Լսելով Նիկոլ Փաշինյանի եւ Ռոբերտ Քոչարյանի գաղափարները՝ մտածում ես, թե ինչպես մի երկրում կարող են երկու այդպիսի տարբեր երեւույթներ լինել, իսկ առաջինը նույնիսկ համախոհներ ունի: Այս մասին հունիսի 2-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ՀՅԴ ներկայացուցիչ Բագրատ Եսայանը:
Նման իրավիճակ Հայաստանում, ըստ նրա, նաեւ 1996-97 թվականներին էր: Երբ ընտրությունների կեղծումներից հետո թուլացավ առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի իշխանությունը:
Նա պարզաբանեց, որ երկրում կան լեւոնիզմ եւ նիկոլիզմ. Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը կարծում է, որ «խաղաղություն» ցույց տալով մենք կարող ենք խաղաղ ապրել այս տարածաշրջանում, իսկ Նիկոլը լեւոնիզմի գաղափարական ժառանգությունն է:
«Երբ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն առաջարկ արեց երեք նախագահների դաշինք կազմելու մասին, այդ ժամանակ ազգային բեւեռն արդեն միավորվել էր: Նրանք հասկացան, որ եթե նիկոլիզմը եւ լեւոնիզմը չհանվեն Հայաստանից, մեր պետությունը գոյատեւելու շանս չի ունենա: Իր առաջարկով Տեր-Պետրոսյանը փորձեց պառակտել այս բեւեռը»,- հավելեց Եսայանը:
Նա պարզաբանեց, որ երբ պետությունը ծայրաստիճան թուլացած վիճակում է, դրանում սարսափելի իրադարձություններ են տեղի ունենում: Ըստ նրա՝ նույնն էլ հիմա է կատարվում:
ՀՅԴ ներկայացուցիչը նշեց, որ իրավապահ մարմիններ փաստացի չկան, նրանք բացառապես զբաղվում են Նիկոլ Փաշինյանի ֆիզիկական անվտանգության ապահովմամբ:
«Նրա կողմնակիցները հավատում են իշխանությունների կողմից բարձրաձայնված դավադրության տեսություններին: Օրինակ, հավատում են, որ հողերը վարձակալության էին տրվել 30 տարի առաջ, բայց Ալիեւը չգիտես ինչու չցանկացավ վերցնել դրանք: Բայց երբ Փաշինյանը եկավ, նա հանկարծ որոշեց վերցնել այդ հողերը: Տպավորություն է ստեղծվում, որ իշխանությունները ցանկանում են անհայտ կորած զինծառայողների հարազատներին կախվածության մեջ պահել իրենցից, որպեսզի նրանք հույսով ապրեն: Դա խոսում է այն մասին, որ ներկայիս ռեժիմն իր իշխանությունը պահելու համար կանգ չի առնում ոչ մի բանի առջեւ: Իսկ անհայտ կորած զինծառայողների ծնողները, ովքեր կարծում էին, որ ընդդիմությունը խանգարում է իրենց երեխաներին վերադարձնելուն, երեկ Երեւանում փակեցին փողոցները: Նրանք վերջապես հասկացան, թե ինչ են այս իշխանություններն իրենցից ներկայացնում»,- հավելեց Եսայանը:
Նա նշեց, որ դաշինքների եւ դիտորդական առաքելությունների ներկայացուցիչներն ամեն ինչ անելու են՝ ընտրություններին կեղծիքներ թույլ չտալու համար:
«Կեղծիքների դեպքում մարդիկ կկրեն ամենախիստ պատիժը: Մեր դաշինքը մեղադրվում է ընտրակաշառք բաժանելու մեջ: Սա, սակայն, ճիշտ չէ: Համոզված եմ, որ եթե Ոստիկանության եւ Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցները տեսնեն, որ Փաշինյանը փորձում է ապօրինի մնալ իշխանությունում, նրանք դուրս կգան եւ կպահանջեն նրա հրաժարականը»,- եզրափակեց Դաշնակցության ներկայացուցիչը:

Слушая идеи Никола Пашиняна и Роберта Кочаряна, удивляешься, как в одной стране могут быть два таких разных явления, а у первого даже есть сторонники. Об этом на встрече с журналистами 2 июня заявил представитель АРФ Дашнакцутюн Баграт Есаян.
Похожая ситуация в Армении, по его словам, сложилась также и в 1996-97 годах, когда после фальсификаций на выборах власть первого президента Левона Тер-Петросяна ослабла.
Он пояснил, что в стране существует левонизм и николизм: Левон Тер-Петросян считает, что, проявив «миролюбие», мы сможем мирно жить в этом регионе, а николизм - идеологическое наследие левонизма.
«Когда Левон Тер-Петросян сделал предложение о союзе трех президентов, в этом время национальный полюс уже объединялся. Они поняли, что если николизм и левонизм не будут выведены из Армении, у нашего государства не будет шансов на выживание. Своим предложением Тер-Петросян попытался расколоть этот полюс», - добавил Есаян.
Он пояснил, что когда государство находится в крайне ослабленном состоянии, в нем происходят ужасные события. По его оценке, то же самое происходит и сейчас.
Представитель АРФ Дашнакцутюн заметил, что правоохранительных органов фактически нет, они занимаются исключительно обеспечением физической безопасности Никола Пашиняна.
«Его сторонники верят в теории заговора, озвучиваемые властями. Например, верят в то, что земли были сданы еще 30 лет назад, но Алиев почему-то не захотел их брать. Но когда пришел Пашинян, он вдруг решил взять эти земли. Складывается впечатление, что власти хотят держать в зависимости родственников пропавших без вести военнослужащих, чтобы они жили надеждой. Это говорит о том, что нынешний режим во имя сохранения своей власти ни перед чем не останавливается. А родители пропавших без вести военнослужащих, которые думали, что оппозиция мешает им вернуть своих детей, вчера закрыли улицу в Ереване. Они, наконец, поняли, что из себя представляют эти власти», - добавил Есаян.
Он отметил, что представители блоков и наблюдательные миссии сделают все возможное, чтобы не допустить фальсификаций на выборах.
«В случае фальсификаций люди понесут самое суровое наказание. Наш блок обвиняют в подкупе голосов. Это, однако, не соответствует действительности. Уверен, что если сотрудники Полиции и Службы национальной безопасности увидят, что Пашинян пытается незаконно остаться у власти, то они выйдут и потребуют его ухода», - заключил представитель Дашнакцутюн.