Իրանի Առեւտրի խթանման կազմակերպության ղեկավարը հայտարարել է Հյուսիս-հարավ միջանցքի երկաթուղային ենթակառուցվածքների կառուցման մեջ ներդրումներ կատարելու Ռուսաստանի պատրաստակամության մասին: Այս մասին ավելի վաղ հայտարարել է Ադրբեջանը, գրում է Mehr-ը:
Հյուսիս-հարավ միջանցքի դիրքը Իրանի Իսլամական Հանրապետության ամենակարեւոր աշխարհագրական առավելություններից մեկն է, որը կապում է Ռուսաստանը, Կովկասի տարածաշրջանը եւ Կենտրոնական Ասիան Հարավային եւ Հարավարեւելյան Ասիայի, հատկապես Հնդկաստանի հետ, որը Ռուսաստանի հետ մեծ ֆինանսական կապեր ունի:
Հնդկաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ առեւտրի տարօրինակ թվեր / Որքա՞ն է տարանցման՝ Իրանի մասնաբաժինը այս առեւտրի ծավալում
Օրինակ՝ Հնդկաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ ապրանքափոխանակության ծավալը, ըստ Հնդկաստանի ԱԳՆ-ի հրապարակած վիճակագրության, 2018 թվականին գնահատվել է 11 միլիարդ դոլար՝ մի անհավատալի թիվ:
Տրանսպորտային տնտեսության փորձագետ Մոհամմադ Ջավադ Շահջոուին Mehr լրատվական գործակալության հետ հարցազրույցում մատնանշել է Հյուսիս-հարավ միջանցքում Ռուսաստանի եւ Հնդկաստանի միջեւ ապրանքների տարանցման մեջ Իրանի մասնաբաժինը: «Եթե վերցնենք Ռուսաստանի եւ Հնդկաստանի միջեւ 11 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի ապրանքափոխանակությունը եւ ենթադրենք, որ այդ առեւտրի 10 տոկոսը իրականացվում է Իրանի տարածքով, ապա միայն Հյուսիս-հարավ միջանցքով կարող ենք մինչեւ 1,1 միլիարդ դոլարի առեւտրի հասնել: Այստեղ կարեւոր պահն այն է, որ անհնար է գնահատել Ռուսաստանի եւ Հնդկաստանի միջեւ ապրանքների տարանցման արդյունքում Իրանի եկամտի ճշգրիտ թիվը, սակայն կարող ենք հաշվարկել բեռի քանակը, որը կարող է անցնել Իրանի երկաթուղային միջանցքով», - ասել է նա: ԻԻՀ-ը կարող է 200-400 դոլար վաստակել իր երկաթուղային ցանցով անցնող մեկ տոննայի համար», - հավելել է Շահջոուին:
Երկաթուղային տրանսպորտի տնտեսության փորձագետ Ալի Զիայը Mehr-ին հայտնել է, որ Իրանի՝ երկրի տարածքով երկաթուղային բեռնափոխադրումներից ստացվող եկամուտը մեկ տոննայի համար 75-100 դոլար է: Նրա խոսքով՝ Իրանը տարեկան 30 միլիարդ դոլար եկամուտ կարող է ստանալ Հյուսիս-հարավ միջանցքից` առկա երկաթուղային եւ տրանսպորտային ենթակառուցվածքներով:
Տրանզիտային հարցերով փորձագետները կարծում են, որ եթե Իրանն ավարտի իր երկաթուղային եւ տրանսպորտային ենթակառուցվածքների կառուցումը, երկիրը կարող է տարեկան 1,1 միլիարդ դոլար եկամուտ ստանալ Հյուսիս-հարավ միջանցքով ապրանքների տարանցումից, նույնիսկ եթե ենթադրենք, որ այդ առեւտրի ծավալի միայն տասը տոկոսն է անցնելու Իրանով:
Միեւնույն ժամանակ, Իրանի եկամուտները, որոնք ստացվել են նավթի վաճառքից միայն անցյալ տարի (մինչեւ 2021 թ. մարտի 20-ը)՝ Իրանի դեմ նավթային պատժամիջոցների սահմանումից հետո, կազմել են 10 միլիարդ դոլարից պակաս:
Այնուամենայնիվ, 2000-ականների ընթացքում, 9-րդ եւ 10-րդ կառավարությունների օրոք, երկիրը կարողացել է հասնել ռեկորդային 100 մլրդ դոլարի նավթի վաճառքի, եւ այդ ռեկորդը չի կրկնվել:
Հյուսիս-Հարավ միջանցքը նախագահական ընտրությունների բանավեճերում
Շաբաթ՝ հունիսի 5-ին կայացած առաջին բանավեճի ընթացքում նախագահի թեկնածուներից միայն մեկն է բարձրացրել երկաթուղային ենթակառուցվածքն ավարտելու հարցը` որպես երկրի տնտեսական զարգացման շարժիչ ուժերից մեկը եւ հայտարարել, որ եթե երկիրը ներդրումներ կատարի Հյուսիս-Հարավ միջանցքում եւ / կամ եթե այն շահագործման հանձնվի, Իրանը տարեկան 30 միլիարդ դոլարի եկամուտ կունենա:
Միեւնույն ժամանակ, տարանցիկ հզորությունների զարգացման կարեւորությունը՝ որպես երկրի եկամտի կարեւոր աղբյուրներից մեկը, պահանջում է, որ նախագահի բոլոր թեկնածուները մարդկանց բացատրեն իրենց քաղաքականությունն ու ծրագրերը այս հարցի շուրջ:
Երկաթուղային բոլոր ենթակառուցվածքները Հյուսիս-Հարավ միջանցքում
Ինչպես վերը նշվեց, այդպիսի եկամուտներ ստանալու համար անհրաժեշտ է երկաթուղային եւ ճանապարհային ենթակառուցվածքների զարգացում: Ներկայումս Իրանում Հյուսիս-Հարավ միջանցքը բաղկացած է երկու նավահանգիստներից, ներառյալ՝ Շահիդ Ռաջաի (Բանդար Աբաս) եւ Շահիդ Բեհեշտի (Չաբահար) նավահանգիստները, որոնք հագեցած են անհրաժեշտ երկաթուղային ենթակառուցվածքներով: Նշենք, որ Չաբահար նավահանգիստը նախատեսվում է ավարտել հաջորդ տարի (աշխատանքները սկսվել են 2022 թվականի մարտի 20-ից):
Շահիդ Ռաջաի նավահանգիստը՝ Ռաշտում
Ներկայումս հնարավոր է ակտիվացնել Հյուսիս-Հարավ միջանցքը` Շահիդ Ռաջաի նավահանգիստը օգտագործելով մինչեւ Աստարայի սահմանային տերմինալ, ուստի այս միջանցքի բացակայող օղակը Ռաշտ-Աստարա հատվածն է: Տրանսպորտային ենթակառուցվածքների շինարարական եւ զարգացման ընկերությունը (CDTIC) ներկայումս կառուցում է Ռաշտ-Կասպյան նավահանգիստը եւ Ռաշտ-Բանդար-Անզելի երկաթուղիները:
Աստարա-Աստարայի երկաթուղին
Աստարա (Իրան) - Աստարա (Ադրբեջան) երկաթգիծը շահագործման է հանձնվել 2018-ին, այս երկաթգիծը Ադրբեջանի Հանրապետության միջոցով կապված է Ռուսաստանի եւ Ֆինլանդիայի հետ:
Իրան-Հայաստան լքված երկաթգիծը՝ Ջուլֆայի սահմանից սկսած
Գոյություն ունի նաեւ Իրանի եւ Հայաստանի միջեւ լքված երկաթգիծ՝ Ջուլֆայի սահմանից սկսած, որը ներկայումս չի օգտագործվում: Այս երկաթգիծը ակտիվացնելու անհրաժեշտությունը նախորդ ամիս Հայաստանի Հանրապետություն կատարած իր այցի ժամանակ ընդգծել էր Իրանի ճանապարհների եւ քաղաքաշինության նախարար Մոհամմադ Էսլամին:
Հարկ է նշել, որ եթե այս երկաթգիծը վերագործարկվի (վերականգնման կարիք ունի այս երկաթուղու միայն շատ սահմանափակ մասը), եւ հաշվի առնելով, որ Հայաստանը իր երկաթուղու շահագործումը փոխանցել է ռուսներին, հնարավոր կլինի օգտագործել Բաքու-Կարս միջանցքը։
Այս երկաթգիծը (Իրան-Հայաստան) երկար տարիներ փակ է եզել եւ ներկայումս Վրաստանի տարածքով միակ երկաթուղային կապն է Հայաստանի հետ, բայց ռուսական ընկերությունը պատրաստ է իրանական տարանցիկ բեռները տեղափոխել Ռուսաստան եւ Միջին Ասիա:
Գորգան-Ինչե Բորուն երկաթգիծը
2015-ին շահագործման հանձնված Գորգան-Ինչե Բորուն երկաթուղին իրանական երկաթգիծը կապում է Թուրքմենստանի հետ: Երկաթուղին միացված է Կենտրոնական Ասիայի երկրների հետ՝ մինչեւ Ռուսաստանի արեւելք: Միեւնույն ժամանակ, Ռուսաստանի զարգացած եւ բնակեցված տարածքների մեծ մասը (Մոսկվա եւ Սանկտ Պետերբուրգ) գտնվում են երկրի արեւմտյան մասում, ինչը տնտեսական տեսանկյունից այն ավելի քիչ եկամտաբեր է դարձնում:
Ծովային ճանապարհներ դեպի Ռուսաստան եւ Կենտրոնական Ասիա
Բացի այդ, եթե երկաթուղին միացված լինի Բանդար-Էնզալիի հետ, ապա հնարավոր է ապրանքների ուղղակի տարանցումը Շահիդ Ռաջաի նավահանգստից դեպի Անզալի, Կասպից եւ Աստարա նավահանգիստներ, ապա բեռնանավով դեպի Ռուսաստանի Աստրախան նավահանգիստ:
Մյուս կողմից, Մազանդարան նահանգի արեւելյան Ամիրաբադ նավահանգիստը նույնպես միացված է երկրի երկաթուղային ցանցին, եւ իր Ro-Ro նավահանգստի ենթակառուցվածքի շնորհիվ (նավ բարձրանալու ունակություն) պարբերաբար փոխանակումներ են տեղի ունենում արեւելյան նավահանգիստների հետ: Կասպից ծովի, այդ թվում ՝ Թուրքմենբաշին Թուրքմենստանում եւ Ակտաուում ՝ Kazakhազախստանում:
Հյուսիս-Հարավ միջանցքի նշանակությունը Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի համար
2015-ին Իրան կատարած այցի ընթացքում Ադրբեջանի վարչապետը Իրանի ճանապարհների եւ քաղաքաշինության նախկին նախարարի հետ զրույցում հաստատել էր 500 միլիոն դոլարի օբյեկտների տրամադրումը եւ Ադրբեջանի Հանրապետության մասնակցությունը երկաթուղու Ռեշտ-Աստարա հատվածի շինարարության կառուցմանը: Բայց այս գումարը դեռեւս չի տրամադրվել Իրանին, եւ թվում է, որ այդ գումարի հատկացումն Իրանին ամբողջությամբ չեղյալ է հայտարարվել:
Անցյալ շաբաթ Իրանի առեւտրի աջակցության կազմակերպության ղեկավարը եւ արդյունաբերության, լեռնահանքային արդյունաբերության եւ առեւտրի փոխնախարար Համիդ Զադբումը Մոսկվա կատարած այցի ժամանակ հայտարարել էին Հյուսիս-Հարավ միջանցքում երկաթուղային ենթակառուցվածքներ զարգացնելու Ռուսաստանի Դաշնության պատրաստակամության մասին: Կարծես թե Ռուսաստանը պատրաստվում է զարգացնել եւ կառուցել Ռեշտ-Աստարա ճանապարհը, հավելել է նա:
Ռուսաստանի արտահանման կենտրոնի (ՌԱԿ) գլխավոր տնօրենը Իրանի արդյունաբերության, լեռնահանքային եւ առեւտրի նախարարի տեղակալի հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ Ռուսաստանի արտահանման կենտրոնը պատրաստ է ծառայություններ մատուցել ռուսական ընկերություններին՝ Հյուսիս-Հարավի Իրանում գտնվող հատվածը կառուցելու համար:
Ավելի հավանական է, որ Հյուսիս-Հարավ միջանցքի երկաթուղային ենթակառուցվածքներն ավարտելու համար անհրաժեշտ ֆինանսավորման մի մասի տրամադրումը փոխանցվի Ռուսաստանին, այլ ոչ թե Ադրբեջանին, ընդգծել է Զադբումը:

Глава Организации содействия торговле Ирана (TPOI) объявил о готовности России  инвестировать в строительство железнодорожной инфраструктуры коридора Север-Юг. Ранее  об этом заявил Азербайджан, пишет Mehr.
Расположение  коридора Север-Юг является одним из важнейших географических преимуществ Исламской Республики Иран, который соединяет Россию, Кавказский регион и Центральную Азию с Южной и Юго-Восточной Азией, особенно с Индией, которая имеет обширные финансовые отношения с Российской Федерацией.
Странные цифры торговли между Индией и Россией / Какова доля транзита Ирана в этом объеме торговли?
Например, объем товарообмена между Индией и Россией, согласно статистике, опубликованной Министерством иностранных дел Индии, оценивался в невероятную цифру в 11 миллиардов долларов в 2018 году.
Мохаммад-Джавад Шахджоуи, эксперт по транспортной экономике, в интервью информационному агентству Mehr указал на долю Ирана в транзите товаров между Россией и Индией в коридоре Север-Юг.  «Если мы возьмем товарообмен между Россией и Индией на сумму 11 миллиардов долларов и  предположим, что 10 процентов этого объема торговли осуществляется через иранский маршрут, мы можем получить торговлю на сумму до 1,1 миллиарда долларов только по коридору Север-Юг. Важным моментом в этой торговле является то, что невозможно оценить точную цифру доходов Ирана от транзита товаров между Россией и Индией, но мы можем рассчитать количество груза, которое может быть пропущено через железнодорожный коридор Ирана», - сказал он.  Исламская Республика Иран может зарабатывать от 200 до 400 долларов за тонну, проходящую через железнодорожную сеть Ирана, добавил Шахджоуи.
Али Зиаи, эксперт по экономике железнодорожного транспорта, в интервью Mehr заявил, что доход, который получает Иран от железнодорожных грузовых перевозок через страну, составляет от 75 до 100 долларов на каждую тонну. По его словам, Иран может получать доход в размере 30 миллиардов долларов ежегодно от коридора Север-Юг с существующей железнодорожной и автомобильной инфраструктурой.
Эксперты по транзиту полагают, что если Иран завершит свою железнодорожную и автомобильную инфраструктуру, страна может получать до 1,1 миллиарда долларов дохода ежегодно от транзита товаров через Север-Юг, даже если предположить, что только десять процентов этого объема торговли проходит через Иран.
При этом доходы Ирана, полученные только от продажи нефти в прошлом году (закончившемся 20 марта 2021 года) после введения нефтяных санкций против Ирана, составили менее 10 миллиардов долларов.
Однако, в течение 2000-х годов, при 9-м и 10-м правительствах, стране удалось достичь рекордных 100 миллиардов долларов по продажам нефти, и такой рекорд  не повторился.
Коридор Север-Юг в дебатах на выборах президента
В ходе первых дебатов, состоявшихся в субботу 5 июня, только один из кандидатов в президенты поднял вопрос о завершении строительства железнодорожной инфраструктуры как одной из движущих сил экономического развития страны и заявил, что если только страна инвестирует в коридор Север-Юг и /или  введен в эксплуатацию, Иран будет получать доход в размере 30 миллиардов долларов в год.
При этом важность развития транзитных мощностей как одного из важных источников дохода страны требует, чтобы все кандидаты на президентских выборах разъясняли и объясняли людям свою политику и планы по этому вопросу.
Вся железнодорожная инфраструктура в коридоре Север-Юг
Как упоминалось выше, получение таких доходов требует развития железнодорожной и автомобильной инфраструктуры. В настоящее время коридор Север-Юг в Иране состоит из двух портов, включая порты Шахид Раджаи (Бендер-Аббас) и Шахид Бехешти (Чабахар), которые оснащены необходимой железнодорожной инфраструктурой. Следует отметить, что порт Чабахар планируется завершить в следующем году (начало работы - 20 марта 2022 года).
Порт Шахида Раджаи в Рашт
В настоящее время возможно активировать коридор Север-Юг, используя порт Шахид Раджаи до пограничного терминала Астара, так что недостающим звеном этого коридора является участок Рашт-Астара. Компания по строительству и развитию транспортной инфраструктуры (CDTIC) в настоящее время строит Рашт-Каспийский порт и железные дороги Рашт-Бандар-Анзели.
Астара-Астаринская железная дорога
Железная дорога Астара (Иран) – Астара (Азербайджан) была введена в эксплуатацию в 2018 году, эта железная дорога связана с Россией и Финляндией через Азербайджанскую Республику.
Заброшенная железная дорога Иран-Армения от границы Джульфы
Существует также заброшенная железная дорога между Ираном и Арменией от границы Джульфа, которая в настоящее время не используется. Необходимость активизации этой железной дороги была подчеркнута министром дорог и городского развития Ирана Мохаммадом Эслами во время  визита в Республику Армения в прошлом месяце.
Следует отметить, что в случае перезапуска этой железной дороги, (только очень ограниченная часть этой железной дороги нуждается в восстановлении),  и учитывая, что Армения передала эксплуатацию своей железной дороги россиянам, можно будет использовать коридор Баку-Карс.
Эта железная дорога (Иран-Армения) была закрыта в течение многих лет и в настоящее время является единственным железнодорожным соединением с Арменией через Грузию, но российская компания готова транспортировать иранские транзитные грузы в Россию и Среднюю Азию.
Железная дорога Горган-Инчех Борун
Железная дорога Горган-Инчех Борун, введенная в эксплуатацию в 2015 году, соединяет иранскую железную дорогу с Туркменистаном. Железная дорога соединена со странами Центральной Азии до востока России. При этом большинство развитых и населенных пунктов России (Москва и Санкт-Петербург) находятся в западной части страны, что делает ее менее выгодной с экономической точки зрения.
Морские пути в Россию и Среднюю Азию
Кроме того, если железная дорога будет связана с Бандар-Энзали, есть возможность прямого транзита товаров из порта Шахид Раджаи в порты Анзали, Каспия и Астара, а затем на пароме в порт Астрахань в России.
С другой стороны, порт Амирабад в восточной провинции Мазандаран также связан с железнодорожной сетью страны, и благодаря его портовой инфраструктуре Ро-Ро (возможность посадки грузовиков на судно) налажены регулярные обмены с восточными портами Каспийского моря, включая Туркменбаши в Туркменистане и Актау в Казахстане.
Значение коридора Север-Юг для России и Азербайджана
Премьер-министр Азербайджана  во время своего визита в Иран в 2015 году в беседе с бывшим министром дорог и городского развития Ирана одобрил предоставление объектов на сумму 500 миллионов долларов и участие Азербайджанской Республики при строительстве участка железной дороги Решт-Астара. Но эта сумма еще не была выделена Ирану, и кажется, что выделение этой суммы Ирану было полностью отменено.
На прошлой неделе глава Организации содействия торговле Ирана (TPOI) и заместитель министра промышленности, горнодобывающей промышленности и торговли Хамид Задбум во время своего визита в Москву заявили о готовностт Российской Федерации к развитию железнодорожной инфраструктуры в коридоре Север-Юг.  Похоже, что Россия собирается развивать и строить железную дорогу Решт-Астара, добавил он.
Генеральный директор Российского экспортного центра (РЭЦ) на встрече с заместителем Министерства промышленности, горнодобывающей промышленности и торговли Ирана заявил, что Российский экспортный центр готов  предоставить услуги российских компаний по строительству участка Север-Юг в Иране.
Более вероятно, что предоставление части финансирования, необходимой для завершения железнодорожной инфраструктуры коридора Север-Юг, будет передано России, а не Азербайджану, подчеркнул Задбум.