Եթե խորությամբ ուսումնասիրում ենք, ապա այսօրվա ժամանակահատվածն այնպիսին է, որ նման դեպքերի աճ պետք է լիներ, մենք դա կանխատեսել ենք։ Այս մասին այսօր՝ հունիսի 1-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց փոխոստիկանապետ Արա Ֆիդանյանն՝ անդրադառնալով քրեական հեղինակություն համարվող «Դոն Պիպոյի» եղբոր սպանությանը։
«Հաշվի առնելով հետպատերազմյան շրջանը, զենք-զինամթերքի ապօրինի շրջանառության ծավալները, նաեւ այն բարդույթները, որոնք առաջացել են հենց հետպատերազմյան շրջանում։ Ոստիկանությունը բազմաթիվ միջոցառումներ, այդ թվում՝ կանխարգելիչ միջոցառումներ է իրականացնում։ Մեծ թվով զենք-զինամթերք ենք հայտնաբերել, այլ բնույթի աշխատանքներ եւս տարվում են»,- նշեց նա։
Անդրադառնալով այն քննադատություններին, որ ոստիկանությունը դարձել է մեկ անձի քմահաճույքը կատարող, Ֆիդանյանն ասաց. «Մեր հիմնական գործառույթներից է հասարակական կարգի եւ անվտանգության ապահովումը, եթե առկա են որոշակի հանգամանքներ, որտեղ հնարավոր է լինել հասարակական կարգի անվտանգության դեմ ուղղված ոտնձգություններ, ապա ոստիկանությունը մշտապես այնտեղ է»։

Сейчас такой период, что должен был быть рост таких случаев, мы это предсказывали. Об этом заявил в беседе с журналистами 1 июня заместитель начальника полиции Ара Фиданян, касаясь убийства брата криминального авторитета Дона Пипо.
«С учетом послевоенного периода, объемов незаконного оборота оружия и боеприпасов, а также сложностей, возникших именно в послевоенный период. Полиция проводит множество мероприятий, в том числе профилактических. Мы обнаружили большое количество оружия и боеприпасов, ведутся и другие работы», - заявил Фиданян.
Касаясь критики о том, что полиция стала исполнителем прихоти одного человека, он подчеркнул: «Одна из наших основных функций - обеспечение общественного порядка и безопасности. Полиция всегда там, где есть определенные обстоятельства, при которых возможно посягательство на безопасность общественного порядка».