ՌԴ առողջապահության նախարարությունը պատրաստել է համաձայնագիր անծուխ նիկոտինային արտադրանքի արտադրման, ներկրման եւ շրջանառության արգելքի մասին Եվրասիական տնտեսական միության տարածքում, հինգշաբթի, հղում կատարելով փաստաթղթի նախագծին, տեղեկացնում է «Իզվեստիա» թերթը։
Համաձայնագրի նախագծում ընդգծվում է, որ «անծուխ նիկոտին պարունակող արտադրանքը մշակվել է հատուկ, որպեսզի կախվածություն ստեղծվի, իսկ դրա «բաղադրիչները եւ արտածվող նյութերը դեղաբանական իմաստով ակտիվ են, թունավոր, մուտագեն եւ քաղցկեղածին»։
Առողջապահության նախարարությունում հաստատել են փաստաթղթի իսկությունը։ Համաձայնագրի նախագիծը դիտարկման համար կուղարկվի Հայաստան, Բելառուս, Ղազախստան եւ Ղրղզստան՝ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովում այն մտցնելուց հետո մեկ ամսվա ընթացքում։ Եթե այն օպերատիվորեն արժանանա բոլոր կողմերի հավանությանը, ապա ուժի մեջ կմտնի արդեն 2022թ. սկզբում, նշել է գերատեսչության մամուլի ծառայությունը։
Սնյուսը ծամվող ծխախոտի տարատեսակ է, անծուխ արտադրանք նիկոտինի չափաբաժին ստանալու համար, դրա վաճառքը Ռուսաստանում արգելված է 2015 թվականից։

Минздрав РФ подготовил соглашение о запрете производства, ввоза и обращения некурительных никотиновых изделий на территории Евразийского экономического союза, пишет в четверг со ссылкой на проект документа газета «Известия»
В проекте соглашения подчеркивается, что «некурительная никотиносодержащая продукция специально разработана, чтобы создавать и поддерживать зависимость», а ее «компоненты и выделяемые вещества являются фармакологически активными, токсичными, мутагенными и канцерогенными».
В Минздраве подтвердили подлинность документа. Проект соглашения направят для рассмотрения в Армению, Белоруссию, Казахстан и Киргизию в течение месяца после его внесения в Евразийскую экономическую комиссию. Если он будет оперативно одобрен всеми сторонами, то сможет вступить в силу уже в начале 2022 года, уточнила пресс-служба ведомства.
Снюс - это разновидность жевательного табака, бездымный продукт для получения дозы никотина, его продажа в России запрещена с 2015 года.