Ղարաբաղյան հակամարտության մասնակից երկրների եւ հարեւան պետությունների մայրաքաղաքներից հնչող հայտարարությունները հաճախ պայմանավորված են հույզերով։ Այս մասին հայտարարեց Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը «Պրիմակովյան ընթերցումներ» համաժողովում, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք կոչ ենք անում այս իրավիճակում բոլոր ներգրավվածներին, այնուամենայնիվ, նպաստել նրանց հանգստությանն ու նորմալ կյանքի հաստատմանը, ովքեր գտնվում են այդ հողում»,- ընդգծեց Լավրովը։ Նա ավելացրեց, որ Ռուսաստանը դրանով ակտիվորեն զբաղվում է խաղաղարարների եւ ԱԻՆ ջանքերով։
Նախարարը նաեւ նշեց, որ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակման գծով եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեությունը նույնպես նվիրված է այդ խնդրին։ «Եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեության արդյունավետությունը կորոշվի առաջին հերթին նրանով, թե որքանով այդ ապաշրջափակումն ուղղակիորեն կօգնի բարելավել մարդկանց կյանքը,- նշեց Լավրովը։- Այդ եռակողմ բանավեճերում ե՛ւ Թուրքիայի շահերը, ե՛ւ Իրանի շահերը միանշանակորեն հաշվի են առնվում, այլապես այդ ամբողջ ապաշրջափակումը առավելագույն արդյունք չի ունենա»։
Նա նաեւ նշեց, որ Լեռնային Ղարաբաղում հաշտության մոնիթորինգի ռուս-թուրքական կենտրոնի գործունեությունը շատ օգտակար եւ կայունացնող գործոն է։

Заявления из столиц стран - участниц карабахского конфликта и соседних государств часто обусловлены эмоциями. Об этом заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров на форуме «Примаковские чтения», передает ТАСС.
«Мы призываем всех вовлеченных в эту ситуацию все-таки способствовать успокоению и налаживанию нормальной жизни тех, кто находится на земле», - подчеркнул Лавров. Он добавил, что Россия этим активно занимается усилиями миротворцев и МЧС.
Министр также отметил, что деятельность трехсторонней рабочей группы по разблокировке региональных коммуникаций также посвящена этой задаче. «Результативность деятельности трехсторонней рабочей группы будет определяться прежде всего тем, насколько это разблокирование будет напрямую помогать улучшать жизнь людей, - отметил Лавров. - В этих трехсторонних дискуссиях и интересы Турции, и интересы Ирана однозначно учитываются, иначе все это разблокирование не будет иметь максимального эффекта».
Он также указал, что деятельность российско-турецкого центра мониторинга по перемирию в Нагорном Карабахе является очень полезным и стабилизирующим фактором.