Շաբաթ ՄԱԿ-ի ղեկավար Անտոնիու Գուտերիշը դատապարտել է Բուրկինա Ֆասոյի հյուսիսում ահաբեկչներին «ստոր հարձակումը», որի հետեւանքով զոհվել է առնվազն 132 մարդ՝ ներառյալ յոթ երեխա, հաղորդում է Axios-ը:
Գուտերիշն ասել է, որ բռնությունը հերթական անգամ ապացուցում է ծայրահեղականության եւ մարդկային զոհերի դեմ պայքարում ՄԱԿ-ի անդամ երկրներում միջազգային հանրության աջակցությունն ուժգնացնելու անհրաժեշտությունը:
Որեւէ խմբավորում չի ստանձնել ուրբաթ երեկոյան Սոլխան գյուղում հարձակման պատասխանատվությունը, սակայն հարավաֆրիկյան երկրի կառավարությունը մեղադրել է ահաբեկիչներին, որոնք կապված են «Ալ Քաիդա» եւ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումների հետ, հաղորդում է պարբերականը՝ հղում անելով Reuters-ին:

Глава ООН Антониу Гутерриш в субботу осудил "гнусное нападение" боевиков на севере Буркина — Фасо, в результате которого погибли по меньшей мере 132 человека, включая семерых детей, сообщает Axios.
Гутерриш сказал, что насилие "лишний раз доказывает необходимость увеличения поддержки международного сообщества государствам-членам [ООН] в борьбе с насильственным экстремизмом и человеческими жертвами", согласно заявлению его пресс-секретаря Стефана Дюжаррика.
Ни одна группировка не взяла на себя ответственность за нападение в пятницу вечером на деревню Солхан, но правительство западноафриканской страны обвинило боевиков, связанных с террористическими группировками "Аль-Каида" и "Исламское государство", сообщает издание со ссылкой на Reuters.