Տեղյակ եք, որ այսօր առավոտյան միջադեպ ենք ունեցել հայ-ադրբեջանական սահմանին, եւ ես կարեւոր եմ համարում տեղեկացնել, թե ինչ է տեղի ունեցել: Այս մասին, այսօր՝ մայիսի 27-ին, կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
«ՀՀ ԶՈՒ 6 զինծառայողներ ՀՀ ինքնիշխան տարածքում իրականացրելիս են եղել սահմանի կահավորման աշխատանքներ: Իրականացվել են ականապատման աշխատանքներ, ընդ որում ուզում եմ հատուկ ընդգծել, որ դրանք իրականացվել են զգուշացնող նշանների տեղադրմամբ: Այսինքն դրանք չեն արվել են դիվերսիոն նպատակներով: Այս գործողություններն արվել են մեր սահմանի պաշտպանության մակարդակը բարձրացնելու նպատակով: Իհարկե, հետագայում արդեն եղել է տեղեկատվությունը, որ մեր զինվորները գերեվարվել են: Հանգամանքներն, իհարկե, դեռ պետք է պարզվեն, բայց սա ըստ էության, գերեվարում չէ: Տեղի է ունեցել մեր զինծառայողների առեւանգումը ՀՀ տարածքից: Դուք տեղյակ եք, որ այդ տարածքներում մայիսի 12-ից գտնվում են նաեւ Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումներ եւ հարցը հենց այս համատեքստում է: Ուզում եմ հատուկ ընդգծել, որ տեղի ունեցող գործընթացները բացարձակապես անընդունելի են մեզ համար: Այս կարգի միջադեպօերը տեղի են ունյենում այն պատճառով, որ  ոմանք ուզում են այնպես անել, որ մենք համակերպվենք մեր տարածքում ադրբեջանական ուժերի ներկայության հետ, ինչը տեղի ունենալ չի կարող:
Պետք է արձանագրել, որ դեպքը տըեղի է ունեցել մեր տարածքում, մեր 6 զինծառայողները ունեցել են սահմանի կահավորման խնդիր, որը շարունակաբար տեղի է ունենում սահմանի ողջ երկայնքով: Շատ կարեւոր եմ համարում, որ այս դեպքի առիթով, որ հարցը ամենեւին չպետք է օգտագործվի ներքաղաքական նպատակներով:
Կարծում եմ, որ պետք է դատապարտել այս իրավիճակը բանակի եւ ԶՈՒ-ի դեմ օգտագործելու բոլոր փորձերը»,-հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նաեւ հավելեց, որ վերջին օրերին տեղի ունեցող միջադեպերն արձանագրում են, որ սա ամենեւին սովորական իրադրություն չէ, ինչպես փորձ է արվում ներկայացնել մասնավորապես, Ադրբեջանի իշխանության կողմից. «Սա Հայաստանի ինքնիշխանությանը, տարծքային ամբողջականությանը սպառնացող ուղղակի վտանգ է, որը միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտում է: Սա այն պարագան է, որ ՀՀ-ն պետք է օգտագործի բոլոր, այդ  միջազգային լծակները իրադրությունը շտկելու եւ կարգավորելու համար: Մենք դրա համար բոլոր անհրաժեշտ միջոցները ձեռնարկելու ենք:
Շատ կարեւոր է, որ հստակ տեղեկատվություն տրվի տեղի ունեցածի եւ դրա համատեքստի մասին, որպեսզի ադրբեջանական ապատեղեկատվությունը չտարածվի այդ թվում հայկական լրատվական տիրույթում: Ես կարծում եմ, որ մեր հանրությունը այսօր առավել եւս պետք է համախմբված լինի մեր բանակի, պետական ինստիտուտների շուրջ, որ մենք  այս իրադրությունը հաղթահարենք»,-ասաց վարչապետի պաշտոնակատարը:
Նա ընդգծեց, որ պետք է հակառակորդի երկու նպատակներն արձանագրել եւ կառավարել. «Նպատակներից մեկն այն է, որ իրադրությունը զարգացնել այնպես, որ իրենց զինված ուժերի ներկայությունը մեր տարածքում դիտվի որպես սովորական բան: Երկրորդ սցենարին է հրահրել ռազմական բախում իրադրությունը վերահսկողությունից դուրս բերելու նպատակով: Մենք այս երկու նպատակներից ոչ մեկին տուրք չպետք է տանք: Ադրբեջանի զինված ուժերն անվերապահորեն պետք է դուրս գան ՀՀ տարածքից: Երկրորդը, մենք բոլոր իրավիճակներում լինելու ենք սթափ, շրջահայաց, սադրանքների կառավարումը պետք է իրականացնենք շրջահայացորեն: ՀՀ Զինված ուժերը պետք է կատարեն սահմանների պահպանության եւ ամրության, տարածքային ամբողջականությունը պահպպանելու իրենց գործառույթները: Ինչքան էլ մենք այսօր դժվար իրադրությունների միջով ենք անցնցում, ներվային եւ չհավասարակշռված գործողությունները, հայտարարությունները, կեցվածքները ամենեւին  տեղին չեն»:

Произошло похищение наших военнослужащих с территории Республики Армения. Об этом на заседании Правительства 27 мая заявил исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян.
Он добавил, что речь идет о сегодняшнем инциденте, который произошел утром на армяно-азербайджанской границе.
Никол Пашинян пояснил, что шестеро военнослужащих ВС Армении осуществляли работы по обустройству границы на суверенной территории страны, проводились работы по минированию, причем они велись с установкой предупредительных знаков.
«То есть данные работы не проводились в подрывных целях. Эти действия были предприняты для повышения уровня защиты нашей границы. В дальнейшем появилась информация о пленении наших военнослужащих. Все обстоятельства, конечно, должны быть выяснены, но это, по сути, не пленение. Произошло похищение наших военнослужащих с территории Республики Армения», - отметил он.
И.о. премьер-министра напомнил, что с 12 мая на этих территориях находятся и подразделения ВС Азербайджана, и вопрос именно в этом контексте, расценив имевшие место процессы как абсолютно неприемлемые для Армении.
«Инциденты такого порядка происходят из-за того, что некоторые желают, чтобы мы смирились с присутствием азербайджанских войск на нашей территории, чего не может быть. Надо констатировать, что случай произошел на нашей территории, перед нашими 6 военнослужащими стояла задача по обустройству границы, что происходит по всей ее линии. Считаю очень важным предупредить в связи с этой ситуацией – данный вопрос ни в коем случае нельзя использовать во внутриполитических целях», - подчеркнул он.
По словам Пашиняна, все попытки использовать эту ситуацию против армии и Вооруженных сил должны быть осуждены, а недавние инциденты показывают, что это вовсе не обычная ситуация, как это пытаются представить, в частности, власти Азербайджана.
«Это прямая угроза суверенитету и территориальной целостности Армении, что является грубейшим нарушением международного права. И это в том случае, когда Армения должна использовать все эти международные рычаги для урегулирования ситуации. Мы предпримем все необходимые для этого меры. Необходимо зафиксировать две цели врага и управлять ситуацией. Одна из целей – так развить ситуацию, чтобы присутствие их вооруженных сил на нашей территории рассматривалось как нормальное явление. Второй сценарий – спровоцировать военное столкновение, чтобы вывести ситуацию из-под контроля. Мы не должны вестись ни на одну из этих целей. Вооруженные силы Азербайджана должны безоговорочно покинуть территорию Республики Армения. Во-вторых, мы будем трезвыми, осмотрительными во всех ситуациях, управление провокациями должны осуществлять осмотрительно. Вооруженные силы Армении должны выполнять свои действия по охране и укреплению границ, поддержанию территориальной целостности. Через какие бы тяжелые ситуации мы сегодня ни проходили, нервные и неуравновешенные действия, заявления, позиции совершенно неуместны», - заключил и.о. премьер-министра.
Как сообщалось ранее, шестеро армянских военнослужащих проводили инженерные работы на территории Армении. Вторгшиеся на территорию Армении азербайджанцы напали на армянских военнослужащих контрактной службы и пленили. Утверждения МО Азербайджана о том, что армянские военнослужащие находились на азербайджанской территории, не соответствует действительности.