Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը պետք է համաձայնեցնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների մասնակցությամբ, սակայն այժմ պետք է ուշադրությունը կենտրոնացնել տարածաշրջանում խաղաղ կյանքի վերադարձին: Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ես հասկանում եմ, որ այժմ շատերը խոսում են այն մասին, որ չլուծված է մնում ԼՂ կարգավիճակը: ԼՂ կարգավիճակի հարցը պետք է համաձայնեցնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների մասնակցությամբ, որոնք այս պահին պետք է աջակցեն վստահության միջոցների ամրապնդմանը, հումանիտար հարցերի լուծմանը, որպեսզի հայերն ու ադրբեջանցիները կրկին միասին ապրեն անվտանգ եւ տնտեսական բարեկեցության պայմաններում: Եվ այդ ժամանակ, վստահեցնում եմ, 2-3 տարի անց կարգավիճակի բոլոր խնդիրներն ավելի հեշտ կլուծվեն»,-ասել է Լավրովը:

The issue of status of Nagorno-Karabakh [(Artsakh)] should be agreed upon with the participation of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, but now the focus should be on the return to peaceful life in the region. The statement came from Russian Foreign Minister Sergey Lavrov, TASS reports.
"I realize that many are now talking about the fact that the status of Nagorno-Karabakh remains unresolved. The issue of Nagorno-Karabakh's status should be agreed upon with the participation of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, who should now assist in strengthening confidence-building measures, resolving humanitarian issues so that Armenians and Azerbaijanis live together again in conditions of safety and economic prosperity. And then, I assure all the status issues will be easier to resolve in 2-3 years," Lavrov said.