Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարության առնչությամբ, թե ես իբր նրան ասել եմ, որ «հողերն արդեն պետք է տաս», առաջարկում եմ Փաշինյանից պահանջել հրապարակել մեր խոսակցության ձայնագրությունը։ Այս մասին հունիսի 10-ի մամուլի ասուլիսում ասաց Հայաստանի առաջին նախագահ, Հայ ազգային կոնգրեսից վարչապետի թեկնածու Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը։
Նա պարզաբանեց, որ խոսակցությունը եղել է Փաշինյանի տանը՝ վստահություն հայտնելով, որ վերջինը հաստատ ձայնագրել է խոսակցությունը։ «Թող ցույց տա։ Ես գնացել էի այնտեղ միայն մի բան ասելու։ Ինձ միշտ հետաքրքրել է մի հարց՝ ղարաբաղյանը։ Ես Փաշինյանին ասացի, որ ինքը պետք է ամրագրի, թե ինչ է ժառանգություն ստացել Սերժ Սարգսյանից ղարաբաղյան հարցում փաստաթղթերի տեսքով։ Նա հարցրեց, թե ինչ փաստաթղթի մասին է խոսքը։ Ես նրան կոչ արեցի նամակ գրել Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարին եւ պահանջել երկու օրվա ընթացքում ներկայացնել ղարաբաղյան կարգավորման իրավիճակը 2018թ. ապրիլի դրությամբ։ Ես նրան ասացի. եթե դու ավելի լավ լուծում բերես, քան Սարգսյանը, դա քեզ պատիվ կբերի, իսկ եթե ավելի վատ որոշում բերես, ապա դա քո խայտառակությունը կլինի»,- նշեց Տեր-Պետրոսյանը։
Առաջին նախագահը հիշեցրեց, որ նման քայլի ինքը գնացել էր դեռեւս 2008թ., երբ որոշել էր նախագահի թեկնածու առաջադրվել եւ ցանկացել ծանոթանալ իրավիճակին, որը ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները ներկայացրել էին որպես վերջին փաստաթուղթ։ «Ես այն ժամանակ ասացի Հայաստանում ԱՄՆ ներկայացուցչին, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությունը հայտարարել էր, որ կողմերի միջեւ Մադրիդյան սկզբունքների շուրջ դրույթները (առաջին պլան) համաձայնեցված են 99 տոկոսով։ Ես խնդրեցի տեղեկացնել Մեթյու Բրայզային (ԱՄՆ-ից ԵԱՀԿ ՄԽ նախկին համանախագահ – խմբ.), որպեսզի նա թղթի վրա ցույց տա, թե ինչ է նշանակում այդ 99 տոկոսը, եւ որպեսզի նա կողմերին առաջարկի որպես պաշտոնական փաստաթուղթ։ Մինչ այդ ԵԱՀԿ ՄԽ-ն պաշտոնական փաստաթղթեր չէր ներկայացնում։ Առաջ նրանք բանակցություններ չէին վարում, գալիս էին պատրաստի փաստաթղթերով եւ դրանք ներկայացնում Հայաստանին, Ղարաբաղին եւ Ադրբեջանին։ Դա պետք էր ե՛ւ ինձ, ե՛ւ անգամ Սերժ Սարգսյանին, որպեսզի մենք արձանագրեինք, թե որ կետից սկսենք կարգավորումը։ Մեկ ամիս անց Բրայզան պաշտոնապես ներկայացրեց փաստաթուղթը»,- եզրափակեց առաջին նախագահը։

YEREVAN. – Regarding the statement of acting Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan that I allegedly told him that, "You should give the lands already," I propose demanding that Pashinyan publicize the recording of our conversation. The First President Levon Ter-Petrosyan, the candidate for prime minister from the Armenian National Congress party, told this to a press conference Thursday, and regarding the avenues for resolving the Artsakh (Nagorno-Karabakh) conflict.
He said that this conversation took place at Pashinyan's house, expressing confidence that the acting PM had definitely recorded the conversation. "I told Pashinyan that he should specify what he inherited from [his predecessor] Serzh Sargsyan—in the form of documents on the Karabakh issue. (…). I told him, ‘If you bring a better solution than Sargsyan, it will bring you honor, but if you bring a worse decision, it will be your disgrace,’" Ter-Petrosyan said.
The First President reminded that he himself had taken such a step back in 2008, when he had decided to run for president again, and wanted to get acquainted with the situation which was presented by the OSCE Minsk Group co-chairs as the last document. "At that time I told the US representative in Armenia that the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship had stated that the provisions [the first plan] on the Madrid Principles were 99-percent agreed between the parties. I asked to inform Matthew Bryza [former US Co-Chair of the OSCE Minsk Group] that he show on the paper what that 99 percent means and to offer it to the parties as an official document. (…). Both I and even Serzh Sargsyan needed it so that we could record from which point to start the settlement [of the conflict]. A month later, Bryza officially presented the document," the First President of Armenia concluded.