Տեղյակ եք, որ այսօր առավոտյան միջադեպ ենք ունեցել հայ-ադրբեջանական սահմանին, եւ ես կարեւոր եմ համարում տեղեկացնել, թե ինչ է տեղի ունեցել: Այս մասին, այսօր՝ մայիսի 27-ին, կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
«ՀՀ ԶՈՒ 6 զինծառայողներ ՀՀ ինքնիշխան տարածքում իրականացրելիս են եղել սահմանի կահավորման աշխատանքներ: Իրականացվել են ականապատման աշխատանքներ, ընդ որում ուզում եմ հատուկ ընդգծել, որ դրանք իրականացվել են զգուշացնող նշանների տեղադրմամբ: Այսինքն դրանք չեն արվել են դիվերսիոն նպատակներով: Այս գործողություններն արվել են մեր սահմանի պաշտպանության մակարդակը բարձրացնելու նպատակով: Իհարկե, հետագայում արդեն եղել է տեղեկատվությունը, որ մեր զինվորները գերեվարվել են: Հանգամանքներն, իհարկե, դեռ պետք է պարզվեն, բայց սա ըստ էության, գերեվարում չէ: Տեղի է ունեցել մեր զինծառայողների առեւանգումը ՀՀ տարածքից: Դուք տեղյակ եք, որ այդ տարածքներում մայիսի 12-ից գտնվում են նաեւ Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումներ եւ հարցը հենց այս համատեքստում է: Ուզում եմ հատուկ ընդգծել, որ տեղի ունեցող գործընթացները բացարձակապես անընդունելի են մեզ համար: Այս կարգի միջադեպօերը տեղի են ունյենում այն պատճառով, որ  ոմանք ուզում են այնպես անել, որ մենք համակերպվենք մեր տարածքում ադրբեջանական ուժերի ներկայության հետ, ինչը տեղի ունենալ չի կարող:
Պետք է արձանագրել, որ դեպքը տըեղի է ունեցել մեր տարածքում, մեր 6 զինծառայողները ունեցել են սահմանի կահավորման խնդիր, որը շարունակաբար տեղի է ունենում սահմանի ողջ երկայնքով: Շատ կարեւոր եմ համարում, որ այս դեպքի առիթով, որ հարցը ամենեւին չպետք է օգտագործվի ներքաղաքական նպատակներով:
Կարծում եմ, որ պետք է դատապարտել այս իրավիճակը բանակի եւ ԶՈՒ-ի դեմ օգտագործելու բոլոր փորձերը»,-հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նաեւ հավելեց, որ վերջին օրերին տեղի ունեցող միջադեպերն արձանագրում են, որ սա ամենեւին սովորական իրադրություն չէ, ինչպես փորձ է արվում ներկայացնել մասնավորապես, Ադրբեջանի իշխանության կողմից. «Սա Հայաստանի ինքնիշխանությանը, տարծքային ամբողջականությանը սպառնացող ուղղակի վտանգ է, որը միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտում է: Սա այն պարագան է, որ ՀՀ-ն պետք է օգտագործի բոլոր, այդ  միջազգային լծակները իրադրությունը շտկելու եւ կարգավորելու համար: Մենք դրա համար բոլոր անհրաժեշտ միջոցները ձեռնարկելու ենք:
Շատ կարեւոր է, որ հստակ տեղեկատվություն տրվի տեղի ունեցածի եւ դրա համատեքստի մասին, որպեսզի ադրբեջանական ապատեղեկատվությունը չտարածվի այդ թվում հայկական լրատվական տիրույթում: Ես կարծում եմ, որ մեր հանրությունը այսօր առավել եւս պետք է համախմբված լինի մեր բանակի, պետական ինստիտուտների շուրջ, որ մենք  այս իրադրությունը հաղթահարենք»,-ասաց վարչապետի պաշտոնակատարը:
Նա ընդգծեց, որ պետք է հակառակորդի երկու նպատակներն արձանագրել եւ կառավարել. «Նպատակներից մեկն այն է, որ իրադրությունը զարգացնել այնպես, որ իրենց զինված ուժերի ներկայությունը մեր տարածքում դիտվի որպես սովորական բան: Երկրորդ սցենարին է հրահրել ռազմական բախում իրադրությունը վերահսկողությունից դուրս բերելու նպատակով: Մենք այս երկու նպատակներից ոչ մեկին տուրք չպետք է տանք: Ադրբեջանի զինված ուժերն անվերապահորեն պետք է դուրս գան ՀՀ տարածքից: Երկրորդը, մենք բոլոր իրավիճակներում լինելու ենք սթափ, շրջահայաց, սադրանքների կառավարումը պետք է իրականացնենք շրջահայացորեն: ՀՀ Զինված ուժերը պետք է կատարեն սահմանների պահպանության եւ ամրության, տարածքային ամբողջականությունը պահպպանելու իրենց գործառույթները: Ինչքան էլ մենք այսօր դժվար իրադրությունների միջով ենք անցնցում, ներվային եւ չհավասարակշռված գործողությունները, հայտարարությունները, կեցվածքները ամենեւին  տեղին չեն»:

YEREVAN. – You are aware that we had an incident on the Armenian-Azerbaijani border this morning, and I consider it important to inform what happened. Acting Prime Minister Nikol Pashinyan stated this at Thursday’s Cabinet meeting of the Government of the Republic of Armenia (RA).
"Six servicemen of the RA Armed Forces were carrying out equipment work the border in the sovereign territory of the RA. Land mining works have been carried out, and I would like to clearly stress that they were carried out with the installation of warning signs; that is, they were not made for sabotage purposes. These actions were taken to increase the level of protection of our border. Of course, later there was information already that our soldiers were captured [by Azerbaijani military]. The circumstances, of course, have yet to be clarified, but this is not, in fact, captivity; the abduction of our servicemen from the RA territory has taken place. You are aware that units of the Azerbaijani armed forces’ units also are located in those areas since May 12, and the issue is in this very context. I want to specially emphasize that the ongoing processes are absolutely unacceptable for us. Incidents of this kind take place because some people want to see to it that we get used to the presence of Azerbaijani forces in our territory—which cannot happen.
It should be noted that the incident took place in our territory; our six servicemen had a task of equipping the border, which is constantly happening along the entire border. I consider it very important in this case that the issue should not be used for internal political purposes at all.
I believe that all attempts to use this situation against the [Armenian] army and the armed forces should be condemned," Nikol Pashinyan stated.
He added that the incidents taking place in recent days show that this is not an ordinary situation at all, as an attempt is made to present, in particular, by the Azerbaijani authorities. "This is a direct danger threatening Armenia's sovereignty, territorial integrity, which is a gross violation of international law. This is the case when the RA should use all those international levers to correct and regulate the situation; we will take all necessary measures for that.
It is very important to provide clear information about what happened and its context, so that Azerbaijani disinformation is not disseminated, including in the Armenian media domain. I believe that our society today should be even more united around our army, state institutions so that we can overcome this situation," said the acting premier.
He emphasized that the two objectives of the adversary should be registered and managed: "One of the goals is to develop the situation so that the presence of their armed forces in our territory is considered as a normal thing. The second scenario is to provoke a military confrontation to take the situation out of control. We should not pay tribute to either of these goals. The Azerbaijani armed forces must unconditionally leave the RA territory. Second, we will be clear-headed, prudent in all situations; we must prudently manage provocations. The RA armed forces must fulfill their functions of guarding and strengthening the borders, maintaining territorial integrity. No matter how difficult situations we are going through today, nervous and unbalanced actions, statements, postures are not appropriate at all," Nikol Pashinyan concluded.