են Ռուսաստանի հանդեպ մեր քաղաքացիների վստահության ամենաբարձր մակարդակի մասին։ Այս տեղեկության մեջ ես հատուկ հենվում եմ տարբեր տարիներին մեր երկրում հեղինակավոր այնպիսի արեւմտյան ընկերությունների եւ միջազգային կազմակերպությունների կողմից անցկացված սոցիոլոգիական հետազոտությունների տվյալների վրա, ինչպիսին են UNDP-ն, IOM-ը, Gallup Organization-ը, IRI-ն, InterMedia-ն (USA), Populius-ը (GB)։
2006թ. համազգային հարցման ժամանակ հարցման ենթարկվածների ճնշող մեծամասնությունը՝ 95 տոկոսը, Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները գնահատել է լավ։ Համեմատության համար՝ Իրանի հետ հարաբերությունները լավ է գնահատել 86, Եվրամիության հետ՝ 85, ԱՄՆ-ի հետ՝ 67 եւ Վրաստանի հետ՝ 43 տոկոսը։ Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները 90-97 տոկոսը գնահատել է վատ։ Նման արդյունքներ են ստացվել նաեւ 2007 եւ 2008թթ. հետազոտություններում։
Տասը տարի անց՝ 2018 եւ 2019թթ., կրկին ճնշող մեծամասնությունը՝ 93 տոկոս, Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները գնահատել է լավ։ Իրանի, Չինաստանի եւ Վրաստանի հետ հարաբերությունները լավ է գնահատել 93-94 տոկոսը, Եվրամիության հետ՝ 91, ԱՄՆ-ի հետ՝ 88 տոկոսը։ Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները վատ է գնահատել հարցվողների 98-99 տոկոսը։ Անցած տարի (2020թ.) պատկերը մոտավորապես նույնն էր։ Փաստորեն, Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները տասնյակ տարիներ հայկական հանրային գիտակցությունում կայուն եւ անփոփոխ գնահատվել են շատ բարձր մակարդակով։ Այսպիսի դրական վերաբերմունք է դրսեւորվել հանրապետության տարբեր տարիքային խմբերի ներկայացուցիչների, տղամարդկանց եւ կանանց, քաղաքների ու գյուղերի բնակիչների շրջանում։ ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցելուն հավանություն է տվել հարցվողների 65,6 տոկոսը, իսկ հարցին, թե ում հետ է Հայաստանի համար ավելի կարեւոր հարաբերություններ կառուցել՝ ԵՏՄ-ի, թե՞ ԵՄ-ի, 2014թ. հետազոտությունում հարցվողների 51,6 տոկոսը պատասխանել է՝ ԵՏՄ-ի եւ միայն 19 տոկոսը՝ ԵՄ-ի։ Ընդ որում՝ հարցվողների 59 տոկոսը ազգականներ ուներ արտասահմանում, նրանց 70 տոկոսը կանոնավորապես ֆինանսական աջակցություն էր ստանում Ռուսաստանից։
Միակ սոցիալական խումբը, որը փոքր-ինչ տարբերվող պատկերացումներ ուներ Ռուսաստանի մասին, մինչեւ 30 տարեկան երիտասարդությունն է կամ մարդիկ, ովքեր ծնվել են արդեն անկախ Հայաստանում եւ չեն սովորել խորհրդային դպրոցում։ Նրանց հիմնական կողմնորոշումները ստեղծվել են ավելի շուտ ինտերնետի եւ սոցիալական ցանցերի ազդեցության ներքո։ Նրանք  այսպես կոչված «թվային սերնդի» ներկայացուցիչներն են, որոնք մեծացել են տեղեկատվական դարաշրջանում, համաշխարհային սարդոստայնի պլատֆորմի վրա։ Հարկ է ավելացնել, որ «փափուկ ուժի» հետեւորդները հատկապես լավ են աշխատել հենց երիտասարդության ուղեղները լվանալու հարցում։ Ռուսաստանն այս առումով միշտ իրեն բավական պասիվ է պահել։
Այսօր իշխանությունում գտնվող քաղաքական վերնախավը, որն իշխանության եկավ ռեժիմը բռնի փոխելու արդյունքում՝ փողոցային ճնշման ճանապարհով, գունավոր հեղափոխությունների սցենարով, միանգամայն անհամարժեք է արտացոլում հանրային տրամադրություններն ու հայ ժողովրդի աշխարհաքաղաքական կողմնորոշումները։ Արտաքին ուժերի, տարբեր հիմնադրամների (ինչպիսին է Սորոսի «Բաց հասարակությունը») եւ մասնագիտացված ռազմավարական կենտրոնների ազդեցությամբ այն համառորեն փորձում է փոխել Հայաստանի քաղաքական վեկտորը, կտրել նրան ռուսական ազդեցության ծիրից։ Ընդ որում՝ միանգամայն պարզ է, որ մեր տարածաշրջանում Հայաստանի ռուսական կողմնորոշման փոփոխությունը կնշանակի ոչ այլ ինչ, քան նրա փոխանցում Թուրքիայի ուղղակի վերահսկողության ներքո։ Նման մի բան տեղի ունեցավ վերջերս հարեւան Վրաստանի հետ։ Բոլորին լավ հայտնի է, որ Հարավկովկասյան տարածաշրջանում եվրատլանտյան շահերը ներկայացնում է ՆԱՏՕ անդամ, ցեղասպանածին պետություն Թուրքիան։ Անցած տարվա աշնանը  կրած խայտառակ եւ միտումնավոր պարտված պատերազմի համատեքստում, որի ընթացքում հայկական զորքերը փորձեցին հետ մղել թուրք-ադրբեջանական զինված ուժերի ուխտադրուժ ագրեսիան, հայ զինվորներն ու հայ ժողովուրդը մեկ անգամ եւս համոզվեցին, թե ովքեր են մեր իսկական բարեկամները, ովքեր՝ պատմական թշնամիները։ Մեր ժողովուրդը գիտակցեց Ռուսաստանի եւ Եվրասիական միության գործընկերների հետ ինտեգրման կարեւորությունը։ Բայց այսօր ինչ-որ մեկը ցանկանում է Արեւելյան Հայաստանը պոկել Ռուսաստանից եւ հանձնել թուրքական վերահսկողությանը։
Հունիսին կայանալիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները պետք է ցուցադրեն՝ ում հետ եւ ուր կորոշի գնալ հայ ժողովուրդը ապագայում։ Անկասկած, մեզ Ռուսաստանի հետ միավորում է մեր ընդհանուր հարուստ անցյալը։ Բայց կցանկանայի, որպեսզի մեզ միավորի նաեւ հրապուրիչ ընդհանուր ապագան»։

Кому-то очень хочется и Восточную Армению оторвать от России и передать под турецкий контроль. Об этом говорится в докладе научного руководителя Института философии, социологии и права НАН РА, академика НАН РА, док.соц.н., профессора, президента Армянской социологической ассоциации Геворка Погосяна, представленного на конференции «Образ стратегического союзника России в современном армянском обществе».
«Отношения между народами и странами складываются на протяжении многих лет или столетий под воздействием большого количества обстоятельств. Межгосударственные и международные взаимоотношения, как правило имеют весьма сложную архитектонику, включают в себя много слоев, подсистем и уровней взаимодействия. Главными здесь выступают прежде всего исторические связи между народами и государствами. Огромное значение и влияние имеют также культурные, экономические, военные, торговые, научные, чисто человеческие и социальные связи. Опыт совместного общения и проживания, религиозное и культурно-историческое единство, близость геополитических интересов и военно-стратегическое партнерство придают этим отношениям долгосрочный и надежный характер. Степень интеграции в экономической, финансовой, военной, культурно-исторической и духовной сферах создают действительно непоколебимый фундамент для долгосрочных и устойчивых отношений между народами. Все эти и многие другие важнейшие факторы международных отношений имелись в ходе исторических связей между Россией и Арменией.
На протяжении целого тысячелетия армяне мирно жили и трудились в России, пользуясь покровительством российского правительства, обеспечивавшего их различными льготами и привилегиями. Первые сведения об армянах в Древней Руси относятся к X–XI вв., т.е. когда со второй половины 9-го века устанавливаются торговые, а затем и культурные связи между Русью и Византийской империей. В XIV веке армяне обосновались в городах Юго-Западной Руси (Волыни–Луцке, Владимире). В XVI–XVII вв. они проживали уже в 50 населенных пунктах. Во времена Киевской Руси, в XI-XII веках, существовали большие армянские общины в Киеве, Москве, Новгороде, Казани, Астрахани, Санкт-Петербурге, на Северном Кавказе и д.р. Так, армянские промышленники Исахановы, Лазаряны, Тарасовы и другие создали промышленные артели и мануфактуры в различных регионах России, где постепенно зарождалась армянская торговая и промышленная буржуазия.
После визита в 1701г. в Москву видного армянского деятеля Исраэля Ори и его переговоров с Петром I, роль армянских общин России еще более возросла. Армяне получили не только экономические, но и юридические привилегии. Именно тогда были разработаны проекты по освобождению Армении и восстановлению армянской государственности. Практически во всех армянонаселенных районах России действовали армянские церкви, при них были открыты армянские школы. После Геноцида армян 1915г. в Турции, чудом выжившие беженцы из Западной Армении нашли убежище в городах Российской империи. В феврале 1828 г. после продолжительной войны между Россией и Ираном был подписан Туркменчайский мирный договор, согласно которому Восточная Армения окончательно перешла от Персии в состав России. Революции 1917 г. привела к образованию независимой армянской республики, которая в 1921 г. включилась в состав СССР. В годы советской власти Армения получила свое наибольшее развитие в плане экономики, транспорта, энергетики, науки и культуры. Население Армянской республики выросло в 4 раза, с 850 тысяч до 3,9 миллионов человек. И это несмотря на огромные потери армян в годы Великой Отечественной войны (порядка 300 тысяч военных), вследствие Спитакского землетрясения 1988 года (25 тыс. человек) и в течение Карабахской войны 1991-1994 годов (порядка 15 тыс. человек).
С 1992 г. начался фактически новый этап сотрудничества между независимой Республикой Армения и Российской Федерацией. На базе исторических дружеских связей сформировались новые дипломатические, военно-стратегические, политико-правовые, культурные, научно-образовательные и д.р. отношения. Подтверждением этому является активное членство Армении в составе СНГ, затем ОДКБ и Евразийского экономического союза. В настоящее время Армения не только состоит в прямом геополитическом партнерстве с Россией, но также пользуется ее военной гарантией безопасности, вплоть до расположения российского миротворческого контингента на границах Нагорного Карабаха после 44 дневной войны с Азербайджаном осенью 2020 года. Для развертывания миротворческого контингента Россия перебросила в Карабах 1960 военнослужащих, 90 бронетранспортеров, 380 единиц автомобильной и спец. техники. На сегодня только благодаря военно-политическому партнерству с Россией Армении удается сохранять свою государтственную независимость и безопасность населения. В этих условиях неуклюжие попытки нового политического руководства Армении поменять вектор геополитической ориентации в сторону Запада, наносят поистине непоправимый ущерб территориальной целостности республики, не говоря уже о потере гарантий безопасности для армянского населения Карабаха.
Конечно, мы должны быть честны сами с собой и признать, что Армения на протяжении своей долгой истории была близка также европейской культуре. Более того, она принимала активное участие в культурно-исторических процессах развития европейской цивилизации. С древних веков представители армянской культуры, науки и духовенства получали образование в лучших европейских университетах и духовных семинариях, сотрудничали с ними в различных сферах духовной, научной и творческой деятельности: от книгопечатания до разработки школьных образовательных программ. Будучи географически расположенной между Западом и Востоком, Армения, первая приняв христианство в качестве государственной религии в 301 году, на протяжении веков вынуждена была обороняться в бесконечных войнах с агрессивным мусульманским окружением. Оказывая постоянное сопротивление многочисленным персидским и турецким захватчикам, армяне с большим трудом и за счет огромных потерь сохраняли верность своей религии, ценностям христианской веры. Поэтому для современных армян причастность к христианской религии и христианским ценностям (лежавшим в основе европейской культуры) была важной составляющей их национальной идентичности. Армяне всегда находились на историческом перекрестке западных и восточных культур и служили своего рода мостом для передачи и обмена опытом и традициями, накопленными народами Европы и Азии. Они всегда были открыты к восприятию иных культур, к взаимодействию и сотрудничеству со всеми нациями и народами. Именно в этом контексте следует понимать дипломатическую стратегию многовекторности, провозглашенную политическими властями независимой Армении. Не случайно, что сегодня армяне проживают в 102 странах мира, на всех континентах. Их общее число сегодня достигает по различным подсчетам до 10 миллионов. Из которых только 3 миллиона проживают в современной Армении. Почти столько же, порядка 2,5 миллионов, армян живут сегодня в Российской Федерации и туда же устремляется самый большой поток наших трудовых мигрантов. Для сравнения – в США проживает 1,6 миллиона армян, в Европе в одной только Франции 650 тысяч.
Многолетние социологические исследования, проведенные нашим Институтом философии, социологии и права НАН РА совместно с руководимой мной Армянской социологической ассоциацией совершенно четко показывали, что основной поток (порядка 80%) армянских трудовых мигрантов за все 30 лет независимости нашей республики направлялся в Россию. Сумма денежных переводов мигрантов из России в 2012 году составила 15,5% ВВП Армении. И даже в 2019-2020 гг., в условиях спада российской экономики из-за пандемии коронавируса, денежные переводы наших мигрантов составили 7,7% ВВП республики[5]. Россия — самый крупный экономический партнер Армении и по инвестициям, и по экспорту-импорту продукции. После вступления Армении в 2015 году в Евразийский экономический союз торгово-экономические связи между нашими странами еще более укрепились и расширились. И это несмотря на то, что у Армении нет сухопутной границы с Россией и нет выходов к морю.
Армяно-Российским отношениям присущи не только динамически растущий экономический, энергетический, транспортный и военно-стратегический потенциал, но также они имеют глубокие цивилизационные корни. Говоря об отношениях между нашими странами невозможно обойти вниманием отношения между нашими народами. Мы много десятков лет отслеживаем динамику этих отношений, ежегодно проводя мониторинг общественного мнения в Армении. По результатам всех социологических исследований на протяжении последних трех десятилетий опросы общественного мнения в Армении свидетельствовали о самом высоком уровне доверия наших граждан к России. В данном сообщении я специально опираюсь на данные социологических исследований, проведенных в разные годы в нашей стране такими авторитетными западными компаниями и международными организациями, как UNDP, IOM, Gallup Organization, IRI, InterMedia (USA), Populius (GB).
В общенациональном опросе 2006 года подавляющее большинство опрошенных, а именно 95% оценили отношения с Россией как хорошие. Для сравнения, с Ираном как хорошие оценили 86%, с Евросоюзом — 85%, с США – 67% и с Грузией 43%. Отношения с Азербайджаном и Турцией 90-97% оценили плохие. Такие же результаты были получены в исследованиях 2007 и 2008 годов.
Спустя десять лет, в 2018 и 2019 годах, вновь подавляющее большинство — 93% оценили отношения с Россией как хорошие. С Ираном, Китаем и Грузией отношения как хорошие оценили 93-94%, с Евросоюзом — 91%, с США – 88%. Плохими отношения с Азербайджаном и Турцией оценили 98-99% респондентов. В прошлом году (2020г.), картина была приблизительно такая же. Фактически отношения с Россией на протяжение десятков лет в армянском общественном сознании стабильно и неизменно оценивались на очень высоком уровне. Такое позитивное отношение проявлялось среди представителей различных возрастных групп, среди мужчин и женщин, жителей городов и деревень республики. Вхождение Армении в ЕАЭС одобрили 65,6% респондентов, а на вопрос о том, с кем Армении важнее строить отношения с ЕАЭС или с ЕС, в исследовании 2014 года 51,6% респондентов ответили с ЕАЭС и лишь 19,5% — с ЕС. При этом 59% опрошенных имели родственников за рубежом, из них 70% получали регулярную финансовую поддержку из России.
Единственная социальная группа, которая имела несколько отличающиеся представления о России, это молодежь до 30 лет, или люди которые родились уже в независимой Армении и не учились в советской школе. Их основные ориентации складывались скорее под воздействием интернета и социальных сетей. Это представители так называемого «цифрового поколения», выросшего в информационную эпоху на платформе всемирной паутины. Следует добавить, что адепты «мягкой силы» особенно хорошо поработали над промыванием мозгов именно среди молодежи. Россия в этом отношении всегда вела себя достаточно пассивно.
Находящаяся сегодня у власти политическая верхушка, пришедшая в результате насильственной смены режима путем уличного давления по сценарию цветных революций, совершенно неадекватно отражает общественные настроения и геополитические ориентации армянского народа. Под влиянием внешних сил, различных фондов (типа “Открытого общества” фонда Сороса) и специализированных стратегических центров она упорно пытается изменить политический вектор Армении, оторвать ее от сферы Российского влияния. При этом совершенно ясно, что в нашем регионе смена российской ориентации Армении будет означать не что иное, как перевод ее под прямой контроль Турции. Нечто подобное произошло недавно с соседней Грузией. Всем хорошо известно, что в регионе Южного Кавказа евро-антлантические интересы представляет член НАТО, геноцидальное государство Турция. В свете позорно и нарочито проигранной войны осенью прошлого года, в ходе которой армянские войска пытались отразить вероломную агрессию турецко-азербайджанских вооруженных сил, армянские воины и армянский народ еще один раз твердо убедились в том, кто наши истинные друзья, а кто исторические враги. И здесь двух мнений быть не может. Наш народ с трагической ясностью осознал всю судьбоносную важность глубокой интеграции с Россией и с партнерами по Евразийскому союзу. Неизбежность такой интеграции диктуется заботой о сохранении нации, о будущности и безопасности армянского государства.
На памяти у нас судьба Западной Армении, которая после крушения Византии оказалась в Османской империи, на территории Турции. Вот уже более ста лет не существует Западная Армения, ее города разрушены и опустошены, церкви разграблены, а армянское население депортировано в сирийскую пустыню или уничтожено. Восточная Армения двести лет как получила возможность мирного развития в составе царской России, а затем и Советского Союза. Но сегодня кому-то очень хочется и Восточную Армению оторвать от России и передать под турецкий контроль. Какая судьба может ожидать ее под турецким протекторатом всем понятно.
Предстоящие в июне месяце внеочередные парламентские выборы должны продемонстрировать с кем и куда решит армянский народ идти в будущем. Безусловно, нас с Россией объединяет наше общее богатое прошлое. Но хотелось бы, чтобы нас объединяло также привлекательное общее будущее».